Plodné dni a neplodné dni

Plodné dni a neplodné dni

Plodné a neplodné dni u žien sú témou, ktorá veľmi úzko súvisí s plodnosťou. Ženy na zistenie svojich plodných dní používajú rôzne metódy, veľmi častými sú kalkulačka, tabuľka alebo rôzne príznaky, ktoré sa dajú spozorovať aj navonok. Existujú aj špecializované metódy, ktorými sa dajú zistiť neplodné a plodné dni, napríklad podľa Jonáša.

Spoľahlivosť rôznych metód a výpočtov síce môže byť vysoká, no nikdy nie je na 100 %. Napríklad pri nepravidelnom cykle môže výpočet veľmi rýchlo zlyhať, čo je problém najmä vtedy, ak sa žena pokúša s partnerom o tehotenstvo a spolieha sa len na kalendár.

Zrejme najviac spoľahlivým spôsobom určenia, kedy sú plodné dni u ženy, je preukázanie prítomnosti ovulácie a to pomocou ovulačného testu. Pre úspech splodenia potomka sú však dôležité aj iné faktory, tým najdôležitejším je kvalita a pohyblivosť spermií u muža.

Čo sú plodné dni a čo sú neplodné dni

Čo sú plodné dni a čo sú neplodné dni Zjednodušene sa dá povedať, že plodné dni u žien sú tie dni, kedy je najvyššia šanca počať potomka a naopak, neplodné dni u ženy sú ostatné. Určenie jednotlivých dní závisí primárne od toho, kedy je prvý deň menštruácie. Tento faktor najviac vplýva na spoľahlivosť výpočtu.

 • Pod pojmom plodné dni sa myslia dni, kedy môže spermia oplodniť vajíčko, ktoré sa z vaječníka dostane do vajíčkovodu a ide o dni s najväčšou pravdepodobnosťou úspechu
 • Vzhľadom na to, že spermie môžu prežiť v prostredí maternice a vajíčkovodov aj dlhšiu dobu, nie sú plodné dni totožné len s ovuláciou, ale ide obvykle aj o 4 dni vopred
 • Neplodné dni sú naopak tie dni, kedy spermie majú minimálnu šancu na oplodnenie

Pokiaľ ide o plodnosť ženy a celkovo spôsob oplodnenia, prebieha tu nasledovný proces:

po ukončení menštruácie, obvykle v polovici menštruačného cyklu, prichádza k uvoľneniu dozretého vajíčka z vaječníka do vajíčkovodu, kde sa usadí na jeho stene
do 24 hodín môže vajíčko oplodniť spermia, pokiaľ sa v tomto priestore nachádza, pričom vo vnútornej časti pohlavnej sústavy vie spermia prežiť až 5 dní
ak je vajíčko oplodnené, dochádza k jeho uhniezdeniu v maternici a začiatku vývoja plodu, pričom oplodniť vajíčko možno 4-5 dní pred ovuláciou a do 24 hodín po nej

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Z tohto procesu vidno, že plodné dni úzko súvisia so správnym fungovaním ovulácie. Po tomto procese a v prípade, že vajíčko nie je oplodnené a nedochádza k jeho uhniezdeniu v maternici, nastávajú neplodné dni. Počas nich nie je možné splodiť potomstvo, keďže spermia nemá aké vajíčko oplodniť a do najbližšej ovulácie neprežije.

BUDE TO CHLAPEC ALEBO DIEVČA? ROZHODUJÚ SPERMIE!

V súvislosti s plodnými dňami som narazil na zaujímavý fenomén a síce, že ak sa budete pokúšať o splodenie v prvé dni, bude to skôr dievča, ak v posledné dni, bude to skôr chlapec. O tomto však nerozhodujú plodné dni, ale spermie, ktoré nesú túto genetickú informáciu.

Príznaky a výpočet, kedy sú plodné dni u ženy

Príznaky a výpočet, kedy sú plodné dni u ženy Na zistenie plodných dní a dní, kedy je pravdepodobnosť splodenia potomka najvyššia, je možné využiť tri možnosti. Prvou je kalkulačka či tabuľka, oboje je založené na výpočte. Druhým spôsobom sú príznaky a symptómy. Tretí spôsob je najpresnejší, cez ovulačný test.

Kedy teda máte plodné dni? Môžete postupovať troma spôsobmi, prípadne ich skombinovať:

Výpočet: Pre presný výpočet je dôležité začať počítať od prvého dňa menštruácie, kedy sa objavia prvé stopy krvi. Od tohto momentu začínajú plodné dni zhruba od 9. až 10. dňa. Koľko takéto plodné dni trvajú? Zvyčajne 5 až 7 dní. Z tohto vyplýva, že najviac plodné obdobie je medzi 9. a 17. dňom od začiatku menštruácie a vtedy je šanca otehotnieť najvyššia.

Príznaky: Mnoho žien sa snaží zistiť prítomnosť ovulácie počas jej špecifických príznakov. Je ich viacero, no tri sú najviac typické a najvýraznejšie. Prvým je hlien, čiže výtok, ktorý má konzistenciu ako vaječný bielok a je priehľadný. Druhým príznakom je bazálna teplota, ktorá sa meria pred a po ovulácii. Tretím príznakom je nahmatanie tuhšieho krčka maternice.

Ovulačný test: Poslednou a najviac exaktnou možnosťou na zistenie plodných dní a teda aj ovulácie, je ovulačný test. Možno ho kúpiť jednoducho v lekárni a to osobne alebo aj online cez internet , pričom test je založený na zistení hladiny luteinizačného hormónu. Tento test tiež síce nie je na 100 % presný, ale spomedzi všetkých týchto troch spôsobov najpresnejší.

Najčastejšie otázky o plodných a neplodných dňoch

Najčastejšie otázky o plodných a neplodných dňoch Ženy sa na internete o tému plodných a neplodných dní zaujímajú veľmi živo. Niekedy aj ich partneri, najmä pokiaľ ide o riziko nechceného tehotenstva. Tak aj vyzerajú najviac kladené otázky na danú tému. Aby som ju pokryl do detailov aj ja, rozhodol som sa na ne odpovedať:

Je výtok najdôležitejší signál pre plodné dni ženy?

Hlien alebo hlienovitý výtok z pošvy je jeden z troch najviac známych faktorov a signálov. Uprostred cyklu je tento hlien priehľadný a ťahavý. To je príznak, že je pre spermie ideálny na oplodnenie vajíčka. Ak je už belavý a postupne mizne, je to príznak pre neplodné dni.

Znamená nechránený pohlavný styk cez plodné dni automaticky tehotenstvo?

Nie, neznamená, nakoľko treba počítať ešte s viacerými inými faktormi. Prvým je absolútna priechodnosť vajíčkovodov. Druhým zas správne uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici. Netreba zabúdať ani na tretí dôležitý faktor a tým je kvalita spermií.

Môže spôsobiť predejakulačná tekutina cez plodné dni otehotnenie?

Áno, aj keď ide o veľmi nízku pravdepodobnosť. Predejakulačná tekutina obsahuje totiž na rozdiel od ejakulátu oveľa menšie množstvo spermií, ktoré by mohli oplodniť vajíčko. Rozhodne sa ale zas na druhú stranu nespoliehajte, že je to úplne vylúčené.

Kedy nastanú plodné dni po vysadení antikoncepcie?

Otehotnieť hneď po antikoncepcii je veľmi výnimočné a podarí sa to len 20 % žien. Nakoľko hormonálna antikoncepcia zasahuje do hormonálnej rovnováhy, telu obvykle trvá 2 až 3 mesiace, kým sa aj plodné dni dostanú do zdravého priemeru. Počítajte teda s meškaním.

Je možné otehotnenie pred menštruáciou, počas menštruácie a po menštruácii?

Neplodné dni sú najmä počas menštruácie a tesne pred ňou. Hneď po menštruácii ešte plodné dni nenastávajú, nakoľko ovulácia sa objavuje najčastejšie v strede cyklu, čo býva zhruba týždeň po skončení krvácania. Okolo menštruácie je teda pravdepodobnosť oplodnenia nízka.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

NIE LEKÁRSKE A ODBORNÉ ODPOVEDE

Odpovede na uvedené otázky berte s rezervou a s tým, že som sa snažil odpovedať ako laik. Neručím za to, že sú 100 % správne, viaceré z otázok patria skôr odborníkom, najmä lekárom. Pozor si dajte všeobecne na internetových fórach, vyskytuje sa tam veľa omylov.

Ako zlepšiť a podporiť plodnosť u žien

Ako zlepšiť a podporiť plodnosť u žien Ženská plodnosť nie je len záležitosťou plodných dní. Áno, ovulácia je určite nevyhnutným predpokladom, ale aj ona musí prebiehať za zdravých podmienok, napríklad s ohľadom na hormonálnu rovnováhu. Zároveň sú tu aj ďalšie dôležité podmienky.

Podporiť plodnosť je možné aj niektorými prirodzenými zmenami a opatreniami:

základom je obmedziť negatívne faktory, medzi ktoré patria fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita a nadváha ale tiež stres alebo nadmerné vyčerpanie
všeobecne platí, že vo vyššom veku je otehotnieť ťažšie, to sa už príliš ovplyvniť nedá, ale napríklad môžete viac odpočívať a cvičiť, napríklad aj Kegelove cviky
dôležitá je dostatočná hladina minerálov, napríklad Zinku, alebo vitamínov skupiny B, najdôležitejšie pre ženskú plodnosť sú vitamíny B8 a B9
pre správny priebeh ovulácie a vyššiu šancu na oplodnenie je dôležitá aj hormonálna rovnováha, odporúčam preto aspoň 3 mesiace pred snažením vysadiť antikoncepciu
pozitívne podporiť hormonálnu rovnováhu môžete aj cez byliny a rastliny, napríklad Goji, Damiána alebo Maca, ktoré patria aj medzi známe prírodné afrodiziaka

Ako fungujú tabletky na podporu plodnosti žien a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky na podporu plodnosti žien a prečo ich odporúčam Nakoľko podpora plodnosti prirodzenou cestou je čoraz populárnejšia, mnohí výrobcovia výživových doplnkov sa rozhodli svoje produkty zamerať aj týmto smerom. Výsledkom sú tabletky založené na prírodných rastlinných látkach určené na perorálne užívanie.

Princípom fungovania týchto prípravkov je dlhodobé pôsobenie:

 • V zložení tabliet sa nachádzajú najčastejšie vitamíny a minerály podporujúce ovuláciu a jej zdravý priebeh, niektoré prípravky sú založené aj na rastlinných extraktoch

Ak ide o rastlinné zložky, bežne v prípravkoch možno nájsť výťažky bylín typu Vitex jahňací alebo Šalvia lekárska, ktoré sú známe pozitívnymi účinkami na hormonálnu sústavu aj z tradičnej medicíny. Veľmi obľúbené sú v poslednej dobe tabletky obsahujúce napríklad Kyselinu listovú, čo je vitamín B9, ktorý sa pri snahe otehotnieť bežne odporúča.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Tabletky tak majú prirodzené zloženie a tiež aj zopár ďalších výhod:

tabletky môžete kúpiť bez predpisu, receptu alebo predošlej návštevy lekára, neobsahujú totiž žiadne syntetické látky či liečivá
z toho istého dôvodu, čiže z dôvodu prírodného a prirodzeného zloženia, sa nemusíte príliš obávať ani o žiadne vážnejšie nežiaduce efekty a to ani pri dlhodobom užívaní
mnoho značiek si môžete kúpiť cez internet, takže ušetríte čas aj peniaze oproti kúpe v kamennej lekárni

Pochopiteľne, neodporúčam sa spoliehať len na tieto tabletky ako na nejaký zázračný prútik, vďaka ktorému môžete otehotnieť. To isté platí aj o plodných dňoch, samé o sebe vám nepomôžu. Je to však jedna z mnohých možností, ktoré môžete skombinovať dokopy.

LEN OVERENÉ A ZNÁME ZNAČKY

Rád by som upozornil, že na trhu sa objavujú sporadicky aj výrobky a tabletky, ktoré sľubujú až neuveriteľné účinky, no ich výsledky v praxi sú veľmi chabé. Odporúčam zamerať sa len na overené značky schválené Úradom verejného zdravotníctva, ktoré sú dostatočne známe.

Tabletky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi Podporiť plodnosť sa v nedávnej minulosti rozhodla prostredníctvom niektorých tabliet aj moja partnerka. Išlo buď o tabletky určené na ženské problémy, ktoré majú vplyv aj na hormonálnu rovnováhu, alebo priamo o prípravky špeciálne svojim zložením zamerané na podporu otehotnenia a ženskej plodnosti.

Ak uvažujete o tom, že by ste chceli niektoré konkrétne značky vyskúšať, riaďte sa kvalitou zloženia a nie cenou. Rovnako tak treba dať aj na referencie a skúsenosti iných užívateliek. V nasledovnej tabuľke je prehľad značiek, ktoré pomohli partnerke najviac:

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení

Nemozem otehotnieť čo mám robiť

Martina píše 26 novembra 2019 o 18:07

Dobrý deň. Mám 23 rokov. Keď som ešte chodila na strednú ostala som tehotná. Stačilo, že priateľ raz nedal pozor a už som otehotnela. To som mala 19 rokov. Z tím partnerom som sa rozišla v piatom mesiaci tehotenstva. Pár mesiacou po tom som si našla iného partnera. Sme spolu do teraz. Čiže pomáli 4 roky. Je pravda, že zo začiatku som o tehotenstve ani nepomyslela. A dávali sme si veľký pozor. No teraz sme sa už rozhodli,že chceme babo. Skoro už rok nepoužívam antiku. A ani si nedávame pozor. No stále nič. Mám pocit, že je chyba vo mne. Len ,že keby bola mohla by som otehotniet pri prvom partnerovi a pri druhom nie? Je pravda, že po pôrode som neschudla. Moja váha je dosť visoká môže to biť tím? Alebo tím, že terajší partner môže biť neplodný? Alebo to môže biť tím, že som v dosť stresovej situacii? Vôbec sa ani nevyznám v tom kedy mám plodné dni a kedy nie. Pretože menštruaciu dostávam ale veľmi nepravidelné. Chcela by som vás pekne poprosiť či by ste mi nevedeli vysvetliť ako to je a hlavne skúsiť poradiť. Ale ak môžem poprosiť odpovedzte mi na email. Tu odpovede nájsť neviem. Za prečítanie ďakujem. ????

Nika píše 04 apríla 2020 o 09:12

Pridať komentár