Vagína

Vagína

Tak ako je u mužov pohlavný úd najviditeľnejšou časťou pohlavnej sústavy, okolo ktorej sa točí väčšina pozornosti, v prípade ženského reprodukčného systému je to vagína. Ide o vonkajšiu časť pohlavného ústrojenstva, ktorá má zmysel tak pre plodnosť, ako aj pre pôrod. Nás pochopiteľne zaujíma nielen z biologického, ale aj sexuologického hľadiska.

Vagína je u ženy najviac erotogénnou zónou, pričom sa skladá z viacerých častí. Okrem tej príjemnej stránky, čiže využitia vagíny na sexuálne dráždenie, stimuláciu a následne vyvrcholenie, však môžu tento orgán postihnúť aj viaceré nepríjemnosti.

Najčastejšie sa jedná o zápaly a vaginálne infekcie parazitárneho charakteru, no vo vážnejších prípadoch môže prísť aj k výskytu nádorov či rakoviny vagíny. Niektorým problémom sa dá predchádzať správnou prevenciou, niektorým ale bohužiaľ nie.

Čo je vagína

Čo je vagína Vagína je súčasťou vonkajších pohlavných orgánov rozmnožovacej sústavy u ženy. Spája vonkajšie prostredie s hrdlom maternice, pričom má význam tak pre plodnosť, ako aj pre sexuálne uspokojenie ženy. Zároveň na vonkajšej strane vyúsťuje aj močová rúra.

 • Vagína je svalový orgán trubicového tvaru, ktorého horný koniec je vnorený do krčka maternice, kým dolný koniec je tvorený predsieňou
 • Zvonku je vagína tvorená veľkými a malými pyskami, nad nimi sa nachádza tzv. Venušin pahorok, po ich stranách sú Bartoliniho žľazy produkujúce lubrikačnú látku
 • V predsieni vagíny sa nachádza klitoris, vo vnútri na jej prednej strane zas bod G

Vnútro vagíny je pokryté sliznicou, ktorá je tvorená dlaždicovým epitelom. Nachádzajú sa tu špeciálne baktérie, ktoré tvoria kyslé prostredie, čo je ochrana vnútra vagíny pred rôznymi infekciami. Po stranách vnútra vagíny sú špeciálne toporivé tkanivá, pri vchode do vagíny sú zas vestibulárne žľazy vrátane už spomínanej Bartoliniho žľazy.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Čo sa týka funkcií vagíny, tie sú tri:

prvou je funkcia z pohľadu plodnosti, nakoľko vagína je vstupnou bránou do maternice, takže slúži na oplodnenie prostredníctvom mužského pohlavného údu
druhou funkciou je funkcia pôrodnej cesty, kde vagína plní výstupné miesto počas pôrodu, kedy je novorodenec vytlačený maternicou von z tela
treťou funkciou je funkcia sexuálna, nakoľko okrem aktu splodenia je vagína aj erotogénnym miestom určeným pre sexuálnu stimuláciu a dráždenie

Svalovina pošvovej steny je hladká, počas pôrodu sa vie vagína o niečo zväčšiť práve kvôli tomu, že je súčasťou pôrodných ciest. Z hľadiska sexuálnej funkcie obsahuje vagína dva veľmi dôležité body a to bod G vo vnútri na prednej strane a klitoris. Ten patrí medzi najviac inervované časti vagíny a ide o najcitlivejšiu erotogénnu zónu.

Pokiaľ ide o niektoré zaujímavosti ohľadom vagíny, vybral som tieto:

predná stena vagíny je dlhá priemerne 7 centimetrov, zadná je o niečo dlhšia, až 9 centimetrov, u každej ženy to je ale dané aj inými fyziologickými proporciami
vagína je samočistiacim orgánom pohlavnej sústavy ženy, produkuje totiž vlastné ochranné prostriedky najmä smerujúce k udržiavaniu správneho pH prostredia
počas pôrodu sa síce vagína zväčší, aby umožnila lepší priechod novorodenca z maternice, po pôrode sa ale vráti veľkostne do pôvodného tvaru

PANENSKÁ BLANA

Na začiatku pošvy je u žien, ktoré ešte nemali pohlavný styk, tenká sliznica zvaná panenská blana, odborne hymen. Tá pošvu uzatvára, ale nie úplne, nakoľko v nej ostáva menší otvor určený na odtok menštruačnej krvi. Prítomnosť hymenu je ale indikátorom panenstva ženy.

Príznaky spojené s vagínou a čo môžu znamenať

Príznaky spojené s vagínou a čo môžu znamenať Vagína je vystavená vplyvom okolitého prostredia, zároveň je prepojená aj so zvyškom pohlavnej sústavy a na jej konci ústi aj močová rúra. To všetko sú faktory, ktoré sú doslova živnou pôdou pre rôzne negatívne symptómy a príznaky, ktoré sa prejavia na fyziologickom stave vagíny alebo na jej jednotlivých funkciách, prípadne na menštruácii.

Odporúčam venovať pozornosť najmä týmto prejavom:

Výtok z vagíny: Jedným z najčastejších príznakov nejakého problému je výskyt výtoku z vagíny. Môže ísť o prejav rakoviny, pokiaľ sa vyskytuje aj s pálením a svrbením, jedná sa o nejaký zápal infekčného charakteru. Nezdravý výtok bielej farby a hrudkovitej konzistencie poukazuje na kvasinky, sivý, žltý alebo zelený výtok zas na bakteriálny zápal.

Bolesť vagíny a podbruška: Ďalším pomerne častým problémovým signálom sú bolesti. Tie sa vyskytujú pri zápale vagíny, pobolievanie v podbrušku môže byť zas prejavom rakoviny. Bolestivou menštruáciou sa prejavuje zápal krčka maternice, bolesťami všeobecne kvapavka, bakteriálna vaginóza a trichomoniáza.

Začervenanie vagíny: Pokiaľ sa vyskytuje začervenanie vonkajšieho genitálu vrátane vagíny spojené so svrbením a pálením, môže sa jednať o kvasinkový zápal vagíny, čiže kandidózu, alebo pohlavne prenosné ochorenie zvané trichomoniáza. Sčervenaním vagíny a najmä výskytom menších červených zdurenín sa prejavujú furunkuly.

Pálenie a svrbenie vagíny: Tieto dva príznaky sú typické pre rôzne infekcie a zápaly. Môže ísť napríklad o herpetickú infekciu vonkajšej časti vagíny, ktorá sa prejavuje aj pľuzgiermi. Kvapavka sa zas prejavuje svrbením a pálením aj konečníka. Najčastejšie ide o príznaky pre infekčný zápal vagíny kvasinkového pôvodu.

Problémy s menštruáciou: Nepravidelná menštruácia, nadmerné krvácanie či bolesti počas menštruačného krvácania, to všetko môže ukazovať na viacero problémov. Najčastejšie môže ísť o infekcie a zápaly vagíny, v horšom prípade aj o nádory zhubného charakteru. Predĺžená menštruácia býva tiež signálom bakteriálnej vaginózy.

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s vagínou

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s vagínou Vagína je miesto, ktoré je citlivé na vplyvy najmä vonkajšieho prostredia. To sa prejavuje aj tým, že veľmi často ju sprevádzajú rôzne druhy infekcií a zápalov, čo sú vlastne najbežnejšie problémy a ochorenia tejto časti pohlavnej sústavy. Okrem nich sa však môžu vyskytnúť aj vážnejšie poruchy, predovšetkým fyziologického charakteru.

Niektoré majú súvis len s vagínou, iné súvisia s celou pohlavnou sústavou:

Bakteriálna vaginóza: Prvým ochorením, ktoré v súvislosti s vagínou spomeniem, je nezápalová bakteriálna vaginóza. Niekedy sa tento zápal rozšíri aj do oblasti močových ciest alebo hlbšie do panvy. Ochorenie je typické znížením prirodzených laktobacilov v pošve a naopak premnožením negatívnych baktérií. Ide o rizikový faktor pre predčasný pôrod.

Kvasinky: Druhým častým problémom, ktorý môže postihnúť vagínu, je kvasinková infekcia, nazývaný aj vaginálna mykóza. Tá sa vyskytuje dosť často aj v tehotenstve, no na samotnú graviditu vplyv nemá. Liečba je v podávaní antimykotík a v podpornej terapii enzýmovými liekmi, kam patrí napríklad aj mnou recenzovaný Wobenzym.

Sexuálne prenosné ochorenia: Vagínu môžu postihnúť aj viaceré sexuálne prenosné ochorenia infekčného charakteru. Ide napríklad o trichomoniázu, papilomavírusové infekcie postihujúce pokožku aj sliznicu, herpetické infekcie vonkajších genitálií alebo kvapavku, ktorá však postihuje najmä maternicu alebo močovú trubicu.

Zápal vagíny a okolitých tkanív: Ďalšou skupinou problémov a ochorení týkajúcich sa aj vagíny sú zápaly. Mladšie a sexuálne aktívne ženy môže postihnúť zápal Bartoliniho žľazy, najčastejšie preniknutím baktérií z pošvy. Veľmi časté sú aj zápaly celej vagíny, ktoré môžu v prípade neliečenia prejsť aj do hlbokého zápalu panvy.

Rakovina vagíny: Zhubné nádorové ochorenia sú vždy nebezpečne a to platí aj pre prípad, že sa jedná o rakovinu vagíny. Našťastie, spomedzi gynekologických nádorov je veľmi zriedkavá. Najčastejšie sa vyskytuje u žien vo veku nad 50 rokov a medzi prvé príznaky patria bolesti v podbrušku, nepravidelná menštruácia a ťažkosti s močením.

Furunkul: Posledným ochorením, ktoré spomeniem, je výskyt furunkulov. Ide o bolestivé a začervenané zdureniny s hnisavou čiapočkou, ktoré sa vyskytujú ako následok infekcie vlasového vačku na vonkajších rodidlách vagíny. Pokiaľ sa však furunkuly neliečia, môžu prejsť hlbšie a vzniknú flegmóny alebo až absces.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

 

SEBAPOZOROVANIE AJ PREHLIADKY

Vzhľadom na to, že viacero spomínaných ochorení sa prejavuje viditeľnými príznakmi, najmä fyziologickými zmenami či problémami s menštruáciou, je dôležité aj sebapozorovanie týchto prejavov. To samozrejme ale neznamená zanedbanie pravidelných prehliadok u lekára.

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu vagíny a libida u žien

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu vagíny a libida u žien Podobne ako u mužov v prípade penisu, aj u žien je dôležité správne prekrvenie vagíny. Kým u mužov sa to prejaví stoporením, u žien je tento proces viditeľný najmä z pohľadu vzrušenia. To je však závislé nielen od dostatočného prekrvenia pohlavnej sústavy, ale aj od libida.

 • Na podporu oboch týchto procesov, čiže aj prekrvenia vagíny aj libida, je možné použiť viacero postupov a prirodzených spôsobov a to vrátane niektorých rastlín a bylín

Okrem použitia rôznych stimulačných prírodných prostriedkov odporúčam aj režimové zmeny a preventívne opatrenia z hľadiska životosprávy, životného štýlu a tiež pohlavného života. Pamätajte si, že ide o beh na dlhú trať, ktorého cieľom je čo najviac prirodzené zlepšenie funkčnosti vagíny, jej zdravého stavu a tiež kvality pohlavného života.

Tu sú najčastejšie možnosti a spôsoby, ktoré máte k dispozícii:

tréning robí majstra a preto je pre dostatočné prekrvenie vagíny aj čo najčastejšia stimulácia, ideálne sexuálnym dráždením a pohlavným stykom
dôležité je sa preventívne vyhýbať infekciám a zápalom, odporúčam nenarušovať pH prostredia príliš častým používaním nevhodnej kozmetiky na osobnú hygienu
na libido vplýva aj psychika, preto sa treba vyvarovať dlhodobému stresu a nervozite
problémy s prekrvením alebo zvlhčením vagíny môžu spôsobiť aj niektoré lieky na predpis, negatívne vplývajú napríklad antidepresíva či hormonálna antikoncepcia
pre dostatočný sexuálny apetít je naopak dôležitý minerál Zinok a tiež niektoré vitamíny, najmä vitamíny skupiny B a vitamín E
odporúčam pravidelné cvičenie, najmä Kegelove cviky, rovnako tiež beh
preventívne pre správnu mikroflóru nie je dobré nosiť príliš tesnú spodnú bielizeň
viacero rastlín, najmä tých, ktoré obsahujú látky stimulujúce krvný obeh, pomáha na zlepšenie stavu a funkcie vagíny, podobne aj korenie a v miernom objeme tiež kofeín

Najčastejšie otázky o vagíne

Najčastejšie otázky o vagíne V súvislosti s vagínou sa ženy najviac zaujímajú o jej fyziológiu a funkčnosť počas rôznych období života. Prekvapilo ma, že túto časť pohlavnej sústavy berú viac zo zdravotného pohľadu, než napríklad z hľadiska kvality sexuálneho života. Na internetových fórach a v diskusiách to vidno podľa charakteru otázok k tejto téme. Tu sú najčastejšie:

Ako reaguje vagína po pôrode? Kedy je možný prvý pohlavný styk?

Po vaginálnom pôrode zostáva vagína o niečo väčšia, ale tento stav sa čoskoro vráti do normálu. Pár dní po pôrode už opuch ustúpi a vagína získa naspäť svoj svalový tonus. Rýchlosť hojenia prípadných poranení je ale individuálna, môžu to byť týždne aj mesiace.

Súvisí veľkosť vagíny s fyziologickou výškou ženy alebo nie?

Nie, nesúvisí, hoci ide o veľmi častý mýtus, ktorému verí aj mnoho žien. Vagína je elastický orgán, ktorý môže byť aj dvojnásobne väčší, pričom jeho veľkosť nie je vždy priamo úmerná fyzickej veľkosti či výške ženy. Určité fyziologické proporcie ale obvykle bývajú zachované.

Existuje niečo ako ženská ejakulácia a má súvis s vagínou?

Áno, existuje, pričom k ženskej ejakulácii dochádza počas sexuálnej stimulácie a prejavuje sa pocitmi podobnými, ako keď musí žena ísť močiť. Pokiaľ ale tento pocit potlačí, ejakulácia nenastane. Ženské výstreky vychádzajú zo Skeneho žliaz, ktoré sú v hornej stene vagíny.

Má ochlpenie vagíny nejaký praktický zmysel?

Hoci je dnes veľmi moderná úprava pubického ochlpenia v okolí vagíny, biologicky má ochlpenie veľký význam. Okrem toho, že ide o znak pohlavnej dospelosti, bráni ochlpenie nadmernému treniu počas pohlavného styku a chráni vagínu aj pred kožnými infekciami.

Môže sa vo vagíne stratiť nejaký predmet, napríklad tampón?

Nemôže, hoci aj toto je pomerne tradičný mýtus. Hrdlo maternice, ktoré spája samotnú maternicu a vagínu, je totiž tak malé, že sa cez tento priestor dostane len semeno v tekutej forme. Tampón sa tak nestratí, ale ostane vo vnútri vagíny, pričom ho určite treba vybrať.

Ako fungujú prípravky na podporu ženského libida a prečo ich odporúčam

Ako fungujú prípravky na podporu ženského libida a prečo ich odporúčam Podpora ženského sexuálneho apetítu, čiže libida, je oproti mužskej príbuznej téme ešte stále trocha v úzadí. Našťastie, už aj v tejto oblasti existujú prípravky určené pre ženy na pomoc s udržaním zdravého libida, pričom ich zmyslom je aj celková podpora sexuálneho života.

Ide o tabletky s perorálnym užitím či krémy fungujúce na tomto princípe:

 • Účinok prípravkov vychádza z kombinácie rastlinných a prírodných látok a ich dlhodobého pôsobenia na hormonálnu hladinu a prekrvenie vagíny a pohlavnej sústavy

A ktoré rastlinné látky sa v týchto prípravkoch používajú? Možno vás pozitívne prekvapím, ale väčšinou len tie najlepšie. Dobrým príkladom sú extrakty Maca, rastliny Damiána či byliny zvanej Krpčiarka šípolistá, ktorá pomáha aj na neplodnosť. Výnimočné nie je ani použitie aminokyselín na podporu prekrvenia vagíny, napríklad L-Arginínu

Pre tieto tabletky je typických niekoľko vlastností:

vzhľadom na rastlinné a prírodné zloženie je ich užívanie takmer bezproblémové, netreba sa báť žiadnych vážnych vedľajších efektov
kúpiť si ich môžete bez predpisu, navyše, dostať ich nielen v lekárni, ale niektoré značky majú aj vlastný oficiálny internetový obchod
hoci tieto prípravky spomínam v súvislosti s podporou libida, viacero z nich ponúka širšie účinky, napríklad môže pomáhať aj na plodnosť a nervové uvoľnenie

Pri dávkovaní sa stačí držať toho, čo hovorí príbalový leták. Obávať sa netreba ani o bezpečnosť, stačí si vybrať značky povolené od Úradu verejného zdravotníctva SR. Pri výbere konkrétnej značky je najlepšie sledovať aj referencie ostatných žien.

PRAVIDELNÉ UŽÍVANIE ZLEPŠUJE ÚČINNOSŤ

Pokiaľ ide o užívanie a dávkovanie, tabletky možno užívať aj jednorazovo, no až pravidelné a dlhodobejšie užívanie prináša viditeľné zlepšenie. Podobné to je prakticky aj u prípravkoch pre mužov, ktoré majú podobný charakter, čiže sú založené na rastlinných účinných látkach.

Prípravky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi

Prípravky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi Pre ženy síce nie je výber produktov až tak široký a bohatý, ako je tomu v prípade prípravkov pre mužov, napriek tomu je možné na trhu nájsť aj kvalitné značky. Veľkou výhodou formy výživových doplnkov je to, že ich kúpite nielen bez predpisu, ale majú aj veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. To platí aj v prípade dlhodobejšieho používania.

Aby vám môj článok poradil aj niečo praktické a aby som nezostal len v rovine teórie, rozhodol som sa partnerku presvedčiť, aby sa podelila o svoje skúsenosti s niektorými produktmi. V tejto tabuľke tak nájdete značky prípravkov, s ktorými bola najviac spokojná:

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení

Mám taký problém že v moči mám krv a keď nepísam nemám žiadny krvácanie.a ani podbruchom ma nebolí…Čo to môže byť?

Kristína Pintova píše 08 októbra 2019 o 19:22

Zdravím, mám problém s bolesťou vonkajšej časti vagyny, jej povrchu v oblasti ochlpenia až k podbrušku. Bolesť je pri chôdzi ale aj v k ľudovom režime. Mala som pocit že to spôsobil bicykel ale bolesť už pretrváva niekoľko týždňov a zhoršuje sa to. Nijak nezasahuje do vnútra vagyny. Mam pocit že ju mám aj opuchnutu. Neviem na koho sa mám obrátiť. Niekedy ta bolesť je neznesiteľná no nič si neviem nahmatať a neviem na koho sa mám obrátiť. Ďakuje

Žaneta píše 29 apríla 2020 o 21:44

Dobrý deň mám problém s bolesťou vonkajšej časti vagíny jej povrchu v oblasti ochlpenia.Mam pocit opuchnutia pri predklony tlak na močový mechúr.Pred 3-mesiacmi ma operovali odstránenie maternice a vaječníkov a odvtedy mám problémy , gynekológickej a urologickej vraj vsetko v poriadku, teraz sa liečim na neurológii zatiaľ žiadne zlepšenie.Poprosim nejakú radu na koho sa mám obrátiť Ďakujem.

Eva píše 07 septembra 2020 o 18:58

Pridať komentár