Prípravky na močové cesty

Prípravky na močové cesty Močové cesty sú dôležité u mužov aj žien nielen z pohľadu vylučovanie odpadových a toxických látok z tela, ale majú súvislosť aj s pohlavnou sústavou a kvalitou sexuálneho života. Jednak ide o vzájomný vplyv z pohľadu rizika prenosu infekcií a zápalov, ale napríklad u mužov je časť močových ciest zároveň aj transportnou cestou pre ejakulát.

Hoci v prípade mužských močových ciest treba k vyššie spomínanej spojitosti prirátať aj vplyv prostaty na fungovanie močových ciest, oveľa náchylnejšie na rôzne poruchy, problémy a ochorenia sú ženy. Dôvodom je, že ich močové cesty sú oveľa kratšie, ako tie mužské.

V každom prípade platí, že prevencia je oveľa lepšia, ako následná liečba. Prípravky na močové cesty, ktoré vám teraz predstavím, pritom dokážu oboje. Môžu tak preventívne pôsobiť na stav močových ciest, ako aj pomôcť s niektorými ich problémami.

Najčastejšie problémy s močovými cestami a ich príčiny

Najčastejšie problémy s močovými cestami a ich príčiny Močová sústava pracuje v podstate ako jedna z mála orgánových sústav takmer nepretržite a to 24 hodín denne. Môžu za to obličky, ktoré močové cesty priebežne zásobujú toxickými a odpadovými látkami z tela. To sa spolupodieľa na zvýšení rizika vzniku ich problémov.

Toto sú tie najčastejšie:

infekcie močových ciest, najčastejšie buď dolnej časti, vrátane močovej trubice, alebo močového mechúra, prevažne bakteriálneho typu
neinfekčné zápaly, ktoré majú väčšinou pôvod v narušení steny a sliznice močových ciest a k ich podráždeniu
močové kamene, ktoré sa vytvárajú v obličkách, prípadne v močovom mechúre, pričom môžu spôsobiť problém s odvodom moču

Najčastejšie sú hlavne bakteriálne infekcie, ktoré môžu mať akútny aj chronický priebeh. Typicky sa väčšina močových problémov prejavuje nepravidelnosťou močenia, bolesťami v oblasti panvy či obličiek, ale aj pálením a rezaním počas močenia. Na tieto prejavy, ale aj na príčiny problémov, sú zamerané rozličné prípravky.

Zloženie, účinky a užívanie prípravkov na močové cesty

Zloženie, účinky a užívanie prípravkov na močové cesty Pokiaľ ide o konkrétne prípravky, tu sú najčastejšie dve formy. Buď sa jedná o tabletky, alebo o kvapky. Z pohľadu dostupnosti treba rozoznávať voľne dostupné prípravky bez receptu a lieky na močové cesty na predpis či bez neho. Rozdiel je hlavne v účinných látkach.

Pri voľne dostupných prípravkoch sa jedná hlavne o bylinné extrakty, niekedy v kombinácii so stopovými prvkami. Základom sú rastliny s močopudným účinkom prečisťujúcim močové cesty. V prípade liekov môže ísť aj o rastlinné a prírodné látky, ale tiež o špeciálne syntetické zložky, ktorých cieľom je pôsobenie proti parazitom a infekciám.

Prípravky bez predpisu majú nasledovné vlastnosti a charakteristiky:

ako už hovorí ich názov, na ich kúpu nepotrebujete predpis či recept

môžete ich použiť na akútne problémy, ale aj v rámci prevencie

môžu mať podobu liekov, ale tiež formu kvapiek

užívanie je zväčša po dobu 1 až 2 týždňov, prvé účinky prídu pozvoľne

kúpa je možná tak v kamennej, ako aj v internetovej lekárni

Kým bežné tabletky vo forme výživových doplnkov majú skôr podporný účinok, lieky možno použiť aj pri vážnejších problémoch. Niektoré sú bez predpisu, iné na recept, vždy však platí, že sa nasadzujú po konzultácii s lekárom. Nástup ich účinku je už od prvého dňa, pričom môžu mať aj formu kvapiek určených na rozpúšťanie väčších močových kameňov.

MAXIMÁLNA DENNÁ DÁVKA

Bez ohľadu na to, aký typ prípravku si vyberiete a akého charakteru budú jeho účinné látky, dodržujte pri dávkovaní inštrukcie na príbalovom letáku. To sa týka nielen samotného užívania, ale aj maximálnej dennej dávky, ktorú by ste nikdy nemali prekročiť.

Časté otázky

Časté otázky Nakoľko sme zatiaľ preberali skôr len technické a teoretické informácie, prejdime trocha viac do praxe. V rámci najčastejšie kladených otázok a dotazov, ktoré som zozbieral z viacerých internetových fór a diskusií, si predstavíme spôsob fungovania, užívania a tiež aj úspešnosť spomínaných prípravkov:

Na akom princípe pôsobia prípravky s rastlinným zložením?

V ich zložení možno nájsť extrakty z brusníc, ale tiež výťažky z bylín typu Zemežlč či Ligurček, ktoré patria medzi overené prírodné stimulanty na močové cesty. Takéto zloženie potom zabezpečuje jednak močopudné pôsobenie, prečistenie a dezinfekciu, ale tiež zníženie priľnavosti baktérií na sliznicu.

Kedy je lepšie zvoliť lieky a nie výživové doplnky?

Ak máte silnejší zápal, infekciu s viditeľnejšími negatívnymi prejavmi alebo akútny problém s močovými kameňmi. Vtedy nestrácajte čas s voľne dostupnými výživovými doplnkami, ale choďte za lekárom, aby vám indikoval lieky, či už na predpis alebo bez neho. Tie majú vždy účinnejšie látky.

Ako dlho možno prípravky na močové cesty užívať?

Vždy to závisí od toho, akého typu je prípravok a aké má zloženie. Kým výživové doplnky môžete užívať prakticky aj niekoľko mesiacov a to aj v rámci prevencie, pri liekoch či už bez predpisu alebo na predpis je užívanie presne dané od výrobcu. Najčastejšie je doba užívania od 5 do 14 dní, potom treba navštíviť lekára.

Sú tieto prípravky určené pre ženy alebo pre mužov?

Nakoľko problémy s močovými cestami majú obe pohlavia, je táto otázka irelevantná, prípravky sú vhodné pre každého. To ale nevylučuje zároveň aj situáciu, že niektoré tabletky či kvapky môžu byť svojim zložením vhodnejšie napríklad pre ženy, nakoľko môžu lepšie pôsobiť na problémy, ktoré ich viac trápia.

Je možné močové cesty okrem tabliet či kvapiek podporiť aj inou formou?

Áno, veľmi dôležitým faktorom je životospráva. Základom je pitný režim obsahujúci najmä čistú vodu a pravidelné močenie. Okrem toho sa treba v období s vyššou náchylnosťou na infekcie vyhýbať dráždivým jedlám a nápojom, treba tiež dbať na dostatočné oblečenie a používanie ochrany pri sexuálnom styku.

Prípravky na močové cesty a skúsenosti s nimi

Prípravky na močové cesty a skúsenosti s nimi Problémy s močovými cestami postretli mňa aj moju partnerku, takže skúseností s prípravkami tohto typu máme dosť. Využívali sme väčšinou voľne dostupné prípravky vo forme výživových doplnkov, niekedy sme sa ale nevyhli ani liekom.

Pri výbere konkrétneho typu sa riaďte otázkami, či:

chcete užívať klasické tabletky alebo radšej kvapky
máte nejaký akútny problém, čiže hľadáte nejaké liečivo, alebo naopak chcete pôsobiť na močové cesty v rámci prevencie
hľadáte niečo s okamžitým alebo skôr dlhodobejším účinkom
ako dlho chcete prípravok užívať
dáte prednosť voľne dostupnému prípravku bez predpisu, alebo radšej lieku na recept, aj keď za cenu možných kontraindikácií a vedľajších účinkov

Z hľadiska dostupnosti alebo na preventívne pôsobenie sú samozrejme najlepšie výživové doplnky a prípravky bez predpisu. Tie sa však nehodia na nejaké vážnejšie zápaly, infekcie a nepriechodné močové kamene. Pokiaľ sú u vás prítomné silné bolesti alebo vážne problémy s močením, odporúčam neriskovať a ísť za lekárom.

Tu je prehľad prípravkov na močové cesty, s ktorými mám skúsenosť ja alebo partnerka: