Kyselina listová – Vitamín B9

Kyselina listová - Vitamín B9: účinky, cena a na čo je dobrá

Medzi jednu z najviac zaujímavých látok aj z pohľadu plodnosti patrí kyselina listová. Ide o kyselinu a zároveň o vitamín, konkrétne o vitamín B9, niekedy označovaný aj ako vitamín Bc alebo vitamín M. Táto látka je prítomná aj v potravinách, najčastejšie v zelenej listovej zelenine a je dôležitá z pohľadu bunkového delenia a rastu.

Ak sa pýtate, prečo sa o ňu zaujímam bližšie, odpoveďou je, že medzi jej najdôležitejšie účinky patrí podpora plodnosti. To je aj dôvod, prečo sa užíva napríklad pred otehotnením a môže sa užívať aj v tehotenstve prvé dva či tri mesiace.

Ak chcete vedieť o Kyseline listovej napríklad to, kde sa nachádza, na čo je dobrá, prečo je dôležitá pre tehotné ženy ale aj ako pomáha táto látka otehotnieť, čítajte ďalej. Dozviete sa aj to, či má nejaký význam pre mužov.

Kyselina listová: pôvod, popis a využitie

Kyselina listová: pôvod, popis a využitie Kyselina listová patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Medzi jej najdôležitejšie zdroje patria listová zelenina, niektoré druhy ovocia a mäso. Hoci je označovaná aj ako vitamín pre tehotné ženy, má zmysel aj v inom období a samozrejme aj pre mužov. Samotná kyselina je niečo ako syntetická verzia vitamínu B9, okrem nej má vitamín aj formu folátu.

 • Kyselina listová patrí medzi látky, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť samo, takže je odkázané na jej príjem z externého prostredia, najčastejšie z potravín
 • Takto prijatú látku musí spracovať pomocou enzýmov v pečeni do aktívnej formy
 • Látka je dôležitá pre všetky procesy bunkového delenia a rastu, má význam aj pri syntéze nukleových kyselín a je súčasťou génov a chromozómov

Kyselina listová je z pohľadu sexuálneho a pohlavného života dôležitá primárne pre ženy a to najmä v období pred tehotenstvom. Jej dostatočná hladina prispieva k zníženiu rizika výskytu rázštepu chrbtice a znižuje tiež výskyt vrodených chýb či močového mechúra. Jej nedostatok negatívne vplýva na plodnosť a tiež zvýšené riziko potratu na úvod tehotenstva.

Kyselina listová - Vitamín B9

 • vplyv na plodnosť a tehotenstvo
 • podpora správneho rastu plodu
 • podpora fungovania kardiovaskulárneho systému

 

Kyselina listová teda ženám pomáha otehotnieť, ale má aj ďalšie vplyvy:

je dôležitá pre tvorbu červených krviniek, takže jej nedostatok môže mať za následok aj chudokrvnosť, hoci tu je dôležité napríklad aj Železo
pomáha na zdravé fungovanie imunitného systému a celkovo na zlepšenie vitality, pričom zmierňuje pocity vyčerpania
má vplyv aj na metabolizmus, napríklad sa podieľa na metabolizme nukleových kyselín a aminokyselín v tele

Je pravda, že denná dávka Kyseliny listovej je iná pre mužov, deti a ženy počas tehotenstva, no v zásade je dobré zaradiť potraviny s jej obsahom do jedálnička. V prípade bežného príjmu z potravín vám nehrozí predávkovanie sa vitamínom B9. Navyše, aj v prípade mierne zvýšenej dávky sa nadbytok látky z organizmu vylúči do 24 hodín.

ODBORNEJŠIE INFORMÁCIE

Ako sa prejaví nedostatok tejto látky v tele, ako dlho a kedy ju možno užívať a ďalšie odbornejšie informácie som pre krátkosť priestoru nemohol rozobrať v tomto texte detailne. Ponúkam vám ale ako externý zdroj tento článok na Wikipédii, ktorý vám to vynahradí.

Kde vitamín B9 možno nájsť

Kde vitamín B9 možno nájsť V čom je Kyselina listová obsiahnutá? Samozrejme, v jedle a potravinách, no nie všade. Pri jednotlivých zdrojoch sa treba zároveň spýtať aj to, ktorá kyselina listová je najlepšia s ohľadom na vašu aktuálnu situáciu. Ak chcete prijímať túto látku pred tehotenstvom, musíte voliť potraviny, kde nehrozí napríklad nadmerné priberanie.

Tu sú všetky najznámejšie zdroje Kyseliny listovej z hľadiska potravín:

Zelenina: Z hľadiska bohatého výberu aj koncentrácie je najlepším zdrojom Kyseliny listovej zelenina, najmä zelené a listové druhy. Paradajky, reďkovka, špenát a pór sú na vrchole rebríčka z hľadiska množstva, za nimi nasledujú kel, karfiol, zelený šalát a kapusta. Do jedálnička si môžete pridať aj mrkvu a špargľu.

Strukoviny: Strukoviny možno zaradiť tiež medzi zeleninu, ale pre veľkosť tejto skupiny potravín dôležitých pre príjem Kyseliny listovej som sa rozhodol ich vyčleniť zvlášť. Pokiaľ vám záleží na zvýšení príjmu Kyseliny listovej, odporúčam zaradiť do jedálnička sóju, fazuľu, hrach alebo sójovú múku.

Ovocie: Čo sa týka ovocia, Kyselinu listovú nájdete v exotickejšom aj našom domácom ovocí. Z hľadiska obsahu vedie jednoznačne červený melón, hneď za ním sú čučoriedky a maliny. Do jedálnička odporúčam zahrnúť aj papáju, banány a pomaranče. Určite sa snažte kupovať čerstvé ovocie, ideálne podľa sezóny v ročnom období.

Mäso: Ak patríte medzi ľudí s bohatou konzumáciou mäsa, môžete vitamín B9 prijímať veľmi jednoducho. Nachádza sa totiž v kuracom, morčacom aj bravčovom mäse, takže výber je veľmi široký. Podmienkou ale je, že nebudete konzumovať bežné mäso, ale vnútornosti, najmä pečienku, srdce a ľadviny, tam je Kyseliny listovej najviac.

Orechy: Medzi zaujímavé zdroje nielen Kyseliny listovej, ale aj minerálov podporujúcich plodnosť a rôznych aminokyselín patria orechy. Pochopiteľne, nie úplne všetky, ale len niektoré. Vitamín B9 sa vo významnejších množstvách nachádza napríklad v arašidoch, vlašských orechoch a lieskových orechoch.

Ostatné: Kyselinu listovú možno nájsť aj v kvasniciach, ktoré sú dokonca veľmi bohatým zdrojom. Okrem toho sa nachádza aj v niektorých olejnatých semenách, napríklad v slnečnicových semienkach. Do jedálnička môžete zaradiť vajcia, mlieko, obilniny, pšeničné otruby a celozrnné výrobky, napríklad celozrnné či grahamové pečivo.

Kyselina listová a jej účinky

Kyselina listová a jej účinky Poďme sa pozrieť teraz na to, čo všetko vitamín B9 v ľudskom organizme ovplyvňuje. V centre mojej pozornosti je samozrejme plodnosť a tehotenstvo, no čoraz viac štúdií a výskumov ukazuje, že príjem Kyseliny listovej je dôležitý počas celého života a to aj z pohľadu napríklad kardiovaskulárneho systému.

Tu sú najdôležitejšie vplyvy, ktoré látka má:

Vplyv na plodnosť a tehotenstvo

Kyselina listová a plodnosť sú nerozlučné dvojičky a práve podpora plodnosti u žien je prvým účinkom. Kyselina je dôležitá pre rast zárodočných tkanív v tehotenstve a jej udržiavanie v správnej hladine je dôležité pre plynulý a zdravý priebeh tehotenstva. Znižuje riziko porúch placenty aj riziko nízkej pôrodnej hmotnosti či potratu na úvod gravidity.

Kyselina listová - Vitamín B9

 • vplyv na plodnosť a tehotenstvo
 • podpora správneho rastu plodu
 • podpora fungovania kardiovaskulárneho systému

 

Podpora správneho rastu plodu

Látka má úlohu aj v tom, aby pomohla správnemu priebehu tehotenstva, najmä z pohľadu plodu. Kyselina listová pomáha v prevencii voči vrodeným defektom plodu, najmä na zníženie vážnych porúch vývoja neurálnej trubice. Dostatočná hladina látky znižuje aj riziko vývojových vád embryí, či už ide o vady končatín, močového systému alebo srdca.

Podpora fungovania kardiovaskulárneho systému

Druhým dôležitým účinkom Kyseliny listovej je jej vplyv na srdce, cievy a krvný obeh. Látka je dôležitá napríklad pre tvorbu červených krviniek a proti anémii, nakoľko podporuje delenie a rast krviniek v kostnej dreni. Okrem toho má preventívny vplyv aj proti riziku vzniku srdcového infarktu a znižuje aj riziko mozgovej príhody.

Vplyv na tráviacu sústavu

Kyselina listová je dôležitou látkou aj pre trávenie a tráviacu sústavu. Jej správna hladina pomáha na zvýšenie chuti do jedla, nakoľko stimuluje sekréciu žalúdočnej kyseliny. Okrem toho pomáha aj na fungovanie a zdravý stav niektorých orgánov a tkanív tráviacej sústavy, najmä žalúdka, pečene a čriev.

Podpora zdravého vývoja buniek

Mimoriadne dôležitou úlohou vitamínu B9 v našom tele je podpora správneho fungovania buniek. Jednak ide o vplyv na delenie a tiež aj o vplyv na rast buniek. Kyselina tiež pomáha predchádzať vzniku rakovinového bujnenia buniek, najmä ak ide o rakovinu pľúc, hrubého čreva a konečníka. Samozrejme, v tomto prípade ide iba o jeden z viacerých faktorov.

Ďalšie účinky

V rámci svojich ďalších účinkov pomáha Kyselina napríklad na syntézu nukleových kyselín, metabolizmus aminokyselín a tiež na vývoj bielych krviniek a ich normálny spôsob rastu. Ide tiež o látku nevyhnutnú pre udržiavanie dobrej kondície mozgu a celkovo pre mentálnu vitalitu. Svoj význam má aj pre podporu zdravého stavu pleti a vlasov.

Vedľajšie a nežiaduce účinky

Kyselina listová - Vitamín B9: Vedľajšie a nežiaduce účinky Čo sa týka možných nežiaducich účinkov, tie hrozia prakticky len pri požití nadmernej dávky a to opakovane. Jednorazová mierne vyššia dávka nepredstavuje pre organizmus problém, ale dlhodobý nadbytok Kyseliny listovej už môže niektoré nežiaduce účinky priniesť. Bez ohľadu na odporúčané dávkovanie, tolerovaná horná hranica príjmu je 1 gram na deň.

Ak by ste užívali viac látky, môžu sa vyskytnúť niektoré problémy:

v prvom rade ide o poruchy trávenia, čo sa môže prejaviť napríklad zažívacími ťažkosťami
okrem toho môžu nastať aj psychické poruchy, napríklad nervozita alebo problémy s koncentráciou
vyskytnúť sa môže aj nespavosť
problémom je tiež alergická reakcia, tá sa dostaví obvykle už aj pri bežnej dávke
pri príjme z potravy predávkovanie sa nehrozí, môže k nemu prísť jedine pri nadmerných dávkach vitamínu B9 z výživových doplnkov

NIELEN PREBYTOK, ALE AJ NEDOSTATOK

Problémy s nežiaducimi a vedľajšími efektmi vznikajú najčastejšie pri prebytku, no aj nedostatok Kyseliny listovej je problém. Môžu sa dostaviť poruchy vstrebávania a tráviace problémy sprevádzané hnačkou, hrozí aj riziko anémie a bledosť, môžu sa dostaviť pocity slabosti a problémy hrozia samozrejme počas tehotenstva s predčasným pôrodom.

Tablety, potraviny aj olej

Kyselina listová - Vitamín B9: Tablety, potraviny aj olej Kyselinu listovú môžete získavať prirodzene vo forme potravín, no tento spôsob nemusí pre maximálne využitie jej účinkov vždy stačiť. Aj preto existujú rôzne výživové doplnky vo forme tabliet. Tie môžete kúpiť aj v lekárni, napríklad v známej sieti Dr. Max, prípadne si môžete vybrať tabletky, kde je Kyselina listová jednou z viacerých účinných látok.

Poďme sa na jednotlivé formy pozrieť bližšie:

Potraviny a zdroje v strave

Najviac prirodzeným zdrojom vitamínu B9 sú potraviny, najmä tie, ktoré som uvádzal už v zozname skôr. Tieto potraviny sú súčasťou bežného jedálnička mnohých ľudí, takže sa stačí len viac na ne zamerať a môžete posilniť prítomnosť Kyseliny listovej v tele veľmi prirodzene. Počas tehotenstva to ale nie vždy musí stačiť.

Oleje

Zaujímavou formou príjmu Kyseliny listovej sú niektoré druhy olejov s rastlinným základom. Nakoľko sa táto látka nachádza napríklad v tekvicových semenách, môžete skúsiť začať používať tekvicový olej, ktorý je ideálny pre studenú kuchyňu. Dá sa tiež využiť aj navonok, napríklad pri žalúdočných kŕčoch. Olej obsahuje aj rôzne iné vitamíny a minerály.

Výživové doplnky

Poslednou možnosťou, ktorá je zároveň aktuálne najpopulárnejšou, sú výživové doplnky v podobe tabliet s obsahom Kyseliny listovej. Kúpiť sa dajú buď prípravky, kde je táto kyselina jedinou zložkou, prípadne jednou z mála, druhou možnosťou sú komplexné prípravky určené práve na podporu plodnosti, kde je podobných účinných látok viac.

Kyselina listová - Vitamín B9

 • vplyv na plodnosť a tehotenstvo
 • podpora správneho rastu plodu
 • podpora fungovania kardiovaskulárneho systému

 

Užívanie a dávkovanie látky Kyselina listová

Užívanie a dávkovanie látky Kyselina listová Ako som spomínal už pri nežiaducich účinkoch, najväčšie riziko pri ich výskyte hrozí pri predávkovaní sa prostredníctvom nadužívania výživových doplnkov. Pri potravinách je naopak užívanie bezproblémové a tu naozaj nehrozí, že by ste mohli jednorazovo prijať extrémne vysokú dávku vitamínu B9.

Tu sú zásady správneho užívania a dávkovania pri iných formách:

čo sa týka olejov, napríklad tekvicového oleja, ten sa môže používať jedine v studenej kuchyni, nikdy nie na vysmážanie, pečenie, varenie a tepelnú úpravu
pri vonkajšom použití napríklad na žalúdočné kŕče si naneste olej len na prsty a pomaly rozotrite nie viac ako raz za deň
pri bežných tabletkách s obsahom Kyseliny listovej dodržiavajte dávkovanie podľa príbalového letáku, bežne sa užíva spravidla 1 tableta denne spolu s jedlom
ak ide o užívanie počas tehotenstva, je lepšie sa poradiť o konkrétnom dávkovaní aj s lekárom, najmä kvôli možným kontraindikáciám

Ako fungujú tabletky s obsahom Kyseliny listovej a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky s obsahom Kyseliny listovej a prečo ich odporúčam Kyselina listová je súčasťou dvoch typov prípravkov. Prvým sú všeobecné výživové doplnky, ktoré majú účinky prakticky na celý organizmus a nie sú teda nijak špecifické. v druhom prípade ide o tabletky určené špeciálne na podporu plodnosti žien, kde je Kyselina listová len jednou z viacerých zložiek.

Oba prípady sú pritom svojou charakteristikou veľmi podobné:

 • V rámci zloženia možno nájsť v tabletkách tohto typu Kyselinu listovú v podobe extraktu, pričom všetky prípadné ostatné účinné látky sú len prírodného pôvodu

Svoje výhody majú oba typy tabliet. Všeobecné výživové doplnky môžu obsahovať okrem Kyseliny listovej rôzne minerály či vitamíny a ich zmyslom je celková podpora organizmu. Ja však dávam do pozornosti druhý typ prípravkov a síce tabletky určené špeciálne na podporu plodnosti pre ženy, ktoré majú za týmto účelom prispôsobené aj zloženie.

Tieto prípravky totiž obsahujú látky špeciálne vplývajúce napríklad na lepší vývin vajíčok alebo na zvýšenie šance na oplodnenie vajíčka spermiou. Majú aj zopár iných benefitov:

ich zloženie je prispôsobené pre dlhodobejšie užívanie a to nielen v rámci obdobia, kedy chcete podporiť plodnosť, ale aj počas tehotenstva
tabletky sú dostupné voľne bez predpisu a bez nutnosti lekárskej indikácie, môžete si ich kúpiť aj v internetovej lekárni z pohodlia domova
viacero typov pomáha nielen na plodnosť, ale napríklad aj na zlepšenie hormonálnej rovnováhy alebo na podporu pravidelného menštruačného cyklu

Čo som zisťoval skúsenosti žien s týmito prípravkami, ich užívanie je prakticky bezproblémové a miera výskytu nežiaducich alebo vedľajších účinkov je skutočne nízka. Samozrejme, nejde o žiadne zázračné pilulky, vďaka ktorým v momente otehotniete, ale hodnotenia tých najlepších značiek na trhu sú naozaj sľubné.

NIE NA PREDPIS, NO NIE BEZ ROZUMU

To, že tabletky s obsahom Kyseliny listovej sa dajú kúpiť bez receptu neznamená, že by ste ich mohli užívať ľubovoľne. Pri užívaní sa riaďte príbalovým letákom, neprekračujte maximálnu dennú dávku a dávajte pozor na prípadné kontraindikácie a interakcie s inými prípravkami.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Kyselina listová - Vitamín B9: Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Ja sám som pochopiteľne žiadne tabletky určené na podporu ženskej plodnosti neskúšal, ale moja známa áno. Výsledok? Podarilo sa jej otehotnieť a hoci Kyseline listovej nepripisujem 100 % zásluhu na tomto stave, nejaký vplyv mať určite bude. Podobnú skúsenosť totiž majú stovky žien.

Zároveň platí, že nie všetky prípravky na trhu, ktoré obsahujú Kyselinu listovú, automaticky podporujú plodnosť a sú aj kvalitné. Ako to už býva zvykom, špičkovú kvalitu a účinky v praxi prináša len niekoľko z nich. Tu sú tie, ktoré sú najpopulárnejšie:

Kyselina listová - Vitamín B9

 • vplyv na plodnosť a tehotenstvo
 • podpora správneho rastu plodu
 • podpora fungovania kardiovaskulárneho systému

 

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.72

50 Hodnotení

Mám otázku. Z výsledkov krvných testov na hematológii mi vyšlo, že mám 2x väčšiu hodnotu kyseliny listovej, než je norma. Čo to znamená? Dvojnásobne vyššia hladina, než je zdravé? Ďakujem za odpoveď.

Mária píše 30 októbra 2019 o 17:17

To znamena, ze tvoj organizmus nedokaze vstrebavat kyselinu listovu, takze zjavne je niekde problem.

Monika píše 30 októbra 2020 o 10:47

mam otazku dodava chut do jedla tabletka acidum folicum

veronika píše 14 februára 2020 o 16:48

mam zjištěnou z krve hodnotu kyseliny listové 3.4 (mez je 3.1-17), mám to asi dlouhodobě (po operaci 2011+ozařováni+ 2ATB) -unava ,motáni a pod. a potom následně ATB na chlam a helibactor , se to zhoršilo-pálení plosek atd , dostal jsem -acidum folicum 10mg 2×1 , ale je mi ještě hůř , jak asi dlouho mi bude takto špatně , než se to zlepší???, nemám snižit davky??? asi jina cesta nebude,přirodni cestou -jidlem je to obdobné , diky pavel

pavel píše 07 augusta 2020 o 05:59

Pridať komentár

Chcem kúpiť