Tabletka po

Tabletka po

Celý názov je tabletka po pohlavnom styku a ide o postkoitálnu antikoncepciu pre ženy založenú na hormonálnom princípe. Zrejme najznámejšia „tabletka po“ je Escapelle, ktorú má vo svojom sortimente nejedna lekáreň a je dostupná bez predpisu či receptu, pričom jej cena je okolo 20 Eur. Tabletka sa užíva po nechránenom pohlavnom či sexuálnom styku.

Upozorňujem však, že „tabletka po“ nie je tabletka na potratenie. Zároveň účinnosť tejto tabletky nie je 100 %, aj keď je pravda, že je vysoká a k tejto hranici sa veľmi blíži. Určite však neodporúčam si ju zamieňať s bežnou a dlhodobou hormonálnou antikoncepciou.

Ak by ste mali brať „tabletku po“ príliš často, môže to významným spôsobom rozhádzať vašu vnútornú hormonálnu rovnováhu. Potom ako alternatívu odporúčam zavedenie vnútromaternicového telieska, čo je možné aj po pohlavnom styku do 120 hodín.

Čo je tabletka po, aké má výhody a nevýhody a aké sú skúsenosti

Čo je tabletka po, aké má výhody a nevýhody a aké sú skúsenosti Pod názvom „tabletka po“ sa myslí postkoitálna antikoncepcia vo forme špeciálnej tabletky, ktorú treba užiť do 72 hodín od nechráneného pohlavného styku. Ide o núdzové riešenie v prípade, ak napríklad zlyhal kondóm alebo ste nepoužili vôbec žiadnu antikoncepciu.

 • Táto tabletka je založená na tom, že obsahuje vysokú dávku estrogénov, ktoré pôsobia proti neželanému otehotneniu dvoma mechanizmami, podľa fázy cyklu
 • Ak je žena pred ovuláciou, tak „tabletka po“ zabraňuje samotnej ovulácii a znemožňuje také pohyby vo vajíčkovodoch, aby mohlo byť vajíčko oplodnené
 • Ak je žena po ovulácii, tak „tabletka po“ pôsobí proti uhniezdeniu vajíčka na maternici

Všeobecne platí, že „tabletka po“ je ako núdzové riešenie nenahraditeľná. Na rozdiel od hormonálnej antikoncepcii si ju netreba dať predpísať a stačí ju užiť len raz. Dostupnosť v lekárni je teda veľmi dobrá a časové okno až 72 hodín od pohlavného styku sa zdá byť dostatočné. Čím skôr ale tabletku užijete, tým lepšie.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

„Tabletka po“ však má aj nevýhody, konkrétne toto sú najvýznamnejšie:

v tabletke je jednorazovo vysoká dávka estrogénov, dokonca aj 10 krát vyššia, ako v bežnej antikoncepcii, čo znamená radikálne ovplyvnenie hormonálnej rovnováhy
obvykle do 5 dní od užitia príde ku krvácaniu, ktoré môže mať rôznu intenzitu a do budúcnosti príde aj k ovplyvneniu pravidelnosti menštruácie
účinok tabletky je síce na prvý pohľad veľmi vysoký, no nikdy nie je 100 % a použitie tabletky viac krát ako raz za menštruačný cyklus je veľmi negatívne

NIE PRE KAŽDÚ ŽENU

Táto tabletka nie je určená pre každú ženu. Užívať by ju nemali ženy mladšie ako 16 rokov, ženy s vysokým rizikom hlbokej žilnej trombózy, ženy s vážnou poruchou funkcie pečene a ženy, ktorým bola diagnostikovaná rakovina prsníka či maternice.

Účinky a účinnosť tabletky po

Účinky a účinnosť tabletky po Účinnosť „tabletky po“ je udávaná na úrovni až 99 %. Svetová zdravotníctva organizácia uskutočnila klinické štúdie a z 5859 žien sa tehotenstvo objavilo len u 1,01 % žien, ktoré užili konkrétne tabletku Escapelle. Čím neskôr ju však užijete, tým je účinnosť nižšia.

Pokiaľ ide o konkrétne účinky tabletky a spôsob fungovania, tie závisia od ovulačného cyklu:

Uvoľnenie vajíčka: Proces ovulácie začína tým, že sa z vaječníka vajíčko uvoľní a dostáva do vajíčkovodov, kde prichádza k jeho zachyteniu na stene vajíčkovodu a možnosti oplodnenia zo strany spermie. „Tabletka po“ pôsobí tak, že môže zabrániť uvoľneniu vajíčka a teda spermia nemá čo oplodniť.

Oplodnenie vajíčka: V momente, ak sa nepodarí úplne zabrániť uvoľneniu vajíčka, môže prísť druhý spôsob mechanizmu fungovania týchto tabliet a to je oneskorenie jeho uvoľnenia. Tým sa predĺži časový úsek do možnosti oplodnenia vajíčka a spermie tak zahynú ešte skôr, ako by sa k vajíčku dostali.

Uhniezďovanie vajíčka: V prípade, ak už prišlo aj k uvoľneniu a potenciálnemu oplodneniu vajíčka, môže „tabletka po“ zabrániť ešte uhniezdeniu vajíčka v sliznici maternici. To sa deje procesom narušenia funkcie žltého telieska a ovplyvnenia štruktúry sliznice maternice, čiže ide o preventívne spôsoby.

Vývoj uhniezdeného vajíčka: V prípade, ak už prišlo k uhniezdeniu vajíčka a sliznica maternice vajíčko prijala, „tabletka po“ vám už v žiadnom prípade nepomôže. Postkoitálna antikoncepcia už nemôže ukončiť tehotenstvo, pretože práve uhniezdením sa začína jeho vývoj a tehotenstvo.

Najčastejšie otázky o tabletke po

Najčastejšie otázky o tabletke po Poďme sa teraz pozrieť na niektoré otázky žien týkajúce sa či už spôsobu fungovania tejto tabletky alebo niektorých praktických záležitostí. Nakoľko som chcel túto tému pokryť čo najkomplexnejšie, navštívil som niektoré internetové fóra a diskusie s cieľom zistiť, čo ženy najviac o „tabletkách po“ zaujíma. Tu sú najviac kladené otázky a moje odpovede na ne:

Prečo nie je účinnosť tabletky 100 % a čo ju ovplyvňuje?

100 % účinnosť nie je z dôvodu, že ak už prišlo k uhniezdeniu vajíčka a to sa v maternici ujalo, tabletka s tým už nič nespraví. Účinnosť ovplyvňuje aj časový odstup od pohlavného styku, ak ju užijete až na druhý či tretí deň, tak úspešnosť klesá až pod 90 %.

Čo ak sa po užití tabletky objavia nejaké vedľajšie účinky?

Hoci výrobcovia udávajú, že pravdepodobnosť a intenzita možných vedľajších účinkov je nízka, vylúčiť sa nedajú. Odporúča sa po užití tabletky niečo zjesť alebo vypiť na ich možné zmiernenie. Ak k tomu nepríde, najlepšie je navštíviť lekára kvôli odbornej diagnostike.

Treba sa pred kúpou a užitím poradiť s lekárom?

V prípade, že je žena zdravá, neužíva „tabletky po“ pravidelne a príliš často, jej organizmus by mal jednorazovú núdzovú dávku zvládnuť. Pred užitím si ale prečítajte príbalový leták a ak objavíte u seba nejakú kontraindikáciu či prekážku užitia, radšej sa s lekárom poraďte.

Čo robiť, ak po užití tabletky zvraciam? Treba si zobrať ďalšiu?

Nakoľko nevoľnosti sa môžu ako súčasť nežiaducich príznakov tabletky vyskytnúť, existuje aj možnosť zvracania. Či však treba ďalšiu tabletku užiť, to záleží od časového odstupu. Ak ste zvracali do 3 hodín od užitia tabletky, odporúča sa užiť ju znova. Ak neskôr, netreba.

Funguje „tabletka po“ aj ako tabletka na potratenie?

Nie a to napriek tomu, že si to mnoho žien myslí, aspoň podľa reakcií na internetových fórach. Ak vám niekto poradí, že môžete takúto tabletku užiť aj mesiac po styku, stačí len vyššia dávka, radí vám veľmi zle a výsledkom budú tehotenstvo aj hormonálne problémy.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

 

NEBOJTE SA OBRÁTIŤ NA VÁŠHO LEKÁRA

Viaceré otázky, ktoré som na internete našiel, sú už čisto odborného charakteru, prípadne sa týkajú dokonca situácií, kedy evidentne „tabletka po“ nezabrala podľa očakávania. V tomto prípade dôrazne odporúčam navštíviť čo najskôr gynekológa a prediskutovať s ním situáciu.

Vedľajšie účinky a nežiaduce účinky

Vedľajšie účinky a nežiaduce účinky Hoci je pravda, že „tabletky po“ boli testované a viacnásobne overené, z času na čas sa môžu objaviť nejaké nežiaduce alebo vedľajšie efekty. Vyskytujú sa v odlišnej intenzite, u niektorých žien sa nemusia objaviť vôbec, u iných zas môžu byť veľmi viditeľné.

Toto sú najčastejšie efekty, ktoré sa môžu objaviť:

pri častom užívaní dochádza k celkovému narušeniu hormonálneho profilu, čo môže významne ovplyvniť menštruačný cyklus
najviac uvádzané vedľajšie účinky sú bolesti v podbrušku, bolesti hlavy, nevoľnosti, bolesti žalúdka, hnačka, závrat, precitlivenosť prsníkov a únava
podľa skúseností žien sa môžu vyskytnúť aj zmeny nálad a depresie, najmä ak ide o opakované užívanie
u niektorých žien sa môžu objaviť zmeny v menštruácii, napríklad zmena intenzity nasledujúcej menštruácie, predčasné dostavenie sa menštruácie alebo jej meškanie
pokiaľ sa menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní, môže ísť o znamenie tehotenstva, ak sa pridajú veľmi silné bolesti brucha, tak aj o príznak mimomaternicového tehotenstva

Ako funguje hormonálna antikoncepcia pre ženy a prečo ju odporúčam skôr

Ako funguje hormonálna antikoncepcia pre ženy a prečo ju odporúčam skôr Ako som už uviedol, „tabletka po“ nie je vhodná na opakované užívanie a rozhodne nesmie ísť o pravidelne a dlhodobo praktikované riešenie. Táto tabletka síce spadá do tzv. postkoitálnej antikoncepcie, ale je to núdzová antikoncepcia.

Oveľa lepšou alternatívou je klasická hormonálna antikoncepcia:

 • Tá funguje na jednoduchom princípe zvýšenia hormónu estrogén, čo zastaví ovulačný cyklus a zároveň pôsobí na hlien v pošve tak, aby sa spermia nedostala k vajíčku

Hormonálna antikoncepcia má teda vplyv na hormóny, pričom môže byť užívaná dlhodobo a to bez nejakých závažnejších vedľajších či nežiaducich účinkov. Je ideálnou alternatívou pre ženy, ktoré majú častejšie nechránený pohlavný styk a zaťažuje organizmus oveľa menej, ako spomínaná „tabletka po“. Nemusí mať dokonca ani formu tabliet, sú aj iné podoby.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

Čo sa týka charakteristík hormonálnej antikoncepcie, toto sú tie najdôležitejšie:

dávkovanie a používanie je veľmi jednoduché, najmä v prípade tabliet, no to isté platí aj o antikoncepčných náplastiach, implantátoch alebo antikoncepčných injekciách
na výber sú jednozložkové aj kombinované dvojzložkové tabletky hormonálnej antikoncepcie, takže ich môže užívať aj žena fajčiarka alebo žena po pôrode
užívanie antikoncepcie nespôsobuje neplodnosť, ako si mnoho žien mylne myslí, nakoľko po skončení užívania sa plodnosť obvykle do 3 až 12 mesiacov obnoví

Obávať sa netreba ani o nejaké vážnejšie problémy, napríklad mnoho žien sa bojí rizika rakoviny maternice či prsníka. V minulosti tieto prípady síce naozaj boli, ale týkali sa hlavne antikoncepcie len s obsahom estrogénov. Pri kombinácii s progesterónmi sa riziko nezvyšuje.

ÚČINNOSŤ JE NA VEĽMI DOBREJ ÚROVNI

Pokiaľ ide o účinnosť hormonálnej antikoncepcie, tá je na veľmi dobrej úrovni. Podľa Pearlovho indexu pri kombinovanej dvojzložkovej hormonálnej antikoncepcii môžu otehotnieť len 3 ženy z 1000. Niektoré lieky, napríklad antibiotiká, môžu ale účinnosť znížiť.

Zhodnotenie na záver

Zhodnotenie na záver Ako postkoitálna antikoncepcia je „tabletka po“ núdzové riešenie. Čím skôr po pohlavnom styku tabletku užijete, tým vyššia je úspešnosť jej účinku na zabránenie nežiaduceho otehotnenia. Výhodou je, že sa dá kúpiť bez predpisu a môže sa užiť až do 72 hodín, čo je dostatočne dlhé časové okno. Spoľahlivosť tabletky ale nie je úplne na 100 %.

Oveľa lepšou možnosťou je preto bežná hormonálna antikoncepcia. Ak ide o porovnanie ceny, možných nežiaducich a vedľajších účinkov a hlavne o účinnosť, práve hormonálna antikoncepcia jasne vyhráva. Odporúčam preto zamerať sa predovšetkým na ňu.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.57

7 Hodnotení

Mám otázku.. Píše sa tu (pokiaľ sa menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní, môže ísť o znamenie tehotenstva) znamená niečo to že menštruácia po užití tabletky som dostala o 10 dní skôr ako mávam?

Mk47 píše 22 februára 2020 o 07:53

Pridať komentár