Sexuálne problémy, pohlavné ochorenia, poruchy funkcie pohlavnej sústavy a iné záležitosti týkajúce sa pohlavného a sexuálneho života sa dajú identifikovať nielen podľa príznakov, ale aj na základe konkrétnych vyšetrení a testov. Niektoré je možné spraviť aj v domácom prostredí, iné musí vykonať len lekár.
Testy a vyšetrenia sú dôležité z dvoch najdôležitejších dôvodov. Prvým je prevencia, nakoľko včasným zistením problémov týkajúcich sa pohlavného zdravia je možné zvýšiť šancu na vyliečenie ochorenia či vyriešenie problému.
Druhým dôvodom je potvrdenie alebo vyvrátenie podozrení na nejakú poruchu či stav, ktoré sa prejavovali pomocou predošlých príznakov. V tejto časti sa pozrieme na to, ktoré vyšetrenia a testy sú najčastejšie a ako prebiehajú.
Test plodnosti
Plodnosť je pojem, okolo ktorého sa točí celý sexuálny život. Neplodnosť je naopak niečo, čoho sa boja muži aj ženy a práve na odhalenie tohto stavu a sú určené testy plodnosti, ktoré prichádzajú na rad obvykle po 12 mesiacoch neúspešného skúšania.
Testy plodnosti sú určené pre mužov a ženy, ktorí majú problém splodiť potomka aj po opakovanom a dlhodobom nechránenom pohlavnom styku
Nejedná sa len o jeden typ testu, ale naopak o viacero druhov vyšetrení:
u mužov sa ako prvé robí fyziologické vyšetrenie s cieľom zistiť stav erekcie
neskôr prichádza na rad vyšetrenie spermií známe ako spermiogram, ktoré skúma kvalitu a pohyblivosť spermií
u žien je najdôležitejšie vyšetrenie ovulácie, ktorá je predpokladom plodnosti
nasleduje vyšetrenie priechodnosti vaječníkov a hormonálne vyšetrenie
dôležité sú aj mikrobiologické vyšetrenia z pošvy a krvi
v prípade potreby sa vykonajú ďalšie dodatočné testy
Vyššie naznačené vyšetrenia a testy sú len špičkou ľadovca, riešenie neplodnosti je totiž komplexnejšia téma. Ak by ste chceli poznať vyšetrenia do detailu, prečítajte si môj článok o teste plodnosti. V ňom, ale aj teraz tu, vám tiež odporučím prípravky, ktoré môžu plodnosť u mužov aj žien zvýšiť:
Spermiogram
Pre svoju popularitu a špecifickosť som sa detailnejšie zaoberal v rámci testov plodnosti aj spermiogramom. Ide o špeciálny test pre mužov, ktorého význam sa možno trocha preceňuje, no test ako taký je dôležitý pre zistenie príčiny mužskej neplodnosti.
Účelom spermiogramu je zistenie, či neplodnosť páru je spôsobená mužskými spermiami, pričom vyšetrenie sa robí v laboratóriu vyškoleným personálom
Pre vyšetrenie je najdôležitejší odber vzorky, z ktorej sa dajú určiť:
počet spermií a dokonca tiež aj to, či sa v ejakuláte vôbec nejaké zdravé spermie nachádzajú
kvalita spermií, čiže či sú spermie schopné ovplyvniť vajíčko a či sa v ejakuláte nenachádzajú napríklad len mŕtve spermie
pohyblivosť spermií, kde sa skúma celková pohyblivosť spermií aj ich špecifická pohyblivosť v rámci menšieho priestoru
ďalšie vlastnosti, napríklad viskozita, pH, zhlukovanie a objem
Chcete vedieť, ako prebieha odber, aké sú podmienky a ako sa vyhodnocuje vzorka? Zaujímajú vás aj ďalšie praktické otázky? V takom prípade si prečítajte môj detailný článok na tému spermiogramu, kde sa to všetko dozviete. Pridávam sem tiež aj prehľad tabliet na podporu plodnosti, ktoré som sám skúsil:
Ovulačný test
V prípade, že je ženská plodnosť v poriadku, veľmi dobrým pomocníkom pre plánované otehotnenie sú ovulačné testy. Ovulácia je u ženy proces dozrievania a prípravy vajíčka na oplodnenie, ktorý trvá len zopár dní v mesiaci a je veľmi dôležitý.
Ovulačný test dokáže prostredníctvom prítomnosti špecifického luteinizačného hormónu LG zistiť, kedy má žena ovuláciu a najplodnejšie dni
Samotné fungovanie ovulačného testu má tieto princípy:
v rámci hormonálneho systému existuje hormón zvaný luteinizačný hormón, ktorý spúšťa ovuláciu a tesne pred ňou a počas nej je hladina hormónu zvýšená
vďaka kontrole tejto hladiny či už v moči alebo v slinách je možné stanoviť začiatok ovulácie a tiež najplodnejšie dni
na trhu sú klasické prúžkové, ale aj kazetové a digitálne testy na stanovenie jeho zvýšenej hladiny
výsledky testov sú známe spravidla do niekoľkých minút, čiže na počkanie
Pokiaľ by ste sa chceli dozvedieť do detailov, ako takýto test funguje, prípadne si chcete prečítať aj stručný návod, skúste môj článok o ovulačnom teste. Nájdete tu aj recenzie jednotlivých ovulačných testov spolu s hodnoteniami výhod a nevýhod od mojej partnerky. Stručný prehľad tých najlepších je aj v tejto tabuľke:
Tehotenský test
Veľmi podobne, ako vyššie spomínané ovulačné testy, fungujú aj tehotenské testy. V tomto prípade ide o orientačné testy, ktorých cieľom je prvotná indikácia možnosti vzniku tehotenstva na základe uhniezdenia vajíčka po jeho oplodnení.
Domáci tehotenský test vie odhaliť tehotenstvo na základe špeciálneho hormónu zvaného choriogonadotropín hCG, ktorý je vylučovaný aj v moči
Chcete vedieť, aké možnosti tehotenské testy ponúkajú? Tu sú:
v ponuke sú aktuálne prúžkové, tyčinkové, kazetové a digitálne tehotenské testy
prúžkové sú najlacnejšie a najdostupnejšie, princípom je vložiť prúžok s testom do nádoby s močom a počkať na výsledok
tyčinkové sú jednoduchšie, nakoľko ich stačí vložiť do prúdu moču
ak hľadáte vyššiu presnosť, kúpiť sa dajú aj kazetové testy
novinkou sú digitálne tehotenské testy, ktorých absorpčná časť sa vloží do prúdu moču a zobrazujú aj počet dní tehotenstva
Okrem domáceho testu je potrebné vykonať aj potvrdenie tehotenstva u gynekológa a to pomocou vyšetrenia krvi a ultrazvukového vyšetrenia. Všetko o tejto problematike sa dozviete aj v mojom detailnom článku na tému tehotenského testu. Tu je zároveň prehľad tých testov, ktoré sa mojej partnerke osvedčili najviac:
Test na pohlavné choroby
Medzi menej príjemné testy a vyšetrenia patria aj testy na pohlavné ochorenia. Ich cieľom je potvrdenie alebo vyvrátenie podozrení na základe príznakov, pričom takéto testy si môžete orientačne spraviť aj doma, no odborné vyšetrenia zabezpečí len lekár.
Najčastejšie sa vyšetruje krv, moč alebo stery z pošvy, pričom testy sú najčastejšie zamerané na HIV/AIDS, syfilis, mononukleózu a chlamýdie
Rozsah testov a vyšetrení je veľmi rozmanitý a široký:
domáce testy sú založené na orientačnom otestovaní slín, krvi alebo u žien aj zo sterov z pošvy
ak ide o lekárske vyšetrenia, základom je tiež krvné laboratórne vyšetrenie s cieľom nájsť prítomnosť parazita alebo imunitnej reakcie
vykonávajú sa aj kožné vyšetrenia, najmä pozorovanie výskytu vyrážok
okrem toho sa robia aj laboratórne a mikrobiologické vyšetrenia slín a sterov
ďalšie špecifické vyšetrenia môžu určiť urológ, gynekológ alebo kožný lekár
Nakoľko pohlavne prenosné ochorenia sú veľmi obšírna a dôležitá téma, venoval som jej samostatný článok o testoch na pohlavné choroby. Dozviete sa tu aj viac informácií ohľadom jednotlivých vyšetrení. Prikladám tiež tabuľku s jednotlivými testami, s ktorými máme ja alebo moja partnerka skúsenosť:
Gynekologické vyšetrenia
Vyšetrenia u gynekológa patria medzi tie druhy testov a vyšetrení, ktoré nemusia mať dôvod výlučne len v nejakom ochorení či probléme. Vykonáva ich gynekológ a ich súčasťou môže byť aj predpisovanie liekov či hormonálnej antikoncepcie pre ženy.
Gynekologické vyšetrenia môžu byť preventívneho charakteru ako pravidelné prehliadky, no môžu mať aj za cieľ odhaliť choroby či problémy pohlavnej sústavy
Za týmto všeobecným pojmom sa skrýva viacero druhov vyšetrení:
najčastejšie ide o základné fyziologické vyšetrenia, najmä prehliadka vonkajších rodidiel a vyšetrenie vnútra pošvy
v rámci prehliadky sa robí aj pohmatové vyšetrenie prsníkov
súčasťou sú tiež laboratórne vyšetrenia krvi alebo sterov z pošvy
gynekológ vykonáva aj zobrazovacie vyšetrenia, najviac ultrazvuk, CT a RTG
medzi špecifické a viac invazívne vyšetrenia patria endoskopické zákroky ako hysteroskopia, cytoskopia a vaginoskopia
Podľa veku a aktuálneho stavu môže bežná každoročná prehliadka zahŕňať menej aj viac konkrétnych zákrokov či testov. Ak by ste chceli vedieť, ktoré to sú a za akých okolností sa vykonávajú, prečítajte si môj článok o gynekologických vyšetreniach. Pozrieť si môžete aj rastlinné prípravky určené pre ženy:
Vyšetrenie prostaty
Posledným vyšetrením, ktoré si spomenieme, je vyšetrenie na prostatu. Ide o žľazu, ktorá má zmysel z pohľadu plodnosti, močových ciest aj z pohľadu kvality sexuálneho života a problémy s ňou sa prejavujú najčastejšie príznakmi spojenými s močením.
Testy a vyšetrenia prostaty sú zamerané na odhalenie jej zväčšenia, čo môže byť signálom pre nezhubné zväčšenie, zápal alebo aj rakovinu
Zistenie aktuálneho stavu predstojnej žľazy zahŕňa rôzne typy vyšetrení:
základom je lekárske rektálne vyšetrenie, ktoré vzbudzuje u mužov najväčšie obavy, ale je bezbolestné a veľmi rýchle
využíva sa aj zobrazovacie vyšetrenie, napríklad ultrazvuk a RTG
v minulosti bolo využívané aj vyšetrenie prietoku moču
cytoskopia a biopsia už patria medzi viac invazívne metódy, ale sú nutné tiež
hitom posledných rokov je domáci test, ktorý je založený na testovaní krvi a prítomnosti špecifických antigénov v nej
Chceli by ste sa dozvedieť detailnejšie informácie o vyššie spomínaných vyšetreniach zameraných na prostatu? Alebo to, ako funguje domáci test? V tom prípade si prečítajte môj článok na tému vyšetrenia prostaty, kde nájdete všetko potrebné. Zároveň prikladám aj tabuľku s odporúčaniami domácich testov:
Na záver by som rád ešte raz zdôraznil potrebu neodkladať v prípade potreby vyššie spomínané testy. Niektoré sú príjemnejšie, ako napríklad tehotenský test, iné menej príjemné, napríklad vyšetrenie prostaty. V každom prípade ale tieto vyšetrenia a testy majú zmysel a ich cieľom je pomôcť vám dosiahnuť čo najskôr maximálnu spokojnosť v sexuálnej oblasti.