Semenníky

Semenníky

Semenníky sú párovým žľazovým orgánom, ktorý je dôležitou súčasťou vnútornej pohlavnej sústavy muža. Semenníky sa vyvíjajú už u chlapcov a pokiaľ sú zdravé, väčšina mužov ich stav alebo funkčnosť príliš nerieši. Až v momente, ako sa vyskytne bolesť alebo sa objaví hrčka, začnú sa muži zaujímať o to, aké choroby môžu semenníky postihnúť.

Práve rôzne nepríjemné alebo neprirodzené príznaky a symptómy dokážu mužov zaskočiť najviac. Nejde len o bolestivé, ale aj zaparené, zapálené, studené či svrbiace semenníky. Prv, než spanikárite, pamätajte na to, že môže ísť len o dočasnú reakciu na okolité podnety.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Nechcem tým ale pochopiteľne zľahčovať niektoré vážnejšie signály a ochorenia. práve naopak, tento orgán je veľmi dôležitý tak pre sexuálny apetít, ako aj pre plodnosť. Prečo? To si povieme na nasledujúcich riadkoch.

Čo sú semenníky

Čo sú semenníky Semenníky sú dôležitou súčasťou vnútornej reprodukčnej sústavy a ich zmyslom je podpora plodnosti a sexuálneho apetítu. Veľkosťou nie sú príliš objemné, no nachádzajú sa tu bunky zodpovedné za spermatogenézu aj tvorbu testosterónu, čo im pridáva na význame.

 • Semenníky sú párová žľaza umiestnená v dolnej časti mieška, ktorá je zavesená na semennom povrazci, pričom ľavý semenník je o niečo nižšie
 • Na povrchu semenníka sa nachádza pre lepšiu ochranu väzivové púzdro, vo vnútri sú už semenotvorné kanáliky dôležité pre vývoj pohlavných buniek
 • Spolu s inými orgánmi sú aj súčasťou hormonálnej sústavy kvôli produkcii testosterónu

Kým Leydigove bunky sú zodpovedné za syntézu androgénov vplyvom luteinizačného hormónu a tvorbu hormónu zvaného testosterón, oveľa dôležitejšiu úlohu v semenníkoch majú bunky zárodočného epitelu. V nich vznikajú totiž spermie procesom spermatogenézy a zároveň tu dochádza aj k ich vyživovaniu.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Semenníky sú z hľadiska rôznorodosti tkanív tvorené z týchto častí:

na povrchu je väzivové púzdro tvorené väzivovým obalom, ktoré rozdeľuje semenník na neúplné lalôčiky, nerozdelená časť prechádza v hlavu nadsemenníka
druhou časťou je parenchým, ktorý sa skladá z viacnásobne zatočených semenotvorných kanálikov a Sertoliho buniek, kde sa vyvíjajú a rozvíjajú spermie
v riedkom väzive, ktorý semenotvorné kanáliky obklopuje, sa nachádzajú Leydigove bunky, ktoré produkujú testosterón ovplyvňujúci libido aj spermatogenézu

Semenníky s nadsemenníkmi vznikajú počas vývoja plodu a do 3. mesiaca zostupujú aj do mieška. Počas tohto obdobia môže prísť k nezostúpeniu semenníkov alebo k nejakej poruche s tým spojenej, no oveľa častejšie sú ochorenia a problémy získané počas života spôsobené zápalom, nádorom alebo fyziologickou deformáciou.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

V súvislosti so semenníkmi by som rád pripomenul aj niektoré zaujímavé údaje:

u každého muža môžu byť semenníky odlišnej veľkosti, svedčí o tom aj udávané rozpätie dĺžky 4 až 5 cm a hmotnosti 20 až 30 gramov
semenníky sa vyvíjajú v brušnej dutine a až počas vnútromaternicového vývoja zostupujú do oblasti mieška
zostúpenie semenníkov mimo oblasť tela zariadila príroda z dôvodu, že spermie potrebujú na dozrievanie teplotu o 3 až 4 ° C nižšiu, ako je v ľudskom tele

ZMENŠOVANIE SEMENNÍKOV

Postupom času dochádza so stúpajúcim vekom u mužov k zmenšovaniu semenníkov. je to v dôsledku prirodzeného úbytku a atrofie buniek a tkanív, ale napríklad aj kvôli poklesu hladiny testosterónu. Preto majú starší muži semenníky oveľa menšie, ako mladší muži.

Príznaky spojené so semenníkmi a čo môžu znamenať

Príznaky spojené so semenníkmi a čo môžu znamenať Bolesť semenníkov, rôzne vonkajšie zmeny tvaru či farby pokožky, to všetko sú príznaky ukazujúce na problém so stavom či funkčnosťou tohto dôležitého orgánu. Niekedy ide len o reakciu na vonkajšie podnety, napríklad nevhodné oblečenie alebo vplyv nízkej či vysokej teploty okolia, no môže ísť aj o symptóm vážnejšej poruchy.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Tu sú prejavy, ktoré by ste nemali určite podceniť:

Citlivé a bolestivé semenníky: Bolestivosť semenníkov alebo ich vyššia citlivosť môže indikovať viacero problémov. V prvom rade treba zvážiť, či nejde len o nejakú citlivú reakciu na pokožke. Pokiaľ nie, môže sa jednať o príznaky zápalu, torzie, hydrokély aj nádoru. Záleží od toho, či ide o bolesti tupé alebo ostré a od času, kedy sa vyskytujú.

Začervenané semenníky: Ak sa vyskytuje začervenanie, najčastejšie sa jedná o alergickú reakciu napríklad na nevhodnú spodnú bielizeň alebo prací prášok. Môže tiež ísť o prejav dlhodobého pôsobenia tlakom, prípadne o reakciu na povrchovú infekciu na koži. Keďže tento príznak býva spojený aj so zápalom semenníkov, treba sledovať súvisiace symptómy.

Plné, zväčšené a napuchnuté semenníky: Zväčšenie a opuch semenníka alebo semenníkov je prejavom, ktorý indikuje potrebu navštíviť lekára čo najskôr. Ak nastane niektorý z týchto symptómov, môže sa jednať o prejav zápalu, nádoru alebo fyziologickej poruchy, napríklad varikokély či hydrokély. Všetky tieto stavy si vyžadujú odbornú diagnostiku a liečbu.

Zmenšené semenníky: Niekedy sa tomuto stavu hovorí aj atrofia semenníkov a ide o príznak spojený napríklad s rakovinou, zápalom semenníkov, výskytom nejakých nádorov, torzifikáciou semenníka alebo so zmnožením žíl. Môže ísť tiež o dôsledok zmien hormonálnej hladiny, rovnako tak o prirodzený vývoj starnutia, ktoré je sprevádzané úbytkom tkaniva.

Hrčka na semenníku: Posledným príznakom spojeným so semenníkmi môže byť výskyt hrčky. Ak sa jedná o celkom zreteľný a nahmatateľný útvar, ide buď o stav hydrokély alebo o prejav nádoru na semenníku. V prípade nádoru pamätajte, že hrčka je prejavom pokročilého štádia, takže je nutné okamžité vyšetrenie u lekára kvôli rýchlemu odhaleniu.

Poruchy, problémy a ochorenia spojené so semenníkmi

Poruchy, problémy a ochorenia spojené so semenníkmi Podobne ako iné orgány pohlavnej sústavy, aj semenníky môžu postihnúť rôzne infekcie, zápaly alebo fyziologické problémy a poruchy. Niektoré typy ochorení sa vyskytujú vo väčšej miere u mužov nad 50 alebo 60 rokov, no napríklad rakovina semenníkov môže postihnúť aj mužov po 30ke. Dôležité je pri výskyte akéhokoľvek príznaku čo najskôr navštíviť lekára.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Tu sú problémy a ochorenia, ktoré sú najčastejšie:

Nezostúpené semenníky: Ak počas vývoja plodu nepríde k správnemu posunu semenníkov z brušnej dutiny do mieška, tento stav sa nazýva nezostúpenie semenníka. Môže sa týkať len jedného semenníka alebo aj oboch, môže ísť o nezostúpenie úplné alebo len čiastočné. Ak k správnemu zostúpeniu nepríde ani počas prvého roka života, je nutná operácia.

Zápal semenníka: Druhým možným problémom spojeným so semenníkmi je ich zápal. Ten môže postihnúť jeden alebo oba semenníky, pričom najčastejšie vzniká ako prechod infekcie z močových ciest alebo nadsemenníka. Typickým prejavom je bolestivý opuch a začervenanie postihnutého semenníka. Liečba je jednoduchá a spočíva v podávaní antibiotík.

Torzia semenníka: Laicky sa hovorí tomuto stavu pretočenie semenníka a ide o problém, ktorý postihuje najmä dospievajúcich chlapcov. V ojedinelých prípadoch môže ísť aj o následok úrazu alebo invazívneho pôsobenia zvonka. Typickým prejavom je bolesť a vyššia citlivosť jedného semenníka. Stav treba čo najskôr riešiť, najčastejšie operačne.

Varikokéla: Aj semenníky môže postihnúť zmnoženie žíl, ľudovo povedané kŕčové žily. Odborne sa tejto poruchy hovorí varikokéla, ktorá najčastejšie postihuje ľavý semenník. Najčastejšie prichádza k opuchu, zväčšeniu a bolestivosti postihnutého semenníka. Obvykle jediným možným riešením je operačný zákrok, alternatívou je sklerotizácia žíl.

Hydrokéla: Tento problém býva niekedy následkom zápalu semenníka a ide o stav nahromadenia tekutiny v obaloch semenníka. Medzi typické príznaky patrí nebolestivé zväčšenie spôsobené zväčšením obsahu mieška, no až palpačné vyšetrenie u lekára môže potvrdiť túto diagnózu. Liečba môže byť punkciou alebo plastickou úpravou tvaru semenníka.

Rakovina semenníka: Nádorové ochorenia semenníkov zatiaľ nie sú u mužov príliš časté, no ak sa u vás objaví tvrdá hrčka spojená s opuchom na semenníku, netreba tieto dva príznaky vôbec podceniť. Ide totiž o symptómy typické pre nádor alebo dokonca rakovinu. Podľa času odhalenia je potom potrebné absolvovať chemoterapiu alebo odstránenie semenníka.

Iné fyziologické zmeny a problémy: V prípade, že mužovi semenníky úplne chýbajú, ide o stav zvaný anorchizmus. Ide o vrodené nevyvinutie semenníkov, ktoré sa prejaví už počas prenatálneho obdobia. Medzi časté problémy fyziologického charakteru patrí aj poškodenie tkaniva vplyvom úrazu, v najvážnejších prípadoch príde k celkovému narušeniu semenníka.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

VYŠETRENIE NAJLEPŠIE URČÍ DIAGNÓZU

Problémy so semenníkmi, obzvlášť ak sú sprevádzané bolesťami, sú veľmi nepríjemné. Netreba preto odkladať návštevu lekára, odborné vyšetrenie najlepšie určí diagnózu. Najčastejšie spočíva v ultrazvuku a fyziologickom vyšetrene a nie je nijako bolestivé.

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu semenníkov

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu semenníkov Semenníky sú dôležitým orgánom a žľazou, ktorých zdravý stav je spojený tak s kvalitou sexuálneho života, ako aj s plodnosťou a potenciou. Z môjho pohľadu je výhodou, že na ich fungovanie a stav je možné pôsobiť aj sériou viacerých režimových opatrení a zmien.

 • Cieľom podpory semenníkov je udržiavanie ich funkčnosti z pohľadu spermatogenézy, čiže tvorby pohlavných buniek, ako aj z pohľadu stimulácie testosterónu

Pri podpore semenníkov a ich funkcie sa snažte postupovať vždy čo najviac prirodzene. Áno, nie je možné sa vždy vyhnúť pomocou prevencie všetkým problémom, ale je možné minimalizovať ich riziko. Zároveň je vhodné, ak sú režimové opatrenia a zmeny prospešné pre pohlavnú sústavu a reprodukčné zdravie čo najširšie.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Na základe vlastnej skúsenosti odporúčam najmä tieto opatrenia:

ak športujete, uprednostňujte také športy, ktoré nezaťažujú priamym kontaktom semenníky, vyhýbať sa treba preto bicyklovaniu či jazde na koni
pravidelný sex a pravidelná zdravá ejakulácia pomáhajú udržiavať stav semenníkov a ich funkčnosť
odporúčam upraviť aj režim ohľadom obliekania, snažte sa nezaťažovať semenníky príliš tesnou spodnou bielizňou, môže to spôsobiť ich zaparenie a zvýšenie teploty
vyvarovať sa treba alkoholu a fajčeniu, tie negatívne vplývajú na spermatogenézu
negatívne na plodnosť vplýva aj nadmerné používanie vyhrievania sedačiek v aute
na zlepšenie funkcie semenníkov, najmä ohľadom produkcie spermií a testosterónu, sa mi osvedčili aj niektoré rastliny, vyskúšať môže bylinné čaje alebo výživové doplnky s prírodným zložením

Najčastejšie otázky o semenníkoch

Najčastejšie otázky o semenníkoch Akú úlohu zohrávajú semenníky, čo ovplyvňuje ich stav alebo čo robiť, ak sa vyskytnú niektoré konkrétne nepríjemné príznaky. To všetko sú otázky mužov týkajúce sa tejto dôležitej časti pohlavnej sústavy. Aby som túto tému rozobral čo najviac komplexne, pozrel som si fóra a diskusie s cieľom nájsť a zodpovedať najčastejšie otázky:

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Môže pravidelná ejakulácia pomôcť funkčnosti semenníkov?

Áno, určite áno a dokazujú to aj viaceré štúdie. Sexuálny pôst je nezmysel, zadržiavanie ejakulácie neprospieva tak semenníkom, ako ani prostate. Tým, že pravidelne dochádza k produkcii nových spermií, je zdravé a pôsobíte preventívne aj proti rôznym zápalom.

Ako je to s holením, je pozitívne alebo negatívne pre stav semenníkov?

Rozhodne pozitívne, no musíte postupovať maximálne opatrne. Zbavenie miešku nadmerného ochlpenia minimalizuje riziko vzniku rôznych infekcií a zápalov na pokožke, znižujete totiž možnosť vzniku choroboplodných zárodkov. Zároveň sa tým zvyšuje aj úroveň hygieny.

Aké vyšetrenia semenníkov obvykle muž absolvuje u lekára?

Najčastejšie ide o fyzikálne vyšetrenie pohmatom, vizuálne vyšetrenie a ultrazvukové vyšetrenie. Prvý spôsob slúži na nahmatanie prípadných fyziologických zmien, druhé vyšetrenie na zistenie anamnézy a tretie na zistenie skutočného stavu tkaniva semenníka.

Je možné aj samovyšetrenie semenníkov?

Áno, je to jednoduché. Palcom a ukazovákom vysuňte obsah polovice mieška vpred a druhou rukou skúmajte, či nebudete cítiť neprirodzený tvar, hrčku, bolestivé zdurenie alebo inú deformáciu. Postupujte tak, že vyšetríte oba semenníky zvlášť a budete hľadať rozdiely.

Ako často absolvovať vyšetrenie alebo samovyšetrenie?

Možno vás to prekvapí, ale samovyšetrenie by ste mali absolvovať aspoň raz za 2mesiace, prípadne vtedy, ak pocítite nejaké nepríjemné príznaky a zmeny. Pokiaľ ide o vyšetrenie u lekára, odporúčam to raz za tri roky, napríklad aj s vyšetrením prostaty.

Ako fungujú tabletky na podporu zdravia semenníkov a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky na podporu zdravia semenníkov a prečo ich odporúčam Udržiavať semenníky v zdravom stave a maximálnej kondícii sa dá aj pomocou rôznych režimových opatrení skombinovaných s prírodnými prostriedkami. Dnes už našťastie nemusíte variť žiadne bylinkové čaje, k dispozícii sú oveľa modernejšie formy.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Jednou z nich sú voľne dostupné tabletky na perorálne užitie:

 • Cieľom týchto prípravkov je pomocou prirodzených zložiek pôsobiť najmä na spermatogenézu a na podporu tvorby testosterónu, čiže základné funkcie semenníkov

Základom účinných látok prípravkov sú rastlinné extrakty alebo výťažky. Môže ísť napríklad o rastliny ako sú Kustovnica čínska, Vitex jahňací alebo Ženšen, ktoré pomáhajú na plodnosť. Nezriedka sú súčasťou aj známe prírodné afrodiziaka, napríklad extrakt z rastliny Maca, prípadne niektoré druhy aminokyselín, minerálov a vitamínov.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Tieto prípravky v sebe spájajú viacero zaujímavých plusov a výhod:

vďaka čisto prírodnému zloženiu a absencie syntetických zložiek je ich užívanie možné dlhodobo bez väčšieho výskytu nejakých vedľajších efektov
zloženie je obvykle široké a rastliny a ich extrakty pomáhajú nielen na jednu sexuálnu oblasť, ale celkovo na sexuálne zdravie
kúpa týchto prípravkov nie je viazaná recept, čiže ich kúpite bez predpisu, dôvodom je, že nejde o liečivo podliehajúce indikácii lekára

Musím však objektívne povedať, že vzhľadom na absenciu syntetických liečiv je pre dosiahnutie maximálneho efektu potrebné dlhodobejšie užívanie aspoň 3 mesiace. Intenzita účinku môže byť u každého muža odlišná, no tie lepšie značky majú dobré referencie.

VYBERAJTE OPATRNE

Prípravkov určených pre mužov je čoraz viac a na našom trhu je konkurencia obzvlášť široká. To síce prináša aj možnosť voľby, no zároveň si treba dať pozor, aby ste si nekúpili len lacné napodobeniny alebo neúčinné značky. Základom je pozerať na skúsenosti iných mužov.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Nakoľko som tiež považoval za dôležité v nedávnej aj dávnejšej minulosti podporiť svoju potenciu, libido a plodnosť, mám skúseností s týmito prípravkami naozaj nadostač. Kľúčom k úspechu je vybrať si kvalitnú značku s obstojným zložením a pravidelne ju užívať, pričom je nevyhnutné dodržiavať dávkovanie. Toho sa držte a výsledky sa dostavia.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Ako som povedal vyššie, osobné skúsenosti, referencie, recenzie a hodnotenia sú na nezaplatenie pri poradení s výberom. Aby som vás aspoň trocha inšpiroval, rozhodol som sa zverejniť aj tie svoje a že ich nie je málo. Tieto značky prípravkov som skúsil ja:

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Stoporex Prolong

Predlženie erekcie
 • Predlženie erekcie
 • Oddialenie ejakulácie
 • Vitalita

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.50

2 Hodnotení