L-Karnitín (L-Carnitin)

L-Karnitín - L-Carnitin účinky (aj tie vedľajšie), dávkovanie, skúsenosti

Aminokyselina L-Karnitín, nazývaná aj L-Carnitín, je známa ako spaľovač tukov a na tento účel sa využíva aj pri doplnkoch stravy a prípravkoch určených špeciálne pre športovcov, kulturistov a ľudí, čo chcú znížiť objem svojho tuku v tele. Zaujímavou skutočnosťou však je, že sa L-Karnitín využíva aj v tabletkách určených na podporu erekcie.

Hoci ho nájdete len v niektorých menej známych značkách tabliet, táto aminokyselina naozaj prispieva k zlepšeniu erekcie, aspoň z pohľadu lepšej cirkulácii krvi v pohlavnej sústave. Má totiž vplyv na znižovanie hladiny lipidov v krvnom riečisku.

➡️ TIP 1: ak chcete schudnúť osobne odporúčam produkt s L-Karnitínom: Garsin
➡️ TIP 2: ak chcete zlepšiť hladinu testosterónu a erekciu odporúčam: Stoporex

Následkom poklesu tukov sa zlepší priechodnosť ciev a teda aj prekrvenie drobných cievok vyživujúcich pohlavný úd. Vplyv na kvalitu erekcie tu teda je, hoci len nepriamy. Napriek tomu je však aminokyselina podľa mňa natoľko zaujímavá, že stojí za to o nej vedieť viac.

L-Karnitín: pôvod, popis a využitie

L-Karnitín: pôvod, popis a využitie L-Carnitín je prírodný izomér Karnitínu, ktorého názov je odvodený z latinčiny a znamená mäso. Samotný čistý Karnitín je biely prášok priťahujúci vodu a hovorí sa mu aj karnitín-báza. Jeho ľavotočivá optická forma sa nazýva práve L-Karnitín a má rôzne podporné účinky.

 • L-Karnitín si vie naše telo vyrobiť aj samo a to z aminokyselín Lyzín a Metionín, no celkovo ho máme v organizme len 20 až 25 g
 • V tele má táto aminokyselina schopnosť získavať energiu z tukov a to prenášaním mastných kyselín do mitochondrií, kde sa v bunkách menia na energiu
 • Ako prírodná látka je jedným z najlepších spaľovačov tukov

Práve na spaľovanie tukov sa L-Karnitín používa najviac a to z neho robí pomerne častý výživový doplnok jednak pre kulturistov, ale aj pre tých, ktorí chcú zhodiť nadbytočnú váhu. Navyše, z tuku získava táto aminokyselina energiu pre naše telo, takže jej prospešný efekt je v tomto ohľade až dvojnásobný.

Garsin

 • S obsahom Karnitínu
 • Kontrola hmotnosti a chudnutie
 • Metabolizmus a spaľovanie tukov

Okrem toho účinku je možné L-Carnitín využiť aj v iných oblastiach:

pri aeróbnom cvičení zvyšuje výkon a výdrž, takže dokážete aj vyššiu fyzickú námahu zvládnuť oveľa lepšie a efektívnejšie
vďaka spomaleniu úbytku kostnej hmoty dokáže aminokyselina znížiť riziko vzniku zlomenín alebo výskyty osteoporózy či artritídy
pomáha tiež na zlepšenie stavu srdca a kardiovaskulárnej sústavy, napríklad sa ukazuje, že môže znížiť riziko opakovania infarktu
pre seniorov a ľudí, ktorí pracujú so zvýšeným zaťažením mozgu, je L-Carnitín skvelý prírodný prostriedok na zlepšenie fungovania mozgu

Samozrejme, dôvodom, prečo o tejto aminokyseline píšem, je aj jej pozitívny vplyv na erekciu. Ten som spomenul už hneď na úvod a spočíva najmä v zlepšení cirkulácii krvi samotnej. Zníženie lipidov a cholesterolu totiž zlepšuje krvný obeh a priepustnosť krvi, čo má za následok aj podporu samotnej erekcie.

ODBORNEJŠIE INFORMÁCIE

Zaujíma vás viac informácií odbornejšieho typu? Chcete vedieť, aké funkcie má táto aminokyselina, prečo sa jej hovorí aj optický izomér a s čím prichádza do syntézy? V takom prípade vyskúšajte Wikipédiu, kde všetky tieto údaje nájdete.

V ktorých potravinách L-Carnitín možno nájsť

V ktorých potravinách L-Ornitín možno nájsť L-Karnitín je možné nájsť najmä v živočíšnych produktoch, jednoznačne najviac ho obsahuje mäso. Ak ste teda vegetarián, máte s najväčšou pravdepodobnosťou nedostatok tejto aminokyseliny a v tom prípade vám určite odporúčam výživové doplnky s obsahom L-Carnitínu.

Pokiaľ aj máte pestrý jedálniček a konzumujete naozaj všetky možné jedlá, stále bohužiaľ platí, že bez dostatku živočíšnych produktov, najmä mäsa, budete mať tejto aminokyseliny v tele nedostatok. Vzhľadom na to, že napríklad na dennú dávku L-Karnitínu by ste museli skonzumovať aj 3 kg hovädzích steakov, je jasné, že len potraviny nebudú nikdy stačiť.

Čo sa týka jednotlivých potravín ako zdrojov, tu sú tie najzaujímavejšie:

Mäso: Jednoznačne najviac L-Carnitínu sa nachádza v hovädzom mäse a zverine, kde je až 2000 mg tejto aminokyseliny na kilogram mäsa. Oveľa menej, do 300 mg obsahuje ostatné bežné mäso, napríklad králičie, bravčové či kuracie. Ak máte radi klobásu, aj v nej niečo nájdete, ale tú vám neodporúčam konzumovať z iných dôvodov.

Ryby: Ryby by som chcel ako zdroj L-Karnitínu tak trocha vyčleniť od ostatného mäsa. Ide totiž o jednu z najzdravších možností nielen kvôli L-Karnitínu, ale aj kvôli ostatným aminokyselinám a najmä omega-3 mastným kyselinám. Odporúčam najmä tresku.

Mliečne produkty: L-Carnitín nájdete aj v mlieku a jeho produktoch, napríklad v syroch alebo čistých bielych jogurtoch. Oproti mäsu ale ide o nepomerne chudobnejší zdroj z tohto pohľadu.

➡️ TIP 1: ak chcete schudnúť osobne odporúčam produkt s L-Karnitínom: Garsin
➡️ TIP 2: ak chcete zlepšiť hladinu testosterónu a erekciu odporúčam: Stoporex

Ovocie a zelenina: Hoci sú ovocie aj zelenina veľmi prospešné pre náš organizmus z pohľadu vitamínov, minerálov a stopových prvkov, v prípade L-Carnitínu platí, že sa jedná o mimoriadne chudobný zdroj. Bez ohľadu na konkrétny druh, viac ako 10 mg L-Karnitínu na jeden kilogram ovocia či zeleniny nenájdete nikde. Výnimkou je snáď jedine avokádo.

Zmrzlina: Pre všetkých maškrtníkov mám teraz jednu dobrú správu. Ak konzumujete zmrzlinu, spolu s ňou sa vám do tela dostáva aj L-Carnitín. V 100 gramoch zmrzliny síce nájdete túto látku veľmi skromne, sú tu necelé 4mg L-Karnitínu, ale aj to je niečo.

Ostatné: L-Karnitín možno nájsť aj v niektorých druhoch orechov, húb a v obilninách. Možno ho nájsť v malom množstve napríklad v arašidoch alebo v hnedej ryži. Niečo sa nachádza aj v pšeničnom chlebe alebo bielom chlebe. Ostatné druhy potravín sú už z hľadiska L-Carnitínu v praxi bezvýznamné.

L-Karnitín a jeho účinky

L-Ornitín a jeho účinky Poďme sa teraz pozrieť na to, prečo je L-Carnitín dôležitý pre náš organizmus a aké účinky má. Mňa samozrejme zaujala táto látka najmä ako súčasť tabliet a prípravkov podporujúcich erekciu, no sám som bol prekvapený, že tu jeho účinky ani zďaleka nekončia. Prvé štúdie, ktoré popisovali význam aminokyseliny pre telo, sú pritom už 80 rokov staré.

L-Karnitín má svoje pozitívne účinky v nasledovných oblastiach:

Efektívnejšie chudnutie

Ako som spomenul už na úvod, L-Carnitín je skvelý prostriedok na odbúranie tukov. Premieňa ich na energiu, takže pomáha lepšiemu a účinnejšiemu spaľovaniu najmä nadbytočného uloženého tuku v tele. Tým je chudnutie oveľa efektívnejšie a viditeľnejšie.

Garsin

 • S obsahom Karnitínu
 • Kontrola hmotnosti a chudnutie
 • Metabolizmus a spaľovanie tukov

Zlepšenie erekcie

Z hľadiska erekcie je L-Karnitín dôležitý na zvýšenie priechodnosti ciev. Vďaka jeho pôsobeniu dochádza k znižovaniu hladiny tukov a cholesterolu v krvi, ale napríklad aj k znižovaniu hladiny triglyceridov. To všetko pôsobí na zlepšenie kvality stoporenia a teda aj na zlepšenie erekcie.

Budovanie svalovej hmoty a podpora fyzického výkonu

Aminokyselinu využívajú najmä športovci a to pre zlepšenie výdrže a výkonu počas fyzického tréningu. Práve vďaka tomuto pôsobeniu pomáha L-Karnitín na efektívnejšie budovanie väčšej svalovej hmoty a výsledky sa tak pri cvičení a posilňovaní dostavia oveľa skôr.

Podpora psychického výkonu a vplyv na nervovú sústavu

L-Karnitín podporuje nielen fyzickú kondíciu a vitalitu, ale aj tú psychickú. Podporuje napríklad regeneráciu a zmiernenie únavy, zmierňuje stres, zvyšuje sústredenosť a mentálny výkon a zároveň pomáha na správne fungovanie centrálnej nervovej sústavy, konkrétne niektorých častí mozgu.

Zlepšenie imunity

L-Karnitín má veľmi pozitívny vplyv na zdravie jednotlivých buniek. Ide totiž o antioxidant, ktorý chráni bunky pred škodlivým predčasným starnutím a tým pádom zlepšuje ich odolnosť voči bežným parazitom. V praxi sa to prejaví najmä zlepšením prevencie pred nachladnutím a ochoreniami spôsobenými napríklad vírusmi či baktériami.

Podpora pohybovej a kardiovaskulárnej sústavy

Nielen svalstvo, ale aj kosti sú súčasťou pohybovej sústavy. V rámci nich má L-Carnitín vplyv na zvýšenie mikroštrukturálnych vlastností kostí a tým pádom na zlepšenie ich stavu. Čo sa týka srdcovocievnej sústavy, chráni cievy pred znížením ich priepustnosti a dodáva napríklad aj dostatok energie pre srdcový sval na správnu funkčnosť celého srdca.

Pomoc pre diabetikov

Ak trpíte cukrovkou II. stupňa, môže byť pre vás L-Carnitín užitočný najmä v jeho nepriamych vplyvoch. Táto aminokyselina pomáha pri príjme glukózy, zvýšení oxidácie glukózy a pri jej ukladaní, takže čiastočne odbremeňuje krvný obeh od extrémnych hodnôt.

Vedľajšie a nežiaduce účinky

Vedľajšie a nežiaduce účinky Užívanie L-Karnitínu v strave nemá žiadne nežiaduce účinky. Čo sa týka iných foriem, najmä rôznych výživových doplnkov, v tomto prípade závisí od dodržiavania maximálneho dávkovania. Ak ho neprekročíte, nemali by sa objaviť v zásade žiadne problémy. Pri krátkodobom prekročení sa najčastejšie dostavia tráviace problémy a hnačka.

Doplnky obsahujúce L-Carnitín však ale nie sú vhodné zvyčajne:

na užívanie pre deti, tehotné ženy a dojčiace ženy
na užívanie pred spaním, nakoľko vyššia prítomnosť aminokyseliny v tele môže viesť k zvýšenej aktivite a teda aj k problémom so zaspávaním
na súčasné užívanie s inými prostriedkami alebo prípravkami určenými na chudnutie
pri užívaní liekov na predpis ovplyvňujúcich kardiovaskulárny systém alebo krvný obeh

TABLETY NA EREKCIU SÚ BEZPEČNÉ

Ak chcete mať úplnú istotu, že vás pri užívaní benefitov aminokyseliny L-Carnitín nepostretnú žiadne negatívne účinky, najlepším riešením je na podporu erekcie užívať špeciálne tabletky a nie napríklad iné typy jednozložkových výživových doplnkov.

Tekutý nápoj, šumivé tablety, v potravinách, prášok a iné formy

L-Ornitín Nápoje, prášok, tabletky, potraviny - ktorý zdroj je najlepší? Podobne ako aj pri iných podobných aminokyselinách, aj L-Karnitín môžete užívať v rôznej forme. Najviac prirodzenou súčasťou sú síce potraviny, ale ak chcete využiť jeho účinky na cielenú podporu erekcie, prípadne napríklad aj na zlepšenie odbúravania tukov, musíte zvoliť všetky formy. Dobrou správou je, že pri ich hľadaní nemusíte navštíviť lekáreň.

Ktoré? Toto sú tri najčastejšie:

Potraviny

L-Karnitín môže byť pokojne súčasťou vašej bežnej stravy. Najviac sa ho nachádza v mäse, konkrétne v zverine a hovädzom mäse. Menej ho už obsahuje bravčové a králičie mäso, prípadne hydina a ryby. Najmenej ho majú ovocie a zelenina, čo je oproti iným aminokyselinám trocha neštandardné. Každopádne, len potraviny stačiť nebudú.

Nápoje, šumivé tablety, prášky

Výživové doplnky vo forme tekutých nápojov, práškov určených na zarobenie s tekutinami a šumivých tabliet sú určené najmä pre športovcov a ľudí, čo chcú cielene znižovať nadbytočný tuk alebo budovať svalovú hmotu. Viaceré výživové doplnky sú aj ochutené a obsahujú niekedy aj kombináciu viacerých látok spojených práve s L-Carnitínom.

Tabletky

Klasické výživové doplnky vo forme tabliet môžu byť tiež určené pre športovcov či kulturistov, ale L-Karnitín je aj súčasťou úplne iného druhu tabliet. Ide o tabletky určené špeciálne na podporu erekcie, ktoré majú 100 % prírodné zloženie a ich zmyslom je najmä zlepšenie prekrvenia pohlavného údu. Tu je L-Karnitín jednou z mnohých látok a v kombinácii s nimi môže lepšej erekcii a potencii pomôcť najviac práve touto formou.

Garsin

 • S obsahom Karnitínu
 • Kontrola hmotnosti a chudnutie
 • Metabolizmus a spaľovanie tukov

Užívanie a dávkovanie aminokyseliny L-Carnitín

Užívanie a dávkovanie aminokyseliny L-Ornitín Čo sa týka užívania a dávkovania, bežný dospelý človek by mal prijať za jeden deň L-Karnitín v objeme do 1,5 až 3 gramov podľa očakávanej fyzickej či psychickej záťaže. Pokiaľ vás čaká nejaká väčšia fyzická záťaž, napríklad ak idete športovať, môže to byť o niečo viac, maximálne však do 5 gramov.

Čo sa týka užívania a dávkovania, snažte sa držať nasledujúcich zásad a odporúčaní:

L-Karnitín nie je určený pre deti a ženy počas tehotenstva či dojčenia, po tomto období ho už môžu užívať
pri krátkodobom predávkovaní nehrozia problémy, nakoľko sa nadbytočná aminokyselina vylúči z tela, ale snažte sa maximálne denné množstvo dodržiavať
ak budete užívať tekutý nápoj, maximálna denná dávka je obvykle 10 až 20 ml za deň a ideálne pred jedlom
pri jednozložkových tabletkách sa užívajú 1 až 2 kapsule, najlepšie ráno pred jedlom alebo doobeda medzi hlavnými jedlami
najlepšie je dlhodobejšie užívanie, L-Carnitín je ideálny napríklad ako podpora pri rôznych diétach a cielenom chudnutí, či pri cielenom budovaní svalstva

Ako fungujú tabletky s obsahom L-Karnitínu a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky s obsahom L-Ornitínu a prečo ich odporúčam Poďme teraz k tomu najdôležitejšiemu a to je využitie L-Carnitínu na podporu erekcie. Za týmto účelom existujú špeciálne tabletky, kde je L-Karnitín jednou z látok podporujúcich lepšie prekrvenie pohlavného údu. Nenájdete ho síce v príliš veľkom počte tabliet, ale v niektorých sa nachádza.

Princíp týchto tabliet je pomerne jednoduchý:

 • Zloženie tabliet obsahuje nielen L-Karnitín, ale aj iné aminokyseliny a extrakty z prírodných afrodiziak a to v takom pomere, aby to erekcii pomohlo na maximum

Práve vďaka komplexnému zloženiu je účinnosť na erekciu maximálna, nakoľko L-Carnitín je len jedna zložka z viacerých. Jeho účinok na zlepšenie cirkulácie krvi a priechodnosti ciev je dôležitý, no oveľa dôležitejšie sú synergické efekty na potenciu celkovo, ktoré sa dajú dosiahnuť jedine spoločným pôsobením viacerých zložiek.

➡️ TIP 1: ak chcete schudnúť osobne odporúčam produkt s L-Karnitínom: Garsin
➡️ TIP 2: ak chcete zlepšiť hladinu testosterónu a erekciu odporúčam: Stoporex

Nielen kombinované pôsobenie viacerých látok však robí z týchto tabliet skvelú pomoc pre dosiahnutie optimálnej erekcie. Tu sú ďalšie dôvody, prečo sú tieto tabletky užitočné:

viaceré pomáhajú nielen priamo na kvalitu erekcie, ale majú pozitívny vplyv napríklad aj na libido a chuť na sex, prípadne na spermatogenézu
sú dostupné bez nutnosti absolvovať vyšetrenie u lekára a môžete si ich kúpiť bez lekárskeho receptu
oproti iným spôsobom, napríklad špecializovaným liekom, sú lacnejšie z pohľadu ceny za jeden deň užívania pri dlhodobom dávkovaní

Ďalšou veľmi dôležitou pozitívnou vlastnosťou je, že vďaka 100 % prírodnému zloženiu týchto prípravkov je výskyt nežiaducich či vedľajších účinkov naozaj minimálny. Typické negatívne javy ako bolesti hlavy, nevoľnosti či sčervenanie pokožky sú pri užívaní týchto prírodných tabliet neznámou vecou.

NA EREKCIU LEN ŠPECIALIZOVANÉ TABLETKY

Ak chcete využiť L-Karnitín vo svoj prospech naplno, určite by ste mali voliť formu len špecializovaných prípravkov určených na podporu erekcie. V samostatnej forme totiž nemá tak viditeľnú účinnosť a používa sa skôr na spaľovanie tuku a detoxikáciu.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Ako som spomenul už v úvode, L-Carnitín nie je aminokyselina, ktorá by bola bežnou súčasťou všetkých tabliet na podporu erekcie či potencie. Možno ju však nájsť v niektorých menej známych prípravkoch, kde je však obvykle len doplňujúcou látkou v komplexnejšom zložení.

Ak sa teda aj nenachádza v niektorých pozitívne hodnotených značkách tabliet, až tak to neprekáža. Hovorím to najmä preto, že vám chcem teraz poradiť tie, ktoré sú podľa mojich vlastných skúseností najlepšie, no L-Karnitín v nich príliš nenájdete. Tu sú:

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Stoporex Prolong

Predlženie erekcie
 • Predlženie erekcie
 • Oddialenie ejakulácie
 • Vitalita

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

21 Hodnotení

Dobry deň.Kupila som v lekarni L-CARNITIN Plus Green Tea Chrom tablety.Možem ich uživať keď mam celiakiu (bezlepkovu dietu)? Ďakujem a prajem pekny deň.

Darina Vaľovská píše 29 júla 2019 o 11:30

Dobry den, odporucam konzultovat s vasim lekarom.

Jozef píše 29 júla 2019 o 22:03

PREŠLAP ! ! ! Zmrzlina: Pre všetkých maškrtníkov mám teraz jednu dobrú správu. Ak konzumujete zmrzlinu, spolu s ňou sa vám do tela dostáva aj L-Carnitín. V 100 gramoch zmrzliny síce nájdete túto látku veľmi skromne, sú tu necelé 4 gramy L-Karnitínu, ale aj to je niečo. A UŽ BY TO BOLO PREDÁVKOVANIE !! A, máte aj inde „prešlapy“ ! Čo by ste v danom prípade, keď sa jedná o zdravie – NIKDY NESMELI MAŤ !!! /hádam ste mysleli 4 mg ! ! ! !/.

Viktor Snežný píše 28 augusta 2019 o 19:45

Tiež mi je ta cifra divná

Jana píše 19 mája 2020 o 07:29

Dobrý večer prosím vás ak mam tachykardiu srdca môžem užívať L karnitin?

Jana píše 08 augusta 2020 o 22:16

Pridať komentár

Chcem kúpiť