Operácia prostaty

Operácia prostaty

V rámci liečby prostaty je jednou z posledných možností jej operácia. Niekedy ide pochopiteľne o nutnosť, nakoľko najmä v prípade rakoviny môže ísť o jediný možný zákrok na zastavenie šírenia nádoru do iných tkanív. Zároveň sa však s rozvojom alternatívnych metód stáva čoraz menej využívanou možnosťou.

Predstava, že by mal operáciu absolvovať každý muž, ktorý má problém s prostatou, je preto veľmi vzdialená realite. Pri skoro polovici mužov sa dokonca nemusia prejaviť v súvislosti s nejakým problémom žiadne vážnejšie symptómy.

Dnes je už väčšina pacientov liečená liekmi, ktoré sa postupom rokov neustále zdokonaľujú. Aj pri vážnejších formách rakoviny sa napríklad uprednostňujú neinvazívne zákroky. Zároveň však platí, že operácia môže byť občas nevyhnutnosťou.

Kedy je operácia prostaty potrebná a aký má cieľ

Kedy je operácia prostaty potrebná a aký má cieľ Operácia prostaty je závažný úkon, ktorého cieľom môže byť úprava fungovania prostaty alebo zásah do jej štruktúry či celistvosti. Tento zákrok môže mať podobu klasickej otvorenej operácie, ale čoraz viac sa využívajú aj laparoskopické a iné menej invazívne formy.

 • Operácia prostaty, bez ohľadu na typ a spôsob vykonania, je poslednou možnosťou v prípade väčšiny ochorení a až vtedy, ak zlyhajú iné spôsoby
 • Niektoré operácie sa vykonávajú pri čiastočnej anestézii, iné pri úplnej, podľa toho, ako veľmi invazívny bude samotný zákrok
 • Ide o klasické operačné zákroky, takže treba absolvovať väčšinou len bežné vyšetrenia

Operácia prostaty sa vykonáva najčastejšie v prípade rakovinového alebo nerakovinového zväčšenia predstojnej žľazy. Po operácii sa môžu zhruba do 1 roka vyskytovať súvisiace komplikácie ako vedľajší či nežiaduci efekt, väčšinou sa týkajú buď močenia alebo problémov s erekciou. Intenzita závisí od typu aj prevedenia operácie.

Stoporex Prostate

Normálna funkcia prostaty
 • Podpora prostaty
 • Podpora mužskej potencie
 • Pozitívny vplyv na močové cesty

Podľa typu operácie je cieľom:

čiastočné odstránenie tkaniva prostaty v prípade, ak sa jedná o nezhubné zväčšenie a toto zväčšenie spôsobuje problémy s močením

úplné odstránenie prostaty v dôsledku či už príliš veľkého zväčšenia pri benígnom ochorení alebo v dôsledku zamedzenia metastáz v prípade karcinómu

zlepšenie symptómov spojených s prostatou, najmä uľavenie močovým cestám prostredníctvom zväčšenia ich šírky a zlepšenia močenia

VIAC O PROSTATE

Ako som spomenul už skôr, problémy s prostatou sa neriešia len operačne, ale existujú aj iné možnosti, vždy podľa príčiny a aktuálneho stavu. Ak by ste chceli vedieť viac o tejto téme, odporúčam vám môj komplexný článok, kde je prostata rozobraná do detailov.

Možnosti a typy operácie prostaty

Možnosti a typy operácie prostaty Pod pojmom operácia sa nemyslí len jeden druh zákroku, ale viacero typov. Nemusí ísť pritom len o klasickú operáciu, už aj u nás sa realizujú moderné zákroky robotom alebo laserom. Čoraz viac sa navyše presadzujú také typy chirurgických zákrokov, ktoré sú invazívne len minimálne a naopak, čo najviac šetrné k organizmu.

Toto sú tri najčastejšie typy operácie prostaty:

Transuretrálna prostatektómia – TURP

Pri benígnom zväčšení prostaty aj v rámci liečby rakoviny sa využíva transuretrálna prostatektómia. Zvyčajne sa realizuje len pri čiastočnom umŕtvení, pričom zákrok je veľmi málo invazívny, nakoľko sa vykonáva cez močovú rúru. Príprava na operáciu je len minimálna, avšak tento typ zákroku sa dá použiť len v prípade prostaty do veľkosti 80 ml.

Princípom zákroku je, že cez močovú rúru sa zavedie do prostaty prístroj zvaný resektoskop, cez ktorý sa prostata zmenší a močová rúra sa rozšíri. To spôsobí zlepšenie močenia a teda aj útlm negatívnych príznakov spojených s močením. Na 2 až 3 dni sa mužovi zavedie katéter, potom sa vyberie a pacient môže močiť samostatne. Zákrok je zväčša bez komplikácií.

Transvezikálna prostatektómia – TVP

V rámci nezhubného zväčšenia prostaty je jedným z typov operácie aj transvezikálna prostatektómia. Tá sa už realizuje pri prostate s veľkosťou nad 80 ml alebo v prípade prítomnosti močových kameňov. Je to otvorená operácia prostaty, kedy sa postupuje znova jednoduchšou cestou, čiže cez močový mechúr. Práve tadiaľ sa prostata vyoperuje.

V rámci predoperačných príprav stačia bežné vyšetrenia vrátane bežného anesteziologického vyšetrenia. Zhruba do 7 dní má pacient zavedený katéter, ten sa potom vyberie a z nemocnice do domácej starostlivosti odchádza muž už bez neho. Na rozdiel od operácie TURP je tento typ zákroku o niečo menej šetrnejší, ale je to stále lepšie, ako pri radikálnej prostatektómii.

Stoporex Prostate

Normálna funkcia prostaty
 • Podpora prostaty
 • Podpora mužskej potencie
 • Pozitívny vplyv na močové cesty

Radikálna prostatektómia – RAPE

Posledným a najviac invazívnym zákrokom operačného charakteru je radikálna prostatektómia. Tento zákrok sa využíva najviac pri rakovine prostaty a uplatňuje sa pri lokalizovanom alebo mierne pokročilom karcinóme. Princípom je, že sa odstráni celá prostata, púzdro a semenné mechúriky. Na močový mechúr sa potom prišije močová rúra.

Po operácii sa musí zaviesť pacientovi dočasný katéter, ktorý sa vyberá po 14 dňoch. Niekedy sa môžu vyskytnúť aj úniky moču alebo poruchy erekcie ako vedľajší účinok. Podľa výkonu operácie poznáme retropubickú, perineálnu, laparoskopickú a robotickú da Vinci radikálnu prostatektómiu. Čím je výkon operácie modernejší, tým lepšia je rekonvalescencia po nej.

Najčastejšie otázky o operácii prostaty

Najčastejšie otázky o operácii prostaty V súvislosti s vyššie spomínanými terapeutickými postupmi, ale aj v rámci všeobecnej liečby prostaty, som na viacerých internetových fórach a v diskusiách zachytil niekoľko otázok. Aby bol môj článok naozaj komplexný, práve teraz sa na tie najčastejšie pokúsim odpovedať a to tak, aby ste získali v skratke všetky informácie, ktoré potrebujete:

Vyžaduje si každý problém s prostatou operáciu?

Určite nie, hoci nie vždy tomu tak bolo. Ešte koncom minulého storočia bolo operačné riešenie jediným možným reálnym zákrokom, ktorý sa vykonával pri zhubnom aj pri nezhubnom zväčšení prostaty. Dnes sa volí vo väčšine prípadov už medikamentózna liečba.

Dá sa operácii prostaty predísť?

Áno, dá sa operácií predísť, súčasná medicína robí všetko pre to, aby tomu tak bolo. Najčastejšie sa využívajú lieky, pri zápaloch napríklad aj režimové opatrenia a podporná liečba. Aj karcinóm prostaty sa dá riešiť neinvazívne, najmä rádioterapiou a chemoterapiou.

Aké sú najčastejšie komplikácie alebo nežiaduce následky po operácii prostaty?

Najčastejšie sa vyskytujú dva druhy problémov a to impotencia a inkontinencia. Tieto stavy môžu nastať v prípade, že sa poruší nervovo-cievny zväzok, ktorý môže mať vplyv na problémy s erekciou a únikom moču. Dnes sa tomu ale už dá veľmi účinne predísť.

Aké výhody má operácia prostaty laserom oproti klasickej?

Najdôležitejšou výhodou je menší zásah do okolitých tkanív a menšie riziko vzniku nežiaducich komplikácií. Zároveň sú takéto operácie šetrné aj k pooperačnej liečbe, kde sa môžete viac sústrediť na zlepšenie fungovania samotnej prostaty a nie na hojenie veľkých rán.

Aká by mala byť optimálna rekonvalescencia?

Vždy podľa indikácie lekára a podľa toho, aká bola príčina operácie. V zásade ale platí, že by ste sa mali snažiť prostatu čo najmenej namáhať a to sa týka tak sexuálneho života, ako aj životosprávy. Určite bude potrebné obmedziť potraviny a nápoje, ktoré by ju mohli dráždiť.

Stoporex Prostate

Normálna funkcia prostaty
 • Podpora prostaty
 • Podpora mužskej potencie
 • Pozitívny vplyv na močové cesty

POZOR NA FÓRA A INTERNETOVÚ DISKUSIU

Viaceré informácie, ktoré boli uverejnené na internete, nie sú úplne presné. Odporúčam preto nespoliehať sa len na internetové diskusie a fóra, ale akékoľvek otázky odbornejšieho charakteru smerovať jedine a len k lekárom. Tí vám vedia dať najviac fundované odpovede.

Ako zlepšiť a podporiť zdravú prostatu

Ako zlepšiť a podporiť zdravú prostatu Stav prostaty úzko súvisí s našou životosprávou, životným štýlom a celkovo aj s prístupom k potencii. Je jasné, že niektorým problémom a ochoreniam sa niekedy nedá predísť ani tou najlepšou prevenciou, na druhú stranu, možno takto znížiť viacero rizikových faktorov. Prevencia je predsa vždy lepšia, ako liečba.

Toto sú najčastejšie opatrenia a spôsoby, ako to môžete dosiahnuť:

obmedzenie namáhania prostaty priamym fyzickým pôsobením, čím sa myslí obmedzenie bicyklovania alebo nosenia príliš tesnej spodnej bielizne
zníženie príjmu dráždivých potravín a nápojov, najmä ide o živočíšne tuky, korenené jedlá, alkohol, kávu a nápoje zvyšujúce krvný tlak
zlepšenie pravidelnosti močenia, pričom základnou zásadou by malo byť, že nebudete dlhšiu dobu zadržiavať moč a vymočíte sa vždy, keď to bude potrebné
dôležitý je dostatok vitamínov, minerálov, vlákniny a pravidelný pitný režim, pomôcť môžu aj bylinky a rastliny, napríklad v čajoch alebo výživových doplnkoch

Stoporex Prostate

Normálna funkcia prostaty
 • Podpora prostaty
 • Podpora mužskej potencie
 • Pozitívny vplyv na močové cesty

Ako fungujú tabletky na prostatu a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky na prostatu a prečo ich odporúčam Súčasťou prevencie a podpory zdravia prostaty sú aj tabletky s prírodným zložením. Tie obsahujú látky, ktoré špeciálne pôsobia na prostatu a pomáhajú jej správnemu fungovaniu. V účinných látkach nenájdete žiadne syntetické alebo chemické látky, čo je veľké plus.

Prípravky fungujú na veľmi prirodzenom princípe:

 • V ich obsahu sú extrakty rastlín priaznivo pôsobiacich na prostatu, napríklad Saw Palmetto, ktoré sú doplnené o minerály či aminokyseliny s podporným účinkom

Princípom fungovania týchto tabliet je pôsobenie prírodných účinných látok na samotné funkcie prostaty a jej zdravý stav. Toto pôsobenie samozrejme nie je zo dňa na deň a je potrebná dlhšia prítomnosť týchto látok v tele, ale podľa mňa ide o prirodzenejší a dlhodobejší spôsob podpory.

Navyše, tieto tabletky majú aj niekoľko nezanedbateľných výhod:

vďaka tomu, že v ich zložení nie je žiadne umelo vyrábané liečivo, sú voľno predajné a preto nepotrebujete na ich kúpu predpis
z toho istého dôvodu nehrozia pri ich užívaní žiadne typické nežiaduce a vedľajšie účinky tak, ako je to pri syntetických liekoch
tabletky majú veľmi dobrý pomer ceny a výsledku, teda aspoň v prípade tých lepších značiek, ktoré som aj ja užíval

Pokiaľ ide nástup účinkov, ako som spomínal, je dôležité dlhodobejšie užívanie. Väčšina tabliet sa užíva pravidelne každý deň v dávke 1 tabletky a na dosiahnutie optimálneho účinku je potrebné užívanie zhruba 2 až 3 mesiace. Ja som dokonca niektoré značky užíval aj dlhšie.

Stoporex Prostate

Normálna funkcia prostaty
 • Podpora prostaty
 • Podpora mužskej potencie
 • Pozitívny vplyv na močové cesty

ŠIRŠIE PÔSOBENIE

Pokiaľ ide o tabletky špeciálne určené na prostatu, tie majú častokrát aj širšie účinky, napríklad podporujú správny sexuálny apetít alebo plodnosť. Mnoho značiek dokonca pomáha nielen na zdravie prostaty, ale napríklad aj na lepšie fungovanie potencie.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Na našom trhu je veľké množstvo rôznych prípravkov, takže môže byť pre laika pochopiteľne ťažké sa zorientovať a zistiť, ktoré tabletky účinkujú lepšie a ktoré horšie. Bohužiaľ, väčšina ľudí volí len podľa ceny alebo podľa sľubovaných účinkov na obale, takže sa potom netreba čudovať účinkom v praxi.

Ak by ste chceli zúročiť moje dlhodobé skúsenosti a poradiť ohľadom výberu, určite by som na vašom mieste pozeral najmä na hodnotenia a skúsenosti iných mužov. Ja osobne mám najlepšie a dlhodobé skúsenosti najmä s týmito značkami:

Stoporex Prostate

Normálna funkcia prostaty
 • Podpora prostaty
 • Podpora mužskej potencie
 • Pozitívny vplyv na močové cesty

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

22 Hodnotení

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ze mam problém erekciu a zväčšení prostatu. Dá sa na operáciu?

Jaroslav píše 11 júla 2019 o 08:57

Dobry den,som p operacii prostaty-odstranena skoro rok,bude ešťe u mna erekcia alebo -Impotencia,mam nadej a čo mam preto urobiť aby som fungoval zase ako predtym,dik

Imrich píše 13 septembra 2019 o 09:29

dobry den mam problemy s prostatou, mam zvacsenu na 70 %, moj lekar mi odporuca operaciu, ci po operacii budem moct normalne fungovat, ci budem mat erekciu, a ci nebudem mat problemy v sexualnej oblastii, neexistuje ine riesenie len operacia? poradte mi, beriem 7 rokov lieky krvne vysledky mam v norme

imrich juhasz píše 23 septembra 2019 o 17:43

ako dlho trva rekonvalescencia po operacii prostaty

Peter píše 06 novembra 2019 o 08:35

Pridať komentár