Maternica

Maternica

Najdôležitejším orgánom vnútornej ženskej reprodukčnej sústavy je maternica. Ide o orgán, kde sa odohráva vývoj už oplodneného vajíčka, takže maternica v tehotenstve má dominantný význam. Dôležitá je však aj po pôrode alebo v prechode, kedy treba dávať pozor na rôzne ochorenia či problémy, ktoré sa u nej môžu prejaviť vplyvom väčšieho zaťaženia.

Kde je maternica? Jej poloha sa dá označiť ako centrum ženskej pohlavnej sústavy. Cez hrdlo je spojená s vagínou, po bokoch zas do nej ústia vajcovody, ktoré ju spájajú s vaječníkmi. Takáto poloha ju však vystavuje viacerým problémovým vplyvom.

Medzi najčastejšie problémy, príznaky a choroby patria fyziologické zmeny. Maternica môže byť zhrubnutá, zväčšená, poklesnutá a spadnutá, otočená a obrátená naopak, postihnúť ju môžu aj polyp, tumor alebo myóm. Všetky tieto problémy je nutné riešiť jedine s lekárom.

Čo je maternica

Čo je maternica Ako som už povedal, maternica predstavuje orgán pohlavnej sústavy dôležitý pre plodnosť ženy, najmä počas vývoja plodu. Ide o nepárový dutý orgán uložený v malej panve medzi močovým mechúrom a konečníkom, pričom svojou širšou stranou je obrátená nahor.

 • Maternica je orgánom pohlavnej sústavy zodpovedným za vývoj plodu počas tehotenstva, pričom z hľadiska fyziológie sa delí na krčok a telo
 • Do tela maternice vyúsťujú dva vajcovody po stranách, predná plocha sa dotýka močového mechúra a hrdlo maternice je priamo spojené s vagínou
 • Medzi maternicou a vagínou je uhol 90 stupňov, takže maternica je ohnutá dopredu

Z hľadiska tvaru má maternica podobu obrátenej sploštenej hrušky, pričom jej typickou vlastnosťou je možnosť zväčšenia počas gravidity. Ide o dutý orgán s veľmi silnou stenou, čo je dôležité pre vytlačenie dieťaťa počas pôrodu von z tela. Stena v hrdle je však menej silnejšia a má väčšiu schopnosť flexibilne sa zväčšiť, čo sa využije práve pri pôrode.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Stena maternice sa skladá z troch typov tkaniva:

vonkajšia vrstva sa nazýva peritoneum a ide o tenkú vrstvu tkaniva obklopujúceho samotnú maternicu, ktorá má schopnosť mazania a znižovania trenia
strednou vrstvou steny je tkanivo zvané myometrium, čo je už svalová hmota zložená z husto zabalených nespevnených hladkých vlákien s väčšou pevnosťou
poslednou vrstvou je endometrium, ktorého hrúbka sa mení počas menštruačného cyklu a ide technicky o vnútorné tkanivo maternice v podobe jej sliznice

Z hľadiska plodnosti je najdôležitejšie endometrium, do ktorého sa oplodnené vajíčko zavŕta a ktoré ho pomáha vyživovať. Úlohou celej maternice je potom zaistiť uhniezdenie, výživu a vývin plodu. Maternica zabezpečuje výživu až do vývoja placenty, ktorá potom túto funkciu preberie a na maternici zostane posledná úloha, čiže vytlačenie plodu počas pôrodu.

Maternica je ako taká veľmi zaujímavým orgánom:

u žien, ktoré ešte nerodili, je maternica dlhá zhruba 6 až 8 cm, široká 4 až 5 cm a hrubá 2,5 až 3 cm, jej hmotnosť je okolo 50 gramov
počas obdobia gravidity nastávajú najväčšie zmeny, môže narásť do 4 až 5 násobnej veľkosti, zvýši sa jej hmotnosť, ktorá môže dosiahnuť 1 kg
počas pôrodu je maternica silná a dokáže dieťa vytlačiť von z tela, po pôrode sa vráti do zhruba predošlých rozmerov, možno o 1 cm väčšia, bude ale až dvojnásobne ťažšia

ZMENY MATERNICE POČAS ŽIVOTA

Počas obdobia sa veľkosť maternice mení a nezostáva vždy rovnaká. Počas puberty, kedy sa zvyšuje hladina estrogénov, je pomer tela a hrdla 1:1. V dospelosti je to už 2:1 a poloha je stabilná. Vo vyššom veku hormóny klesajú a pomer sa znova vracia do stavu 1:1.

Príznaky spojené s maternicou a čo môžu znamenať

Príznaky spojené s maternicou a čo môžu znamenať Maternicu môže postihnúť niekoľko negatívnych príznakov či prejavov. Tie väčšinou poukazujú na nejaké patologické zmeny a procesy, napríklad na rôzne zápalové, fyziologické či nádorové problémy. Ak sa objavia prudké bolesti či krvácanie maternice, ide o príznak väčších zmien a vážnejšieho štádia nejakej poruchy.

Okrem nich sú tu aj ďalšie významné symptómy, ktorým treba venovať pozornosť:

Posunutá maternica: Maternica je síce na svojom mieste fixovaná svalmi a väzivom, no niekedy môže prísť k jej posunutiu. Pokiaľ je posun len mierny, nemusí to byť ešte nič negatívne. Problémom však je, ak je maternica napríklad obrátená naopak, najmä z pohľadu rizikovosti tehotenstva. Komplikáciou tohto stavu môže byť aj problém splodiť potomka.

Zhrubnutá alebo zväčšená maternica: Najčastejšie je zväčšenie maternice príznakom tehotenstva, no pokiaľ to nie je váš prípad, môže sa jednať o myómy. Ide o nezhubné nádorové ochorenie typické výskytom väčšieho množstva nádorov. Zhrubnutie maternice môže tiež byť príznakom pre polypy, ale aj pre rakovinu, takže je nutné vyšetrenie u lekára.

Bolesti maternice: Náhla bolesť spojená s kŕčmi je vždy negatívny signál, v spojení s maternicou môže ísť o prejav mimomaternicového tehotenstva. Takýmto spôsobom sa prejavujú aj zápal maternice, endometrióza či endometritída, čo je odborný názov pre prechladnutie. Ak s vyskytne aj krvácanie, na vine môžu byť myómy.

Problémy s pravidelnosťou a intenzitou menštruácie: Predčasná menštruácia môže byť prejavom hormonálnych problémov aj zmien na úrovni sliznice maternice, napríklad myómov, polypov či endometriózy. Podobné je to aj v prípade dlhšej, silnejšej a bolestivejšej menštruácie. Nadmerné krvácanie v hrudkách môže byť aj príznakom jej zápalu.

Vychádzajúca maternica: Posledným príznakom je vychádzajúca maternica, čo je už na prvé počutie veľmi zlý symptóm. Ak sa takýto stav u ženy objaví, ide o hraničné štádium prolapsu maternice. Ten je spôsobený oslabením svalstva panvového dna, k čomu môže prísť vekom aj vplyvom tehotenstva. Jednoznačne treba okamžite kontaktovať a navštíviť lekára.

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s maternicou

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s maternicou Maternica môže byť postihnutá viacerými problémami a poruchami. Mnohé z nich sú dané už geneticky a vznikajú na základe dedičnej predispozície, iné sú dôsledkom vyššieho veku a fyziologického opotrebenia. Medzi najobávanejšie choroby patria jednoznačne rôzne nádory, cysty, polypy a iné fyziologické zmeny a poruchy.

Keďže chorôb postihujúcich maternicu môže byť veľa, uvádzam len tie najčastejšie:

Rakovina: Najvážnejším ochorením, ktoré môže maternicu postihnúť, je rakovina. Tento typ nádoru zhubného charakteru môže zasiahnuť buď telo maternice, alebo jeho hrdlo, kedy sa jedná o známu rakovinu krčka maternice. Ochorenie prebieha dlhšiu dobu bez príznakov, potom sa vyskytnú krvácanie do maternice a krvavý výtok z pošvy, neskôr aj bolesti.

Myomatóza: Myomatóza je nezhubné nádorové ochorenie maternice, ktoré postihuje jej svalovinu. Pre ochorenie sú typické myómy, čo sú viaceré nádory menšej veľkosti. Najviac postihuje tento problém ženy medzi 30. a 50. rokom života, pričom choroba sa prejavuje veľkým a silným menštruačným krvácaním a bolesťami v podbrušku počas sexu.

Endometrióza: Veľmi častým ochorením maternice je aj endometrióza, ktorá sa môže rozšíriť aj na vaječníky, vajcovody a močový mechúr. Dôvodom je, že pri tejto chorobe dochádza k výskytu sliznice maternice mimo samotný orgán, zrejme následkom nedostatočného odplavenia počas menštruácie. Choroba môže spôsobiť aj neplodnosť.

Padnutá maternica: Spadnutá maternica je problém typický pre ženy po prechode. Príčiny tohto stavu sú v oslabení fixačných štruktúr, konkrétne väziva a svalstva, ktoré môžu vplyvom poklesu hormónov a vzostup veku oslabnúť. Typické príznaky tohto problému sú pocit tlaku, bolesti v krížoch, mimovoľné unikanie moču a problémy s vylučovaním stolice.

Dvojrohá maternica: Za týmto názvom sa skrýva vrodená anomália maternice s dvoma endometriálnymi dutinami namiesto jednej, čo sa skrýva aj v pomenovaní choroby. Najčastejšie sa na toto ochorenie príde ultrazvukovým vyšetrením v úvode tehotenstva. Nebezpečenstvom tejto poruchy je, že môže byť príčinou potratu plodu.

Ďalšie fyziologické problémy a poruchy: Medzi ďalšie časté problémy, poruchy a ochorenia patria rôzne malforácie a deformity maternice a jej štruktúry, Ashermanov syndróm typický zrastami v maternici, pyometra, čo je infekcia, hematometra, Nabothova cysta krčka maternice či zápal maternice, ktorý sa bežne vyskytuje súčasne so zápalom pošvy.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

PRAVIDELNÉ GYNEKOLOGICKÉ PREHLIADKY

Veľmi dôležitou prevenciou voči rôznym fyziologickým a iným patologickým zmenám sú pravidelné lekárske prehliadky. Pri nich treba klásť dôraz na detailné vyšetrenie maternice a už pri prvom podozrení vykonať zobrazovacie testy pre čo najskoršie zachytenie problému.

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu ženskej pohlavnej sústavy

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu ženskej pohlavnej sústavy Správne a zdravé fungovanie ženskej pohlavnej sústavy je závislé jednak od stavu a funkčnosti jej jednotlivých orgánov, maternicu nevynímajúc, ale aj od hormonálnej rovnováhy. Tá je koniec koncov dôležitá aj pre plodnosť a tiež pre sexuálny život.

 • Základom podpory je kombinácia preventívnych opatrení a režimových zmien spoločne s priamou podporou zdravého fungovania tak maternice, ako aj hormonálneho systému

Najdôležitejšou zásadou je pôsobiť na pohlavnú sústavu čo najviac prirodzene a najmä dlhodobo. S tým korešponduje aj cesta režimových zmien a opatrení zameraných na životný štýl, životosprávu a sexuálny život. To hovorím nie na základe nejakých teórií, ale na základe praxe a skúsenosti mojej partnerky a ďalších žien.

Odporúčam preto držať sa týchto zásad:

vyhýbajte sa škodlivým vplyvom z okolia, najmä nadmernej konzumácii alkoholu, cigaretám, stresu a iným faktorom psychogénneho typu
obmedziť treba jedlá podporujúce vysoký cholesterol a hladinu cukru či soli v krvi, zabudnúť treba najmä na mastné jedlá a tučné mäso
naopak, ovocie, zelenina, ovos, sója, raž, tekvicové semienka, ľanové semienka a sezamové semienka sú pozitívne, vplývajú aj na hormonálnu rovnováhu
odporúčam pravidelný pohyb, napríklad beh, chôdzu, plávanie či inú fyzickú záťaž dlhodobého charakteru
dávajte si pozor pri častejšom striedaní sexuálnych partnerov na rôzne infekcie, odporúčam vždy používať ochranu
pozitívom pre fungovanie pohlavnej sústavy je aj pravidelný a dostatočný spánok
kvôli hormonálnej hladine netreba siahať hneď po hormonálnej antikoncepcii, naopak, oveľa lepšie sú rastliny a byliny s obsahom prírodných fytoestrogénov, ktoré si môžete pripraviť vo forme čaju, prípadne kúpiť ako hotové produkty vo forme tabliet

Najčastejšie otázky o maternici

Najčastejšie otázky o maternici Ženy sú na rozdiel od mužov pri témach týkajúcich sa reprodukčnej sústavy a jej zdravia oveľa aktívnejšie. Vidím to aj v prípade rôznych internetových fór a diskusií na špecializovaných webových stránkach. Aby bol môj článok o maternici kompletný, rozhodol som sa na najčastejšie kladené otázky odpovedať s čo najlepším využitím mojich vedomostí:

Ako sa dá najčastejšie a najrýchlejšie zistiť nejaký problém s maternicou?

Túto otázku sa pýta veľa žien, ktoré sa obávajú, že problémy či poruchy sa ukážu až pri preventívnej prehliadke. Väčšinou tomu tak nie je, prvé zmeny sú viditeľné aj počas bežného života. Ide hlavne o bolesti pri pohlavnom styku a mimo neho a o problémy s menštruáciou.

Záleží veľkosť maternice od obdobia tehotenstva, je tam priama úmera?

Áno, obvykle platí, že veľkosť v centimetroch je priamo úmerná týždni tehotenstva. Ak je žena napríklad v 35. týždni tehotenstva, vzdialenosť medzi vrchnou časťou maternice a lonovej kosti by mala byť 35 centimetrov. Odborne sa tomu hovorí tiež veľkosť fundu.

Je maternica umiestnená v panvovej dutine napevno?

Miesto, kde sa nachádza maternica, je síce dané presne, ale určité zmeny polohy môžu nastať. Ide buď o pohyb dozadu pod tlakom plného močového mechúra, prípadne o pohyb smerom nahor následkom plného konečníka. Ak sú plné oba orgány, môže byť maternica vpredu.

Ktoré ochorenie maternice je najčastejšie a komu hrozí?

Medzi najčastejšie ochorenia patrí rakovina maternice a ide zároveň aj o jedno z najviac obávaných ochorení pohlavného systému. Najčastejšie postihuje ženy po menopauze a dlho prebieha bez príznakov. Rizikovými faktormi sú vyšší vek, dedičnosť, obezita a hormóny.

Ako reaguje maternica po potrate, hrozia jej aj nejaké komplikácie?

Téma potratu je veľmi chúlostivá, preto som túto otázku vyberal opatrne. Pri tzv. kompletnom potrate sa maternica vyprázdni sama, komplikáciou môžu byť kŕče, bolesť či krvácanie. Pri nekompletnom potrate sa môžu pridružiť aj infekcie a zápaly a je už nutný lekársky zákrok.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Ako fungujú tabletky na ženské problémy a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky na ženské problémy a prečo ich odporúčam Jednou z prirodzených možností na podporu ženského pohlavného zdravia je aj využitie prírodných produktov a stimulantov. Veľmi známe sú rôzne ženské čaje, no čoraz viac sa do popredia dostáva aj modernejšia a pohodlnejšia možnosť tabliet.

Jedná sa o výživové doplnky fungujúce na nasledovnom princípe:

 • Na základe dlhodobého a pravidelného užívania môžu tieto látky pomôcť zlepšiť hormonálnu rovnováhu u žien a to vďaka obsahu čisto prírodných a rastlinných zložiek

Nejde teda o žiadne lieky na predpis, ktoré by obsahovali rôzne syntetické látky s možnými vedľajšími účinkami. Práve naopak, v týchto prípravkoch nájdete extrakty a výťažky bylín ako Vitex jahňací, Ploštičník strapcovitý, Ďatelina lúčna či Hloh obyčajný. Tieto rastlinné zložky sú obvykle doplnené aj o podporné minerály a vitamíny.

Tabletky so sebou prinášajú niekoľko pozitív:

kúpiť sa dajú bez predpisu, receptu alebo predošlej návštevy lekára, nakoľko sa jedná o voľne dostupné tabletky bez obsahu syntetických liečiv
okrem účinku na hormonálnu rovnováhu môžu pomôcť aj so zlepšením priebehu menštruačného cyklu a niektorými jeho negatívnymi prejavmi
vhodné aj na dlhodobé užívanie, nakoľko vďaka svojmu prirodzenému zloženiu sa netreba príliš báť nejakých vážnejších vedľajších účinkov

Svojim zložením a účinkami môžu tieto prípravky pomôcť najviac ženám po 40ke, ale zmysel majú z hľadiska hormonálnej rovnováhy aj pre tie mladšie. Nie sú síce žiadnym zázračným všeliekom a ani nenahradia hormonálnu terapiu, ale ako podpora sú neoceniteľné.

INTERAKCIE A KONTRAINIDKÁCIE

Napriek tomu, že tieto prípravky majú rastlinné a prírodné zloženie, je niekoľko prekážok, ktoré môžu znemožniť ich užívanie. Ide najčastejšie o tehotenstvo a dojčenie, ale napríklad kontraindikáciou k užívaniu je aj absolvovanie hormonálnej substitučnej liečby.

Tabletky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi Prípravkov určených na podporu počas ženských problémov, ale aj všeobecne pôsobiacich na hormonálnu hladinu a rovnováhu, je na trhu viacero. Treba na rovinu a objektívne povedať, že viaceré z nich sú svojimi účinkami v praxi dosť slabé, no nájdu sa aj kvalitné značky. Ako ich však nájsť? Najlepšie je orientovať sa podľa zloženia a skúseností.

Obvykle platí, že kvalitné značky sa nesnažia zaujať cenou, ale vysokou koncentráciou účinných látok. Dôležité sú aj referencie žien z praxe. Ja som sa rozhodol zverejniť skúsenosti mojej partnerky, ktorej sa najlepšie osvedčili nasledovné tabletky:

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotení

Dobrý deň mám taký problém pokúšam sa s partnerom o dieťa už 6 rok a nič absolvovala som všetky vyšetrenia aj operačné zakroky partner je v poriadku. Zistily mi ze mam malú maternicu a ľavý vajcovod upchaty chystám sa na umelé oplodnenie prosím vás bude to problém ak mám menšiu maternicu? Za odp vopred ďakujem

Petra bundova píše 19 mája 2019 o 16:07

Pridať komentár