Miešok

Mužský miešok je súčasťou reprodukčnej sústavy, ktorý však nie je klasickým funkčným orgánom, ale ide o akýsi vak určený k uloženiu a ochrane semenníkov. U každého muža môže byť miešok mierne inak veľký alebo malý, závisí to čiastočne aj od veľkosti semenníkov a proporcií celého tela. Väčšina mužov miešku obvykle nevenuje viac pozornosti.

Zmení sa to až v momente, kedy sa vyskytne nejaký problém. či už ide o svrbenie, pocity bolesti, pálenia alebo červený miešok u chlapcov počas dospievania. Až tieto príznaky prinútia k väčšiemu záujmu o vonkajšiu súčasť pohlavnej sústavy.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Prv, než začnete panikáriť, treba si v prvom rade uvedomiť, že ako vonkajšia časť je miešok závisí aj od okolitého prostredia. Začervenaný miešok môže byť pokojne len alergickou reakciou či reakciou na zvýšenú teplotu. Pochopiteľne, nechcem samozrejme nič podceniť.

Čo je miešok

Čo je miešok Ako som už povedal, miešok nie je typickým orgánom v rámci pohlavnej sústavy, ale ide skôr o pomenovanie pre súbor tkanív obklopujúcich semenníky. Veľkosť mieška závisí v prvom rade od veľkosti semenníkov, ale tiež aj od ostatných telesných proporcií.

 • Miešok, odborne nazývaný Scrotum, je kožovosvalový vačok typický pre väčšinu cicavcov, ktorý sa u muža nachádza medzi penisom a análnym otvorom
 • Zmyslom mieška je uloženie a ochrana semenníkov, nadsemenníkov a začiatku semenovodu voči vonkajším vplyvom
 • Dutina mieška je rozdelená prepážkou na ľavú a pravú polovicu

Obaly mieška vznikajú ešte v prenatálnom období a to z brušnej steny. V období 3. mesiaca vývoja do mieška zostúpia semenníky a ostatné tkanivá, ktoré predtým vznikajú v brušnej dutine. V koži mieška sú uložené mazové a potné žľazy, pod kožou je svalovina z hladkého svalstva, ktorá tvorí ochranu semenníkov v miešku.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Ak ide o samotnú štruktúru tkanív, v miešku sú nasledovné vrstvy:

na povrchu je tenká pigmentovaná koža aj s ochlpením, pod ňou je vrstva hladkej svaloviny v podkoží a pod ňou sa nachádza podkožné väzivo
v ďalšej vrstve je priečne pruhované svalstvo, ktoré tvorí stred vrstiev, pod ním sa nachádzajú ďalšie dve vrstvy väziva, jedno pôvodom ešte z brušnej steny
vo vnútri mieška sa nachádzajú periorchium, čo je výstelka dutiny mieška pochádzajúca z peritonea a pod ňou je už kryt semenníka

Najdôležitejšou funkciou mieška je ochrana a regulácia teploty semenníkov. V miešku je totiž teplota zhruba o 2 až 3 ° C ako v tele, čo je dôležité pre optimálny priebeh spermatogenézy, čiže tvorby mužských pohlavných buniek. Veľkú úlohu v termoregulácii hrá práve hladké svalstvo, ktoré sa môže stiahnuť a roztiahnuť podľa potreby optimalizácie teploty.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Ohľadom mieška a semenníkov v ňom by som rád spomenul aj tieto zaujímavé informácie:

veľkosť mieška je individuálna a je závislá na veľkosti semenníkov aj nadsemenníkov, ktoré môžu mať veľkosť v priemere od 4 do 5 cm
mieškom prechádzajú dve cievy, jedna na prednej strane a jedna na zadnej, ich cieľom je krvné zásobenie celej oblasti a svalstva
miešok je jedna dutina, ktorá je ale rozdelená špeciálnou prepážkou na dve časti, umiestnenie prepážky vidno aj na pokožke v podobe jasného rozdelenia mieška

SILNEJŠIA PIGMENTÁCIA A OCHLPENIE

Pre miešok je charakteristická tmavšia pokožka. Nemusíte sa báť, že by sa jednalo o deformáciu alebo poruchu, koža obsahuje jednoducho len viac pigmentu. To isté sa týka aj ochlpenia, ktoré je nadmerné a má termoregulačnú funkciu, najmä ochranu pred chladom.

Príznaky spojené s mieškom a čo môžu znamenať

Príznaky spojené s mieškom a čo môžu znamenať Pokiaľ ide o miešok a niektoré symptómy s ním spojené, najčastejšie sa nejedná ani tak o príznaky problémov týkajúcich sa priamo mieška, ale skôr ide o prejavy týkajúce sa stavu alebo funkcií semenníkov. Treba preto pozorovať nielen niektoré príznaky izolovane, ale sledovať všetky zmeny komplexne a podľa nich spozorovať, čoho sa týkajú.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Toto sú symptómy, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

Bolestivý a citlivý miešok: Vyššia citlivosť a bolestivosť priamo pokožky môže byť príznakom alergickej reakcie, najmä v prípade, ak príde aj k sčervenaniu pokožky. Zároveň ale pamätajte na to, že sa môže jednať aj o príznak problémov spojených so semenníkmi, najčastejšie sa takto prejavuje zápal semenníkov, torzia semenníkov, hydrokéla a nádor.

Začervenaný miešok: Už spomínané sčervenanie mieška u chlapcov aj mužov môže byť dôsledok nevhodného oblečenia, alergickej reakcie na látku či prací prostriedok alebo niečo podobné. Niekedy sa jedná aj o povrchovú infekciu alebo zápal na koži, záleží od toho, či sa nevyskytnú nejaké menšie vyrážky. Môže však ísť aj priamo o zápal semenníkov.

Opuchnutý a zväčšený miešok: Opuch alebo zväčšenie sú už príznakom, ktorý je nebezpečnejší. Ide totiž o signál nejakého fyziologického procesu alebo deformácie, ktoré sú viac rizikové. Týmto symptómom sa prejavuje široká paleta ochorení semenníkov, napríklad nádory, varikokély, hydrokély alebo iné fyziologické poruchy štruktúry semenníka.

Stiahnutý alebo zmenšený miešok: Odborne sa tomuto stavu hovorí atrofia a ide o opačný prípad, ako predošlá skupina príznakov. Zaujímavé je, že u mužov s pribúdajúcim vekom ide čiastočne aj o prirodzený stav v dôsledku poklesu testosterónu. Môže tiež ísť o problém s nezostúpením semenníka do miešku alebo o príznak torzifikácie či zápalu semenníka.

Výskyt hrčky alebo guľky: Ak sa u vás na miešku objaví zjavná hrčka v tvare guľky, ide najčastejšie o prejav cysty alebo nádoru. Tieto dva stavy sa môžu týkať tak samotného mieška, ale častejšie sú prípady, kedy sa jedná o problémy spojené priamo so semenníkmi. Môže však ísť aj o hydrokélu, kedy je v danom priestore nahromadený výpotok.

Ovisnutý miešok: Posledným prejavom, ktorý si muži viac všímajú ohľadom mieška, je jeho väčšie ovisnutie. Pokiaľ nie je tento stav sprevádzaný bolestivosťou alebo nejde o príliš extrémne ovisnutie mieška, jedná sa zväčša len o kozmetickú záležitosť. Ak by sa však intenzita zväčšovala, treba navštíviť lekára kvôli možným zmenám štruktúry semenníka.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s mieškom a semenníkmi v ňom

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s mieškom a semenníkmi v ňom Tak, ako aj v prípade príznakov a symptómov, viacero ochorení prejavujúcich sa navonok na miešku, má pôvod v semenníkoch alebo nadsemenníkoch. Kým ide len o nejaké zápaly či infekcie, nemusí ísť o život ohrozujúci stav no napríklad nádory a najmä tie zhubné sa môžu šíriť aj do ďalších tkanív.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Tu sú najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia a problémy súvisiace s mieškom:

Alergia: Tak ako pokožka v iných častiach tela, aj pokožka mieška môže byť vystavená rôznym dráždivým podnetom a vplyvom. Výsledkom je potom alergia, najčastejšie na tkaninu spodnej bielizne, prípadne na použitie kozmetiky, pracieho prostriedku alebo aviváže. V tomto prípade ide o problém dočasný a odstránenie dráždivého vplyvu stav zlepší.

Zápal: Zapálený miešok môže byť dôsledkom povrchovej kožnej infekcie spôsobenej mikroorganizmami alebo inými patogénmi na pokožke. Okrem povrchového zápalu sa môže jednať aj o zápal vo vnútri mieška, čiže o zápal semenníkov alebo zápal nadsemenníkov. Ten vzniká veľmi často v dôsledku prechodu infekcie z močových ciest.

Nádor alebo cysta: Miešok samotný, najmä jeho svalové tkanivo, môžu postihnúť nádory aj cysty. Prejavia sa najčastejšie hrčkou s jasne ohraničeným tvarom. Problémom však môže byť aj nádor na semenníku, dokonca aj zhubný. Typickým prejavom je tvrdá hrčka spojená s opuchom, neskôr naopak dochádza k atrofii tkaniva, čiže k zmenšeniu mieška.

Varikokéla: Za týmto odborným pomenovaním sa skrýva ochorenie postihujúce žily, konkrétne ide o zmnoženie žíl. Postihuje však nie žily alebo cievy samotného mieška, ale žily vyživujúce semenníky. Najčastejšie prichádza k postihnutiu ľavého semenníka a medzi typické príznaky tejto poruchy patrí zväčšenie a bolestivé opuchnutie semenníka.

Hydrokéla: Druhým veľmi podobným názvom je ochorenie zvané hydrokéla, ktoré už podľa názvu súvisí s tekutinou. Za týmto problémom je stav nahromadenia výpotku v oblasti obaloch semenníkov, pričom môže ísť aj o následok vážnejšieho zápalového procesu v semenníkoch. Najčastejším príznakom je nebolestivé zväčšenie mieška.

Torzifikácia: Či už vplyvom úrazu alebo pôsobením vnútorných faktorov môže prísť k otočeniu semenníka v rámci mieška. Ide o bolestivý stav, ktorý sa prejavuje aj vyššou citlivosťou na dotyk a nastáva napríklad počas dospievania. Ak nie je torzia tak vážna, aby narušila cievne zásobenie či funkčnosť, nemusí sa príliš riešiť. Inak je potrebná operácia.

NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA SA OPLATÍ

Netvrdím, aby ste prepadli panike, ale v prípade viacerých porúch dôrazne odporúčam lekárske vyšetrenie. Či už pôjde o vizuálne vyšetrenie, palpačnú diagnostiku alebo vyšetrenie ultrazvukom, získate odborný názor a môžu sa potvrdiť či vylúčiť niektoré diagnózy.

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu mieška a semenníkov

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu mieška a semenníkov Nakoľko semenníky a miešok sú prepojené funkčne aj štruktúrou, treba sa na ne zamerať komplexne. Starostlivosť o túto časť vonkajšej reprodukčnej sústavy mnoho mužov podceňuje, no pred tým chcem varovať. Výsledkom bude totiž len a len zhoršenie potencie.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong
 • Ak hovorím o zlepšení stavu a podpore funkcií, mám na mysli režimové zmeny a opatrenia prirodzené pre organizmus, ktorých cieľom je dlhodobé pôsobenie

Cieľom takejto podpory a zlepšenia nie je síce úplné vylúčenie akýchkoľvek problémov, ale môže prísť k zníženiu rizika výskytu niektorých porúch či ochorení. Je to teda aj dobrá prevencia, ktorá môže pomôcť mužom dlhšiu dobu udržať zdravý sexuálny apetít, prípadne im pomôcť podporiť ich prirodzenú plodnosť.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Tu sú spôsoby, ako podporiť a zlepšiť vaše sexuálne zdravie v tejto oblasti:

vyhýbajte sa alkoholu a fajčeniu, ide o faktory negatívne vplývajúce na podstatu semenníkov, čiže na tvorbu spermií a stimuláciu testosterónu
snažte sa nejesť a nepiť nadmerne dráždivé jedlá a nápoje, napríklad štipľavé korenie alebo nápoje obsahujúce kofeín
odporúčam dávať si pozor na športy s rizikom úrazu, napríklad na bicyklovanie
pohyb je napriek tomu dôležitý, najmä pre libido a plodnosť, takže behajte a cvičte
noste čo najvoľnejšiu spodnú bielizeň a nepoužívajte vyhrievanie sedadiel vo vozidle, cieľom je zbytočne nezvyšovať teplotu mieška
do jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu bohaté napríklad na Zinok alebo vitamín E
skúste aj niektoré overené rastliny, napríklad vo forme bylinných čajov alebo tabliet s obsahom rastlinných výťažkov a extraktov

Najčastejšie otázky o miešku a semenníkoch

Najčastejšie otázky o miešku a semenníkoch Intímne miesta sú u mužov aj žien často krát predmetom rôznych dohadov. Výsledkom sú potom otázky na internetových fórach a v diskusiách, ktoré sa inak boja muži aj ženy položiť na verejnosti. Aby som moju tému o miešku a s ním súvisiacich semenníkoch poňal naozaj komplexne, rozhodol som sa na tie najviac kladené otázky odpovedať:

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Je možné spevniť ochabnuté svalstvo mieška alebo riešiť veľkostné anomálie?

Áno, záleží od príčiny a celkového stavu. Ak je za príliš malým alebo príliš veľkým mieškom len problém so svalovinou, je možné riešiť túto situáciu plastickým zákrokom, tzv. skrotoplastikou. Ak je problém niekde vo vnútri, môže byť riešenie komplikovanie.

Súvisí stav mieška a semenníkov aj s vekom?

Áno. Podobne ako aj v prípade iných tkanív alebo častí reprodukčnej sústavy, s pribúdajúcim vekom sa stav a funkčnosť semenníkov a mieška zhoršuje. Môže za to najmä pokles hladiny testosterónu, ktorý ovplyvňuje nielen libido, ale aj veľkosť mieška.

Ak pôjdem za lekárom kvôli diagnostike, čo všetko vyšetrenie zahŕňa?

Veľa mužov sa pýta túto otázku v domnienke, že vyšetrenie u urológa je komplikované a bolestivé. Väčšinou to tak nie je, lekár miešok vizuálne prehliadne, pohmatom sa snaží nájsť anomáliu a to je všetko. Až pri podozrení na konkrétnu diagnózu nasledujú ďalšie testy.

Súvisí sex so zdravým fungovaním mieška a semenníkov?

Áno a to veľmi pozitívne. Dôležité je však mať pravidelný sex so zdravou a úplnou ejakuláciou, nie tzv. suchý orgazmus. Pravidelná ejakulácia taktiež stimuluje tvorbu nových spermií a je aj prevenciou zápalov a infekcií v semenníkoch.

Ktoré sú najčastejšie alergény týkajúce sa mieška?

Medzi faktory, ktoré najviac a najčastejšie spôsobujú problémy s alergiou prejavujúcou sa na pokožke mieška, sú sprchový šampón, mydlo, prací prostriedok, aviváž a textília spodnej bielizne. Alergénom môže byť aj podráždenie pokožky pri holení intímnych miest.

Ako fungujú tabletky na podporu zdravia semenníkov a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky na podporu zdravia semenníkov a prečo ich odporúčam Jednou z foriem podpory semenníkov a ich zdravého fungovania v miešku je podpora ich činnosti prírodnou cestou. Mne sa osvedčili viaceré prípravky vo forme tabliet s perorálnym užitím, prípadne ako doplnok aj niektoré bylinkové čaje pripravované doma.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Tabletky sú ale jednoduchšie na užívanie a dávkovanie:

 • Základom tabliet sú rastlinné extrakty z bylín, ktoré majú prospešné účinky na spermatogenézu a na stimuláciu testosterónu, čiže na dve základné funkcie semenníkov

V tabletkách nenájdete žiadne syntetické účinné látky, práve naopak, okrem rastlinných extraktov sú tu aj minerály, vitamíny či aminokyseliny. Z rastlín sa najviac využívajú extrakty a výťažky napríklad Damiány, Kotvičníka zemného alebo Žeruchy peruánskej, čo sú aj známe prírodné afrodiziaka a stimulujúce prostriedky na podporu testosterónu a plodnosti.

Tabletky ponúkajú pre mužov aj niekoľko veľmi praktických výhod:

keďže účinné látky sú prírodného charakteru, na kúpu nepotrebujete predpis a môžete si ich výhodne kúpiť aj priamo od výrobcu cez jeho eshop
pôsobenie je vďaka zloženiu prirodzené a to aj z hľadiska šírky účinkov, tabletky pomáhajú aj na potenciu či lepšiu erekciu
nakoľko ide o prípravky s rastlinným zložením, je nutné dlhodobejšie užívanie, to je ale bezproblémové a bez vážnejších vedľajších efektov

Pochopiteľne platí, že nejde o žiadnu alternatívu serióznej medikamentóznej liečby pri vážnych poruchách alebo ochoreniach semenníkov. Moja vlastná skúsenosť mi však ukázala, že ako podpora a tiež prevencia majú tieto prípravky veľmi dôležité miesto.

JEDNODUCHÉ DÁVKOVANIE

Čo oceňujem na týchto prípravkoch ja aj mnoho iných mužov, to je jednoduché dávkovanie. Obvykle sa tabletky užívajú raz až dvakrát za deň v predpísanej dávke, stačí ich len prehltnúť a zapiť tekutinou, ideálne vodou. Pre lepšiu účinnosť odporúčam užívať ich pred jedlom.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Ak sa pýtate, ktoré značky sú najlepšie, univerzálnu odpoveď vám neviem dať na 100 %. U každého muža totiž môžu prípravky účinkovať individuálne, je to spôsobené najmä prírodným zložením založeným na rastlinných látkach. Pochopiteľne, existujú kvalitnejšie a lepšie značky, treba pozerať v prvom rade na kvalitu zloženia a nielen na cenu.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Bezpochyby najlepším orientačným bodom sú referencie a hodnotenia iných mužov. Podľa nich som sa orientoval aj ja a väčšinou ma doviedli k účinným prípravkom. Ak by ste sa chceli vy inšpirovať mojimi skúsenosťami, nech sa páči, tu sú:

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Stoporex Prolong

Predlženie erekcie
 • Predlženie erekcie
 • Oddialenie ejakulácie
 • Vitalita

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

2 Hodnotení

Nerozumiem vete:
V miešku je totiž teplota zhruba o 2 až 3 ° C ako v tele.
Teplota je viac alebo menej?
Ďakujem

Andrej píše 21 júna 2019 o 17:45

samozrejme menej

Silvo píše 28 januára 2020 o 08:39

Syn ma jeden miesok ako keby spadnuty nizsie. Neviem co to znamena.

Anna Ondrejkova píše 22 júla 2020 o 08:58

Zdravim pri semenikoch na lavender strasne sa mi vytvorila gulička s ktorej som vytlacil slabo hnedy hnis po druhy krat som si to vytlačil no potom mi hnis už nešiel ale Kev a vodička myslite si že je to podkožny tak ale o cista lebo semeniky ma vôbec nebol ja a tu hrčku Nemam presne na semenikoch sle na lavender strasne Skore pri senenikoch a vždy si to tlačim a ide mi stoho iba Kev z vodou prosim o radu

Robert píše 03 decembra 2023 o 04:28

Pridať komentár