Menštruácia v tehotenstve
Na prvý pohľad je menštruácia v tehotenstve neprirodzená, nakoľko práve jej vymiznutie a prerušenie menštruačného cyklu je jedným z príznakov tehotenstva. Zároveň však platí, že v prvých mesiacoch tehotenstva sa môže výnimočne krvácanie podobné menštruácii vyskytnúť, prípadne už boli aj prípady, kedy ustalo až po prvom trimestri.
Pritom menštruácia v prvom mesiaci tehotenstva nie je ešte nič výnimočné. Nemusí však ísť o pravú menštruáciu aj s vylučovaním sliznice maternice, ale ide len o krvácanie či skôr slabé špinenie spôsobené poručením ciev v sliznici maternice.
V tomto článku si povieme niečo viac o tom, či sa môže menštruácia vyskytnúť v začiatkoch tehotenstva, aká je, čo na krvácanie má vplyv a tiež aj to, aké problémy sa počas tehotenstva vyskytujú v súvislosti s krvácaním podobajúcim sa na menštruáciu.
Obsah
- Čo je tehotenstvo a ako ovplyvňuje menštruáciu
- Problémy a príznaky spojené s menštruáciou v tehotenstve
- Najčastejšie otázky o menštruácii v tehotenstve
- Ako zlepšiť a podporiť zdravý priebeh tehotenstva
- Ako fungujú prípravky na podporu plodnosti a prečo ich odporúčam
- Prípravky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi
Čo je tehotenstvo a ako ovplyvňuje menštruáciu
Tehotenstvo je pojem, ktorý si väčšina žien spája s vývojom plodu. Biologicky však začína už v momente uhniezdenia vajíčka na sliznici maternice. Toto uhniezďovanie môže byť sprevádzané aj krvácaním, ktoré si žena ľahko pomýli s klasickou menštruáciou.
- Tehotenstvo ako také znamená prerušenie ovulačného a menštruačného cyklu, čiže počas gravidity už ku klasickej menštruácii s vylučovaním sliznice maternice nepríde
- Ak sa objaví mierne krvácanie alebo špinenie, ide o dôsledok uhniezďovania embrya v maternici, avšak to nastáva len 5 až 10 dní po počatí
- Pri častejšom výskyte krvácania aj neskôr už môže ísť o príznak nejakých problémov
Práve v prvom mesiaci tehotenstva dochádza ku krvácaniu počas uhniezďovania vajíčka a to obvykle v čase ovulácie alebo bežnej menštruácie. Vďaka takémuto termínu ženy pokladajú toto krvácanie za menštruáciu a preto si ani nemusia všimnúť, že sú už tehotné. Neskôr, keď sa však už pridajú aj nevoľnosti alebo problémy s močením, je to už jasnejšie.
Pomýliť si menštruáciu a krvácanie môže byť ale aj veľmi zradné:
slabé špinenie alebo menšie množstvo krvi sa môže objaviť v prvom trimestri v období bežnej menštruácie, najčastejšie dochádza aj k hnedastému výtoku
pokiaľ je však krvácanie dlhodobé a objavuje sa aj neskôr, prípadne aj viac krát za mesiac, ide už o problémový signál, kedy treba určite navštíviť gynekológa
sú prípady, kedy aj slabšie krvácanie znamenalo výskyt hematómu medzi placentou a stenou maternice, vtedy sa odporúča pokoj na lôžku, inak hrozí samovoľný potrat
TERMÍN POSLEDNEJ MENŠTRUÁCIE VS. REALITA
Na stanovenie konkrétneho týždňa tehotenstva sa všeobecne používa termín poslednej menštruácie. Aby však neprišlo k omylu, pri kontrole ultrazvukom môže na základe stupňa vývoja určiť vek dieťaťa a teda aj skutočná dĺžka tehotenstva, rovnako tak termín pôrodu.
Problémy a príznaky spojené s menštruáciou v tehotenstve
Ak sa objaví počas tehotenstva krvácanie podobné menštruácii, aj keď technicky menštruáciou nie je, ide najčastejšie o prejav nejakého vážnejšieho problému. Vzhľadom na to, že v ohrození môže byť aj plod, odporúčam vždy navštíviť v tomto prípade lekára.
Toto sú najčastejšie stavy, kedy sa vyskytuje krvácanie:
Implantačné krvácanie a hormonálna nedostatočnosť: Ako som povedal na úvod, na úvod tehotenstva sa vyskytuje krvácanie počas uhniezďovania vajíčka na sliznici maternice, tzv. implantačné krvácanie. Druhým dôvodom môže byť nedostatočná produkcia hormónov.
Mimomaternicové alebo molárne tehotenstvo: Krvácanie na úvod tehotenstva môže súvisieť aj priamo s tehotenstvom. Ide o častý príznak mimomaternicového tehotenstva alebo stavu, kedy sa namiesto embrya vytvorí len zhluk buniek, čo sa nazýva molárne tehotenstvo.
Problémy s maternicou: Krvácanie počas tehotenstva môže signalizovať aj problémy s niektorými orgánmi reprodukčného systému. Najčastejšie ide o zápal alebo infekciu maternice či jej krčka, prípadne o polypy, myómy alebo nádory na maternici.
Problémy s placentou: Krvácanie, ktoré je podobné menštruácii v tehotenstve, môže byť prejavom problémov s placentou. Ak sa objavia tiež bolesti v bruchu, môže ísť o odlúčenie placenty, pokiaľ nie sú prítomné bolesti, ale len nepríjemný tlak, ide o jej posunutie.
Predčasný pôrod: V druhej polovici tehotenstva môže krvácanie signalizovať predčasný pôrod. Ďalšími sprievodnými znakmi sú bolesti v podbrušku a postupne silnejúce kontrakcie. Pozor si treba dať aj na vaginálny výtok a nepríjemný tlak v oblasti panvy.
Najčastejšie otázky o menštruácii v tehotenstve
Internetové fóra sú plné otázok ohľadom problematiky krvácania počas tehotenstva. Menštruácia v tehotenstve je totiž v priamom rozpore s tým, ako funguje menštruačný a ovulačný cyklus, takže oprávnene vzbudzuje viaceré pochybnosti a otázky. Na tie najviac kladené som sa rozhodol teraz zamerať:
Môže sa počas tehotenstva objaviť silná alebo bolestivá menštruácia?
Nie, určite nie. Silné krvácanie alebo bolesti počas krvácania, ktoré sa podobá na menštruáciu, sú prejavom problémov či už priamo s orgánmi pohlavnej sústavy, alebo s vývojom samotného plodu. Ak sa takéto problémy objavia, treba okamžite vyhľadať gynekológa.
Môže prísť k otehotneniu aj počas menštruácie?
Áno, hoci ide o naozaj veľmi ojedinelý stav charakteristický najmä pre ženy, ktoré majú nepravidelný menštruačný a ovulačný cyklus. V tomto prípade sa môže aj po počatí a v čase uhniezďovania vajíčka objaviť ďalšie krvácanie, čo žena považuje za menštruáciu.
Čo ak sa objaví krvácanie počas alebo tesne po pohlavnom styku?
V tomto prípade určite nejde o menštruáciu v tehotenstve, ale zároveň to ešte nemusí signalizovať problém. Bežne totiž dochádza ku krvácaniu vtedy, ak príde k podráždeniu pošvovej sliznice a jej nadmerného prekrvenia. Treba pozerať aj na iné príznaky.
Kedy pri výskyte krvácania v tehotenstve treba bezprostredne navštíviť lekára?
Kým mierne občasné krvácanie môže byť spojené s vyššou citlivosťou krčka maternice alebo s infekciou, sú prípady, kedy je treba čo najskôr navštíviť lekára. S návštevou neotáľajte, ak je krvácanie príliš silné, zároveň je spojené s kŕčmi, nevoľnosťou, závratmi alebo horúčkou.
Môže krvácanie v tehotenstve znamenať aj hroziaci pôrod?
Áno, to sa stáva najmä v druhom a treťom trimestri, kedy silnejšie krvácanie už neznamená rozhodne menštruáciu, ale hroziaci predčasný pôrod. Súčasne býva spojené aj s bolesťami v oblasti podbruška a stupňujúcimi sa kontrakciami, ktoré sú rozoznateľné.
GYNEKOLOGICKÁ PORADŇA PRE ODBORNÉ OTÁZKY
Čo som si všimol pri prechádzaní internetových fór, niekedy je diskusia žien na otázky spojené s tehotenstvom natoľko odborná, že by to chcelo skôr už navštíviť lekára v odbornej poradni. Nie všetky otázky sa totiž dajú zodpovedať len na internete.
Ako zlepšiť a podporiť zdravý priebeh tehotenstva
Tehotenstvo je obdobím náročným na organizmus. Na to treba pamätať nielen s ohľadom na menštruáciu, ale aj pri životospráve a životnom štýle. Tie by mali byť prispôsobené tomu, aby plod mohol naplno rásť a zároveň by mali podporiť fungovanie reprodukčného systému.
Tu sú možnosti a opatrenia, ako prirodzene podporiť zdravý priebeh gravidity:
z vitamínov treba počas tehotenstva dbať na dostatok vitamínu D, vitamínu E pre prevenciu potratu a známeho antioxidantu, vitamínu C
pokiaľ ide o minerály, tu sa odporúča strážiť si najmä Selén, Zinok, Jód, Vápnik a Železo, ktoré môžete nájsť hlavne v ovocí a zelenine
počas tehotenstva sa treba zdržať fajčenia, alkoholických nápojov, konzumácie ťažkých a mastných jedál a pozor si treba dávať aj na stres a nadmerné vyčerpanie
naopak, špeciálne tehotenské cvičenia sú veľmi vítané, nemusia byť pritom zamerané len na pôrod, ale aj na celkovú relaxáciu mysle
ešte pred tehotenstvom môžete užívať niektoré výživové doplnky s prírodným zložením, pričom viaceré z nich majú pozitívne účinky aj na prvý trimester
Ako fungujú prípravky na podporu plodnosti a prečo ich odporúčam
Ak už hovoríme o tehotenstve, mám jeden tip pre tie ženy, ktoré sa o splodenie potomka ešte len pokúšajú. Nakoľko je ženská plodnosť závislá aj od niektorých prírodných látok, je možné ju prirodzene podporiť práve tým, že tieto látky v organizme prirodzene zvýšite.
Ako? Napríklad aj pomocou voľne dostupných prípravkov:
- Základom fungovania týchto prípravkov sú látky podporujúce rast zárodočných tkanív, ale napríklad aj rôzne vitamíny a minerály podporujúce správnu ovuláciu
Práve na ovuláciu, správnu funkciu vaječníkov a udržanie gravidity sú zamerané jednotlivé účinné látky tabliet, kvapiek alebo iných foriem týchto prípravkov. Bežnou súčasťou týchto prípravkov sú napríklad Kyselina listová alebo vitamín B8. Niektoré prípravky môžu obsahovať aj minerálu Zinok alebo Selén známe podporou plodnosti.
Prípravky sú medzi ženami obľúbené aj kvôli týmto trom dôvodom:
sú dostupné voľne, čiže si ich viete kúpiť v lekárni alebo objednať od výrobcu z jeho eshopu bez nutnosti mať lekársky predpis
môžu mať rôzne formy, nejde vždy len o klasické formy tabliet, ale aj o kvapky alebo prášok na rozmiešanie vo vode, čo je pohodlnejšie pre užívanie
vzhľadom na to, že sa nejedná o žiadne syntetické lieky s obsahom rizikových látok, nemusíte sa obávať o nežiaduce a vedľajšie účinky
Benefitom týchto prípravkov je, že vzhľadom na bohatosť ich zloženia nemajú pozitívny vplyv čisto len na podporu plodnosti, ale pomáhajú aj pri hormonálnej rovnováhe, zlepšujú metabolizmus, znižujú inzulínovú rezistenciu a pomáhajú aj ženám s nadváhou.
UŽÍVANIE AJ POČAS TEHOTENSTVA
Hoci tieto prípravky slúžia najmä na podporu plodnosti pred tehotenstvom, niektoré z nich možno užívať aj v prvých mesiacoch tehotenstva. Všetko záleží od toho, čo píše príbalový leták, ale aj od toho, aké účinné látky daný prípravok obsahuje a či môžu pomôcť gravidite.
Prípravky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi
Na podporu plodnosti existuje viacero prípravkov a hoci ich ponuka nie je až taká široká, ako u mužov, aj produkty pre ženy môžu ponúknuť zaujímavé účinky. Pri výbere sa však nespoliehajte len na sľuby od výrobcov na obale, ale hlavne si pozrite kvalitu zloženia. Dôležitý je nielen počet účinných látok, ale tiež ich koncentrácia.
Ak by ste si chceli ušetriť čas a peniaze, odporúčam si pozrieť hodnotenia a referencie jednotlivých značiek v praxi. Získate tak najlepší prehľad o tom, čo a ako účinkuje. Ako pomôcku môžete využiť aj skúsenosti mojej partnerky:
Natalia píše 02 decembra 2019 o 19:42
Nika píše 03 januára 2020 o 17:56
MiMa píše 28 januára 2020 o 13:14
Beky píše 18 marca 2020 o 22:30
Monika píše 29 apríla 2020 o 08:12
Laura Berkyova píše 25 júna 2020 o 08:44
miša píše 26 septembra 2020 o 18:33
Kelly píše 05 októbra 2020 o 11:08
Klaudia píše 08 marca 2022 o 00:47