Escapelle: Tabletka po, ktorá slúži ako postkoitálna antikoncepcia pre ženy

Escapelle cena, ucinnost, vedlajsie ucinky a skusenosti

Antikoncepcia je pojem, ktorý rieši v praktickom živote asi každá sexuálne aktívna žena. Okrem hormonálnej antikoncepcie, ktorá je založená na pravidelnom užívaní, je na trhu k dispozícii aj úplne odlišný typ a to núdzová postkoitálna antikoncepcia, ľudovo tiež známa ako „tabletka po“. Ide totiž o antikoncepciu, ktorá sa užíva po pohlavnom styku.

Najznámejším príkladom takejto tabletky je Escapelle. Nejedná sa však o antikoncepciu, ktorú by ste mohli užívať ľubovoľne a opakovane. Tabletka má totiž aj viaceré nežiaduce a vedľajšie účinky a hoci je dostupná bez predpisu, malo by byť jej použitie výnimočné.

Nasledujúca recenzia si preto kladie za cieľ predstaviť tabletku komplexne. Pozriem sa bližšie na jej účinnosť, čo robiť, ak nastane meškanie menštruácie, či s jej užitím majú nejaký súvis plodné dni a nájdeme aj odpoveď na to, či sa dá kúpiť v známej lekárni Dr. Max.

Výrobca a pôvod

Escapelle: Výrobca a pôvod Výrobcom aj oficiálnym dodávateľom u nás je maďarská farmaceutická spoločnosť Gedeon Richter. Táto spoločnosť je silným a stabilným hráčom na poli farmaceutík, vo svojom portfóliu má 200 farmaceutických produktov vo viac ako 400 liekových formách. Firma pokrýva viaceré terapeutické oblasti a svojou tabletkou Escapelle aj tú gynekologickú.

Spoločnosť je v oblasti tabliet zaradených do núdzovej antikoncepcie na prvom mieste medzi výrobcami a má svoje zastúpenie až v 100 krajinách. Kým u nás má táto „tabletka po“ označenie Escapele, v niektorých krajinách sa predáva pod označením Postinor. V oboch prípadoch ale platí, že účinná látka je zhodná.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

Zloženie a účinné látky

Escapelle: Zloženie a účinné látky Escapelle patrí medzi lieky, ktoré sú síce bez predpisu alebo receptu, ale z hľadiska zloženia sa jedná o veľmi silný druh prípravku. Tabletka patrí totiž medzi hormonálne tabletky, čiže z pohľadu zloženia má veľký vplyv na hormonálnu hladinu a hormonálnu rovnováhu u ženy. To je aj dôvod, prečo by mala byť tabletka užívaná naozaj výnimočne.

Z pohľadu zloženia obsahuje tabletka len jednu účinnú látku:

Levonorgestrel: Za týmto názvom sa skrýva špeciálna látka objavená už v roku 1963. Levonorgestrel sa používa tiež aj v klasickej dvojzložkovej hormonálnej antikoncepcii s estrogénom v perorálnej forme, využíva sa tiež v tzv. vnútromaternicových telieskach, čo je zas vnútromaternicová forma hormonálnej antikoncepcie určenej pre ženy.

Levonorgestrel je látka vplývajúca hormonálnu rovnováhu a tiež na ovuláciu, vďaka čomu sa vyskytuje tak v antikoncepcii používanej pred pohlavným stykom, ako aj po ňom. Technicky sa jedná o hormón progestínu, ktorý má vplyv aj na vaginálnu tekutinu. Výsledkom je zníženie šance prieniku spermií a rizika oplodnenia vajíčka.

Pre zaujímavosť, Levonorgestrel sa používa v kombinácii s estrogénom aj pri liečbe niektorých ťažkostí počas menopauzy. Vzhľadom na to, že táto látka má hormonálne účinky, bola aj predmetom skúmania s perspektívou účinkov u mužov. V kombinácii s androgénmi testosterón a dihydrotestosterón sa o Levonorgestrelu uvažuje pri antikoncepcii pre mužov.

Pomocné látky: Podobne ako iné lieky, aj v prípade Escapelle je pre lepšiu vstrebateľnosť a užívanie tabletky dôležité zloženie aj prídavných a pomocných látok. V tejto tabletke sa nachádzajú aj zemiakový škrob, kukuričný škrob, koloidný oxid kremičitý bezvodný, magnéziumstearát, mastenec a monohydrát laktózy.

Pokiaľ ide o celkové zloženie, v tejto tabuľke nájdete všetky látky obsiahnuté v Escapelle vrátane množstva účinnej látky:

IDE O HORMONÁLNU ÚČINNÚ LÁTKU

Vzhľadom na to, že hlavná účinná látka, čiže Levonorgestrel, patrí medzi látky ovplyvňujúce hormonálnu hladinu, treba užiť akýkoľvek liek obsahujúci túto látku naozaj len výnimočne. Pri častom užívaní hrozí trvalé ohrozenie zdravej hormonálnej rovnováhy u ženy.

Dávkovanie a užívanie

Escapelle: Dávkovanie a užívanie Ako už hovorí samotná charakteristika tabletky Escapelle, jedná sa o núdzovú antikoncepčnú pilulku. Jej použitie je, na rozdiel od klasickej hormonálnej antikoncepcie, nie pred pohlavným stykom, ale po ňom. Neznamená to však, že táto tabletka môže zastaviť vývoj už oplodneného a uhniezdeného vajíčka v maternici.

 • 1 dávka = 1 tabletka. V balení sa nachádza presne jedna tabletka, ktorá sa užíva v celosti, stačí ju prehltnúť a zapiť dostatočným množstvom vody
 • Ak ste vracali v priebehu 3 hodín od užitia tabletky, musíte užiť ďalšiu dávku

Samotná tabletka je okrúhleho tvaru s priemerom asi 8 mm, pričom je dostatočne tenká, aby bolo možné jej bezproblémové prehltnutie. Tabletku nehryzte ani žiadnym spôsobom nenarušujte jej vonkajší obal, prehltnite ju v celosti.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

Tabletku treba užiť najneskôr do 72 hodín po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. Tabletka Escapelle nemôže zabrániť tehotenstvu na 100 %, jej úspešnosť je tým vyššia, čím skôr po pohlavnom styku ju užijete. Tabletka tiež neúčinkuje po jej užití, čiže ju nemôžete využiť ako klasickú hormonálnu antikoncepciu pred pohlavným stykom.

Účinky

Escapelle: Účinky Primárnym účinkom Escapelle je zabránenie nežiaducemu a neželanému tehotenstvu. Aby tabletka dosiahla tento účinok, pôsobí najmä dvoma spôsobmi mechanizmu, ktoré sa od seba mierne odlišujú. Výsledkom však je, že aj po nechránenom pohlavnom styku, kedy prišlo k výstreku semena do vagíny, je možné zabrániť otehotneniu.

Pokiaľ ide o spomínané dva spôsoby mechanizmu, tu sú:

Zastavenie uvoľnenia vajíčka

Aby mohlo prísť k oplodneniu vajíčka, musí v prvom rade nastať jeho uvoľnenie z vaječníkov cez vajcovody. To nastáva procesom ovulácie, ktorý je riadený hormónmi. Pokiaľ nepríde k ovulácii, vajíčko sa z vaječníkov do vajcovodov neuvoľní a spermie teda nemajú možnosť ho oplodniť. Týmto spôsobom funguje aj klasická hormonálna antikoncepcia.

Na podobnom princípe pracuje aj Escapelle. Účinná látka Levonorgestrel má vplyv na to, že zabráni alebo oneskorí uvoľnenie vajíčka z vaječníka vplývaním na proces ovulácie. To znamená, že ak sa aj spermia ocitne vo vajcovodoch, nenájde tu vajíčko, ktoré by mohla oplodniť. Úspešnosť tohto účinku závisí ale aj od doby požitia tabletky od pohlavného styku.

Zabránenie oplodneniu vajíčka

Druhým mechanizmom je, že ak už aj prišlo k uvoľneniu vajíčka, Levonorgestrel má účinok aj na zníženie schopnosti spermie oplodniť toto vajíčko. K tomuto efektu dochádza na základe toho, že samotná látka Levonorgestrel má vplyv na vaginálnu tekutinu. Nakoľko je látka z kategórie hormónov progestínu, môže fungovať aj vo vnútri vagíny.

Vplyvom tohto účinku sa stane vaginálna tekutina silnejšia a hustejšia, čo zníži riziko, že cez ňu spermia príde až k uvoľnenému vajíčku a oplodní ho. Tento efekt je však závislý aj od niektorých iných parametrov, najčastejšie sa uvádza vyššia hmotnosť ženy. Z biologického hľadiska spôsobuje látka zhustenie hlienu krčka maternice.

TABLETKA NEMÁ POTRATOVÝ EFEKT

Pre úplné ujasnenie účinku chcem dodať, že Escapelle neúčinkuje na už oplodnené vajíčko, čiže nemá potratový efekt. Nezabraňuje usadeniu vajíčka v maternici a ani nepreruší jeho vývoj, čiže nepoškodí už začaté tehotenstvo. Nedochádza ani k vylúčeniu plodu z maternice.

Nežiaduce účinky

Escapelle: Nežiaduce účinky Ako som naznačil už skôr, vzhľadom na svoje zloženie má Escapelle aj viacero nežiaducich účinkov. Je tomu tak aj pri iných liekoch z kategórie hormonálnych liečiv alebo antikoncepčných „tabliet po“. Medzi veľmi časté patria pocit na zvracanie, nepravidelné krvácanie do najbližšej menštruácie, bolesti v spodnej časti brucha, únava a bolesti hlavy.

Medzi časté patria nevoľnosť, odlišnosť krvácania, citlivosť prsníkov, hnačka a závraty. Z veľmi zriedkavých vedľajších účinkov treba rátať so svrbením, vyrážkou, žihľavkou, opuchom tváre, bolesťou v oblasti panvy, bolestivou menštruáciou a bolesťami brucha.

V prípade, ak u vás nastane meškanie menštruácie viac ako 5 dní, môže to byť príznak, že tabletka už nezabrala a nastalo tehotenstvo. Pokiaľ príde k veľmi silným bolestiam brucha, môže sa jednať aj o prejav mimomaternicového tehotenstva. Ak sa u vás objavia akékoľvek takéto príznaky a účinky, mali by ste neodkladne vyhľadať gynekológa.

MOŽNÉ KONTRAINDIKÁCIE

Pozor si treba dať aj na kontraindikácie, čiže prekážky k užitiu Escapelle. Sem patria napríklad ochorenia tenkého čreva, vážne problémy s pečeňou, prekonané zápalové ochorenie vajíčkovodov a iné stavy či ochorenia. Prečítajte si príbalový leták, kde sa dozviete viac.

Balenie a cena

Escapelle: Balenie a cena U nás je k dispozícii len jeden typ balenia a to Escapelle s obsahom jednej tabletky. Tá obsahuje 1500 mg účinnej látky Levonorgestrel. Tabletka je biela, plochá, okrúhleho tvaru a zabalená v blistri, vonkajší obal tvorí papierová škatuľka. Tabletka je voľne dostupná a voľne predajná, čiže bez predpisu alebo receptu.

V balení sa nachádza len jedna tabletka z dôvodu, že opakované podávanie počas jedného menštruačného cyklu vážne naruší jeho priebeh. Pokiaľ ide o ceny, tak bežne stojí tabletka okolo 23 až 25 €, v závislosti od toho, v akej lekárni ju kúpite. Escapelle sa dá kúpi tak v kamennej lekárni, ako aj v tej internetovej.

Kde kúpiť

Escapelle: Kde kúpiť Nakoľko pri Escapelle je dôležité užitie tabletky čo najskôr od nechráneného pohlavného styku, najneskôr do 72 hodín, dôležitá je okamžitá dostupnosť. Podľa skúseností mnohých žien a to vrátane mojej partnerky, nie v každej lekárni je okamžite k dispozícii na sklade. Ako sa k nej čo najskôr dostať?

Ideálne riešenie podľa mňa ponúka možnosť rezervácie cez internet a osobného vyzdvihnutia. Takúto voľbu ponúka známa sieť lekárni Dr. Max, kde je možné cez jej internetový eshop www.drmax.sk vykonať rezerváciu Escapelle, vybrať si lekáreň zo širokej siete vo vašom meste a po potvrdení objednávky si ísť tabletku osobne vyzdvihnúť.

Nehovorím samozrejme, že ak máte nejakú kamennú lekáreň rovno pri vašom bydlisku, nemali by ste ísť osobne zistiť, či sa tam Escapelle nenachádza. V prípade online rezervácie ale pôjdete vždy na istotu. Sieť lekární Dr. Max je navyše podľa mňa dostatočne široká, aby ste našli lekáreň doslova „na každom rohu“.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

NERISKUJTE ANI MINÚTU

Pre dosiahnutie maximálnej možnej úspešnosti, čiže až 95 %, je potrebné užitie tabletky do 24 hodín od nechráneného pohlavného styku alebo od zlyhania antikoncepcie. Nečakajte preto ani deň navyše, čím skôr si tabletku zakúpite a užijete, tým lepšie pre vás.

Online objednávka, doprava a doručenie

Escapelle: Online objednávka, doprava a doručenie Ak ste sa rozhodli pre objednávku a rezerváciu online, rád by som vám aspoň v skratke predstavil spôsob a možnosti, ktoré máte. Nasledovný postup a informácie o objednaní sa vzťahujú k už spomínanej lekárni Dr. Max:

 • Na úvod vložte jedno balenie tabletky do košíka
 • Pri voľbe dopravy zvoľte osobný odber
 • Následne si vyberte lekáreň vo vašom meste a zaškrtnite platbu vopred
 • Zadajte svoje údaje, vykonajte platbu a počkajte na informácie o dostupnosti

Pri osobnom odbere je potrebná platba vopred, nakoľko ak nebude tabletka aktuálne dostupná na danej kamennej prevádzke, bude tam zaslaná okamžite a to z centrálneho skladu. Preto je nutné uhradiť ju vopred, ideálne použitím platobnej karty online.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

Ako alternatívu ponúka Dr. Max možnosť platbou cez TatraPay, sporopay, VÚB e platby, VIAMO alebo cez program Benefit Plus. Ja osobne odporúčam ale využiť práve platbu kartou, je to bezproblémové, bezpečné a okamžité. Pokiaľ však nastane akýkoľvek problém s časom doručenia, čiže omeškanie, neváhajte a choďte Escapelle zakúpiť osobne.

Najčastejšie otázky

Escapelle: Najčastejšie otázky Escapelle je na našom trhu pomerne známa tabletka, no vzhľadom na mechanizmus jej účinku sa ženy stále vo zvýšenej miere zaujímajú o jej účinnosť, použitie v praxi a niektoré ďalšie vlastnosti. Prešiel som preto hneď niekoľko internetových fór a diskusií s cieľom nájsť najčastejšie dotazy a teraz na ne zodpoviem:

Pre koho je táto „tabletka po“ určená?

Využitie Escapelle je odporúča v prípadoch, že zlyhala štandardná bariérová antikoncepcia, prípadne prišlo k zlyhaniu prerušovaného pohlavného styku, žena zabudla užiť hormonálnu antikoncepciu, vôbec sa nepoužila žiadna antikoncepcia alebo ak prišlo k zníženiu účinnosti hormonálnej antikoncepcie vplyvom iných faktorov, najčastejšie vplyvom iných liekov.

Aká je úspešnosť tabletky Escapelle a ako závisí od času?

V zásade platí, že čím skôr tabletku užijete, tým vyššia je účinnosť. Najvyššia, až 95 % pravdepodobnosť zabráneniu tehotenstva, sa udáva pri užití do 24 hodín od pohlavného styku. O niečo menšia, 85 % účinnosť, je pri užití od 25 do 48 hodín od pohlavného styku. Pri užití od 49 do 72 hodín je účinnosť najnižšia, len 58 %, avšak stále je nadpolovičná.

Ako často možno Escapelle užívať?

Výrobca odporúča, aby sa tabletka Escapelle nepoužívala pravidelne, nejde totiž o náhradu bežnej hormonálnej antikoncepcie. Užitie viac ako raz za jeden menštruačný cyklus môže mať vplyv na samotný cyklus a jeho priebeh. Opakované užívanie môže narušiť menštruáciu a tá je dôležitá ako najspoľahlivejší indikátor tehotenstva.

Ako zistím, že mi Escapelle zaúčinkovala a neprišlo k tehotenstvu?

Práve vďaka menštruácii, ktorá by mala prísť v očakávanom čase a v očakávanej intenzite. Pokiaľ sa menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní, môže ísť u o prejav toho, že Escapelle nezaúčinkovala. To isté platí aj v prípade, ak sa vyskytnú nadmerné bolesti brucha, ktoré môžu byť príznakom mimomaternicového tehotenstva.

Čo robiť, ak mám po užití tabletky nejaké problémy?

Výskyt niektorých vedľajších a nežiaducich účinkov po užití Escapelle je bohužiaľ nutné zobrať ako fakt. Bolesti hlavy alebo nutkanie na zvracanie by však mali byť len krátkodobé. Pokiaľ však niektoré negatívne prejavy pretrvávajú, prípadne sa objavia problémy s krvácaním z pošvy, odporúčam navštíviť lekára.

Skúsenosti

Escapelle: Skúsenosti Na internetových fórach a v rôznych diskusiách možno nájsť skúsenosti žien s užitím Escapelle ale aj s inými podobnými značkami. Zaujímavé je, že mnoho skúseností zdieľajú aj muži, ktorí idú veľakrát túto tabletku kúpiť svojim partnerkám. V zásade platí, že účinnosť v praxi je zhodná s tým, čo deklaruje výrobca.

Skúsenosti ukazujú, že Escapelle je populárna najmä u mladších žien, ktoré mali nechránený styk alebo sa obávajú prasknutia kondómu. Mnoho prípadov však podľa mňa bolo zbytočných a ženy túto tabletku užívajú z môjho osobného pohľadu niekedy až nadmerne často.

Na druhú stranu, potvrdzuje sa , že čím neskôr sa tabletka užije, tým menšia je jej účinnosť. Výrobca sám deklaruje, že ani po okamžitom užití nie je úspešnosť 100 %, takže môže prísť k otehotneniu. Na internete som našiel aj skúsenosti žien, ktoré takúto „tabletku po“ užili a napriek tomu otehotneli, nespoliehajte sa preto na Escapelle ako na istotu.

NEUŽÍVAJTE NIKDY DVE TABLETKY

Niektoré ženy na internete sa v rámci skúseností vyjadrili aj v tom zmysle, že „tabletky po“ užili aj v dvojnásobnej dávke. Pokiaľ neprišlo k zvracaniu do troch hodín od jej požitia, ide už o predávkovanie a to je nebezpečné. Odporúčam poradiť sa vždy s lekárom.

Vlastná skúsenosť

Escapelle Vlastná skúsenosť Moja partnerka užila túto tabletku zatiaľ len raz, viacero jej známych s ňou však má opakované skúsenosti. Úspešnosť u nich bola zatiaľ síce vždy 100 %, ale to aj kvôli tomu, že užitie tabletky nastalo vždy do pár hodín od pohlavného styku. Ako však vidíte na iných skúsenostiach, ani to nemusí byť garanciou úspechu.

Pokiaľ ide o dostupnosť, tu je skúsenosť pozitívna, partnerka využila formu osobnej kúpy a našťastie našla Escapelle hneď v prvej lekárni. Dá sa predpokladať, že dostupnosť tabletky je vysoká vzhľadom na to, že ju ženy naozaj veľmi často používajú.

Z hľadiska vedľajších účinkov alebo nejakých problémov sú skúsenosti rôzne. Partnerka mala chvíľku problémy s bolesťou hlavy a celkovou slabosťou či nevoľnosťou, po pár hodinách to ale prešlo. Iné ženy nemali takmer žiadne problémy, okrem zvýšenej nervozity, čo je úplne pochopiteľné.

Výsledok vlastného testovania

Escapelle: Výsledok vlastného testovania Na základe užitia Escapelle mojou partnerkou môžem potvrdiť, že užívanie tabletky a účinky deklarované výrobcom sú v praxi dosiahnuté tak, ako sú opísané. Dostupnosť tabletky je tiež na výbornej úrovni, veľkým plusom je, že ju možno zakúpiť voľne bez nutnosti indikácie od gynekológa.

Escapelle je u nás populárna a rozšírená, ak nerátame ešte jednu značku, tak prakticky ani nemá konkurenciu. Skúsenosti mojej partnerky aj ostatných žien ukazujú, že ako postkoitálna antikoncepcia má veľmi dobrú účinnosť, hoci nie na 100 %. Netreba si ju preto mýliť s náhradou klasickej antikoncepcie.

Pokiaľ ide o komplikácie užívania a nežiaduce či vedľajšie účinky, tie sú u každej ženy individuálne. U niekoho môžu byť len veľmi málo viditeľné, u niekoho iného viac. Escapelle má vplyv na hormonálnu hladinu, je to teda plne pochopiteľné.

Zhodnotenie

Escapelle: Zhodnotenie Záverečné zhodnotenie tabletky Escapelle je teda rozhodne pozitívne. Svojim spôsobom ide naozaj o unikátne riešenie prevencie neželaného tehotenstva, najmä vtedy, ak iné metódy zlyhajú. Tabletky majú také účinky, ako deklaruje výrobca, užívanie je pomerne jednoduché a to isté platí aj o dostupnosti.

Zároveň však netreba zabudnúť povedať, že vďaka obsahu účinnej látky Levonorgestrel má Escapelle aj výrazný vplyv na hormonálnu rovnováhu u ženy a jej menštruačný cyklus. To so sebou prináša aj viaceré nežiaduce a vedľajšie efekty.

Tabletky Escapelle je však určite možné odporučiť a to najmä preto, že:

 • sú jedny z mála svojho druhu, čiže na postkoitálnu antikoncepciu
 • sú dlhodobo odskúšané v praxi a na trhu viac rokov
 • sú dostupné voľne, nemusíte predtým navštíviť lekára
 • sú vo forme perorálny tabliet, čiže jednoduché na užívanie

Upozorňujem však, že Escapelle nie je žiadna potratová tabletka, nemôže teda ukončiť už začaté tehotenstvo. To je aj dôvod, prečo ju treba užiť najneskôr do 72 hodín, úplne ideálne do 24 hodín. Tabletky môžu užiť len ženy nad 16 rokov, pokiaľ je žena mladšia, musí navštíviť gynekológa, aby sa k tabletke mohla dostať.

Escapelle

 • 1 tableta po nechránenom pohlavnom styku
 • možno použiť v priebehu 72 hodín (3 dní)
 • zastaví uvoľnenie vajíčka z vaječníkov
 • zabráni oplodneniu už uvoľneného vajíčka spermiou

Na záver by som chcel ešte raz zdôrazniť čo najväčšiu osobnú zodpovednosť pri akomkoľvek pohlavnom styku. Hoci Escapelle má vysokú pravdepodobnosť úspechu, dodržujte zásady bezpečného sexu, čiže používajte bariérovú alebo hormonálnu antikoncepciu.

UPOZORNENIE NA ZÁVER

Escapelle je voľnopredajný liek s obsahom účinnej látky Levonorgestrel, ktorý patrí medzi hormonálne lieky a je určený pre ženy ako postkoitálna antikoncepcia. Dodržiavajte počas užívania doporučené dávkovanie a terapeutický režim. Pred užívaním si prečítajte príbalový leták, ak vám niečo nebude jasné, informujte sa u lekárnika alebo vášho lekára. Neužívajte po dátume exspirácie a nepoužitý liek vráťte do lekárne.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.70

61 Hodnotení

Dobrý večer po koľkých hodinách to zobrala vaša priateľka?
Za odpoveď ďakujem.

Alexandra píše 26 októbra 2019 o 22:08

Pridať komentár

Chcem kúpiť