Rozmarín lekársky

Rozmarín lekársky je rastlina, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť. Využíva sa totiž nielen pre svoje liečivé účinky, ale má aj použitie v kuchyni ako korenie. Kúpiť sa dá aj rozmarínový olej stimulujúci mozgovú činnosť, no ja som sa dostal k rastline najmä pre jej využitie na močovú sústavu a choroby spojené s močovými cestami.

Pre svoju príjemnú vôňu a zaujímavý vzhľad je rastlina veľmi obľúbená ako okrasná bylina aj do okien alebo záhrad. Mnoho ľudí ju používa ako korenie, najmä v rámci talianskej a francúzskej kuchyni. Našiel som tiež informáciu, že sa z neho robí aj víno.

Pre mňa je ale najpodstatnejším účinkom jeho močopudný vplyv, ktorý má význam pre udržanie zdravého fungovania močových ciest. Je tiež súčasťou prípravkov a tabliet určených napríklad na zápaly močových ciest a iné ich funkčné poruchy.

Rozmarín lekársky: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie

Rozmarín lekársky: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie Rozmarín lekársky patrí medzi polokery a jeho pomenovanie pochádza z latinského výrazu ros marinus, čo znamená morská rosa. Je to veľmi trefné, nakoľko pôvodom je táto rastlina z oblasti južnej Európy a Stredozemného mora, kde rastie aj nadivoko. U nás sa vyskytuje ako súčasť okrasných záhrad, no pestovať by ste ho mali najmä pre jeho vplyv na zdravie.

 • Rozmarín lekársky vždy zelená trvalka vo forme rozkonáreného polokeru, ktorý môže dorastať do výšky až 150 cm v prípade ideálnych podmienok
 • Rastlina má typické modrofialové kvety a kvitne dvakrát, v lete aj na jeseň
 • Zaujímavé je, že listy sa tvarom podobajú skôr ihličiu, majú typickú intenzívnu vôňu

Rozmarín patrí medzi pomerne významné liečivé rastliny, aj keď u nás nemá až takú tradíciu, ako napríklad v Číne, kde sa používa už stovky rokov. V tamojšej ľudovej medicíne je cenený najmä pre stimulačné a povzbudzujúce účinky na nervový systém a mentálne zdravie, nakoľko zvyšuje koncentráciu a bdelosť.

Rozmarín lekársky

 • močopudné účinky
 • podpora trávenia
 • upokojujúce účinky na nervovú sústavu

Bylina má ale na naše zdravie oveľa širší vplyv:

má zmysel pre obranyschopnosť, napríklad tým, že podporuje správne fungovanie imunitného systému a má aj antiseptické účinky
je dôležitá pre tráviacu sústavu, zlepšuje pravidelnú stolicu, pomáha na plynatosť, podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla
využíva sa aj na posilnenie krvného obehu, rozširuje cievy a ako jedna z mála rastlín neznižuje krvný tlak, ale ho zvyšuje

Tým najdôležitejším vplyvom z môjho pohľadu sú močopudné a prečisťujúce účinky na močové cesty. Rozmarín lekársky sa používa aj v kozmetickom priemysle do rôznych vôní a voňaviek, tiež na výrobu kolínskej vody. Má tiež dekoračné účinky, typicky sa využíva aj pri svadbách ako ozdoba pre svadobčanov.

ZAUJÍMAVÉ A UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Čo tak zistiť viac informácií, napríklad čeľaď či ďalšie biologické údaje a informácie? Pre krátkosť priestoru som nemohol zahrnúť do tohto článku všetky, ale práve od toho je tu napríklad Wikipédia. Ide o skvelý externý zdroj, kde sa dozviete o rastline niečo viac.

Látky a zloženie rastliny Rozmarín lekársky

Látky a zloženie rastliny Rozmarín lekársky V Rozmaríne lekárskom možno nájsť rôzne organické kyseliny, triesloviny, horčíny, saponíny, silice či éterické oleje. Vďaka takto rozmanitému obsahu má rastlina široké vnútorné aj vonkajšie využitie a to nielen pre jej liečivé vplyvy, ale aj pre jej aromatické účinky a zosilnenie chuti jedál.

Tu sú najdôležitejšie kategórie látok:

Silice: Veľmi dôležitou skupinou látok sú silice, ktoré sú najviac zastúpené v listoch a majú silné dezinfekčné účinky. Najdôležitejšie sú gáfor, kamfén, limonén, borneol a cineol, pričom posledné dve patria aj medzi terpény a éterické oleje. Tie dávajú Rozmarínu jeho typickú vôňu a vďaka nim sa rastlina využíva aj v aromaterapii.

Triesloviny: Druhou významnou skupinou látok obsiahnutých v Rozmaríne lekárskom sú triesloviny, ktoré tvoria skoro desatinu obsahu všetkých účinných látok v rastline. Majú vplyv na imunitu a jej posilnenie, ovplyvňujú tiež kardiovaskulárny systém a patria medzi veľmi silné a významné antioxidanty.

Kyseliny: Na rôzne druhy kyselín je Rozmarín lekársky pomerne bohatý. Veľmi silné zastúpenie tu majú v porovnaní s inými látkami najmä omega 6-kyseliny a omega-3 kyseliny, ktoré majú všeobecne prospešné účinky pre organizmus. Sú tu aj rôzne organické kyseliny, napríklad Kyselina ursolová a Kyselina rozmarínová.

Vitamíny a minerály: Rastlina obsahuje aj viacero minerálov a vitamínov, hoci samozrejme, nie je ich nejakým známym zdrojom. Aj keď v menšom množstve, ale nachádzajú sa tu napríklad Vápnik, Draslík, Horčík, Sodík alebo Fosfor. Z vitamínov obsahuje Rozmarín napríklad vitamín C a viacero vitamínov B.

Ďalšie látky: Zloženie Rozmarínu lekárskeho je bohaté a priestor na detailné rozobratie všetkých jeho látok bohužiaľ nemám. Aspoň v skratke tak spomeniem, že medzi ďalšie obsahové zložky rastliny patria diterpénové horčíny, saponíny, živica a avonoidy. Všetky tieto látky sa podieľajú na účinkoch rastliny na naše zdravie.

Rozmarín lekársky a jeho účinky

Rozmarín lekársky a jeho účinky Rozmarín má veľmi rozmanité použitie a to vnútorne aj navonok. Ako jedna z mála bylín, ktoré som spoznal vďaka pôsobeniu na močové cesty, má dokonca tak bohaté využitie, že sa používa aj v kuchyni alebo dokonca na víno. Všetky tieto jej formy sú populárne práve vďaka pomerne bohatým a širokým účinkom na zdravie.

Tu sú tie najdôležitejšie:

Močopudné účinky

Prvým dôležitým účinkom, vďaka ktorému som aj Rozmarín lekársky spoznal, je jeho vplyv na močové cesty. Rastlina má močopudné účinky, čiže podporuje tvorbu moču a jeho správne vylučovanie. Odstraňuje z tela nadbytočnú vodu, prečisťuje obličky aj močové cesty a tak pôsobí aj v rámci prevencie voči rôznych problémom týkajúcim sa močového systému.

Rozmarín lekársky

 • močopudné účinky
 • podpora trávenia
 • upokojujúce účinky na nervovú sústavu

Podpora trávenia

Druhou oblasťou, kde Rozmarín významnejšie pôsobí, je trávenie a jeho podpora. Rastlina sa aj z tohto dôvodu využíva v kuchyni a ako korenená prísada do jedál. Jednak zvyšuje chuť do jedla, zároveň pôsobí aj na jeho trávenie a napríklad na odstránenie plynatosti. Upravuje stolicu a jej pravidelnosť, pôsobí proti nadúvaniu, stimuluje vylučovanie žlče a enzýmov.

Upokojujúce účinky na nervovú sústavu

Treťou oblasťou pôsobenia rastliny je upokojenie nervovej sústavy a zároveň stimulácia niektorých mentálnych funkcií. Rastlina pomáha na posilnenie nervového systému, regeneruje telo a zvyšuje jeho vitalitu, povzbudzuje mozgovú činnosť a zlepšuje bdelosť, bystrosť a schopnosť koncentrácie. Zároveň pôsobí proti stresu, na upokojenie a na spánok.

Ďalšie vnútorné účinky

Rastlina prispieva k lepšiemu krvnému obehu a na zvýšenie krvného tlaku, pričom pôsobí aj na pevnosť ciev. Okrem toho podporuje imunitný systém, používa sa ako prevencia voči niektorým nádorom, pôsobí proti bolesti kĺbov či svalov. Používa sa často aj pri reumatizme, lámke a zápale sedacieho nervu. Rozmarínový olej pôsobí aj na bolesti hlavy a proti únave.

Ďalšie vonkajšie účinky

Čo sa týka pôsobenia Rozmarínu lekárskeho navonok, tu treba spomenúť určite jeho dezinfekčné účinky. používa sa na osvieženie tela pri rôznych kúpeľoch a na čistenie pleti. Navonok má vplyv na lepšie liečenie rôznych kožných ochorení a poranení, pôsobí aj na podliatiny a modriny. Má vyžitie aj ako ústna voda či na výplach upchatého nosa.

Vedľajšie a negatívne účinky

Rozmarín lekársky: Vedľajšie a negatívne účinky Môže mať užívanie Rozmarínu lekárskeho nejaké nežiaduce účinky a vplyvy? V prípade, že budete užívať nadmerné dávky tejto rastliny, áno. Vnútorne aj navonok môže byť vo väčších dávkach jedovatá a toxická, najmä pre tehotné ženy. Vyskytnúť sa môže aj alergická reakcia, napríklad na pokožke, vtedy treba užívanie prerušiť.

Problémy sa môžu vyskytnúť aj v prípade týchto situácií:

v prípade nadmernej dávky sa môžu vyskytnúť príznaky otravy, čo platí najmä pre vnútorné užitie, navonok rastlina až taká riziková nie je
medzi prvé symptómy nadmernej dávky patria tráviace ťažkosti, neskôr sa pridajú aj kŕče a problémy s koncentráciou
pri mimoriadne vysokom prekročení maximálnej dennej dávky hrozia nefritídy, gastritídy, poškodenie pečene a poškodenie obličiek
pozor si musia dať aj ľudia s príliš vysokým krvným tlakom, nakoľko ho rastlina zvyšuje

V TEHOTENSTVE URČITE NIE

Rozmarín lekársky sa počas tehotenstva a dojčenia nesmie užívať, nakoľko môže mať abortívne účinky. Nebezpečné je počas gravidity nielen jeho vnútorné, ale aj vonkajšie použitie. To sa týka tak rastliny, ako aj rôznych prípravkov z nej, takže napríklad aj tabliet či tinktúr.

Pestovanie doma

Rozmarín lekársky: Pestovanie doma Vzhľadom na to, že Rozmarín rastie najmä v južnej a strednej Európe, nie je mrazuvzdorný a tak sa odporúča pestovanie v kvetináči doma alebo na záhrade tak, aby bola rastlina chránená pred zimou. Napriek tomu, že rozmnožovanie rastliny nie je náročné, odporúčam kúpiť si hotové semená.

Starostlivosť o Rozmarín lekársky pri pestovaní by mala byť podľa týchto zásad:

na jar zasaďte jednoduchou sejbou rastlinu tam, kde ju chcete pestovať, presádzanie nie je nevyhnutné, rastlinu možno sadiť aj do pareniska
čo sa týka pôdy, tá môže byť mierne suchá, vápnitá a humózna
Rozmarín má rád svetlo, takže by ste ho nemali pestovať v tieni, veľmi dobre znáša slnečné lúče, no nesmie nim byť vystavená neustále
zálievka by mala byť primeraná a hoci rastlina nemá problém ani so suchšími obdobiami, vyžaduje si pravidelné polievanie
počas zimy treba chrániť Rozmarín pred mrazom, ideálne sú teplejšie a vzdušné podmienky

Čaje, rozmarínový olej, tabletky aj vonkajšie použitie

Rozmarín lekársky: Čaje, rozmarínový olej, tabletky aj vonkajšie použitie Rozmarín lekársky má účinky navonok aj vo vnútri tela a preto sú jeho podoby využitie veľmi rozmanité. Okrem už klasického čaju či tinktúry sa využíva vnútorne aj vo forme rôznych olejov, záparov a nálevov. Navonok má využitie ako masť, obklad alebo tiež olej, dokonca sa používa aj na masáž. V kozmetickom priemysle je súčasťou rôznych produktov.

Tu sú najčastejšie formy produktov a foriem:

Čaj, tinktúra, nálev, zápar

Na vnútorné užitie si môžete kúpiť hotové čaje a tinktúry, prípadne si ich pripraviť doma z listov Rozmarínu. Kúpiť sa dajú rôzne balenia, najpraktickejšie je asi 30 gramové balenie. Z neho si môžete pripraviť zápar aj nálev. Osobitnou formou je rozmarínový olej, ten je obvykle vo fľaštičke s objemom 100 ml.

Vonkajšie využitie

Navonok sa Rozmarín lekársky používa vo viacerých formách. Môže ísť napríklad o súčasť mastí, nálevov, olejov alebo špeciálnych náplastí, pričom najdôležitejšie účinky má rastlina vďaka obsahu silice. Navonok sa používa rastlina na čistenie mastnej pokožky, na ekzémy, rôzne poranenia a pomliaždeniny. Využíva sa aj ako vlasové tonikum alebo do kúpeľov.

Použitie v kuchyni

Ak ide o využitie v kuchyni alebo ako súčasť gastronómie, Rozmarín je veľmi časté korenie k jedlám talianskej a francúzskej kuchyne. Pridáva sa k rybím, zemiakovým, zeleninovým a mäsitým pokrmom a dokonca aj na dochutenie polievok. Býva tiež súčasťou tzv. provensálskeho korenia. Zaujímavé je rozmarínové víno, ktoré je typické pre juh Európy.

Výživové doplnky a tabletky

Poslednou formou, kde sa Rozmarín lekársky využíva, je jeho využitie ako súčasť zloženia rôznych voľne dostupných tabliet a výživových doplnkov. V tomto prípade ide najčastejšie o produkty určené na podporu zdravého fungovania vylučovania, trávenia a močového systému, pričom rastlina je tu prítomné ako extrakt v rámci širšieho zloženia rôznych látok.

Rozmarín lekársky

 • močopudné účinky
 • podpora trávenia
 • upokojujúce účinky na nervovú sústavu

Užívanie a dávkovanie Rozmarína lekárskeho

Užívanie a dávkovanie Rozmarína lekárskeho Čo sa týka samotného užívania rastliny a jej dávkovania, základom je neprekračovať maximálny denný limit. Pri konzumácii samotnej rastliny v surovom stave alebo po nejakej úprave by denná dávka nemala prekročiť 1,5 až 2 gramy na deň pre dospelú osobu. Deťom treba dávku znížiť, deti do 5 rokov nemôžu Rozmarín užívať vôbec.

Zároveň odporúčam držať sa pri dávkovaní aj týchto zásad:

čo sa týka použitia v kuchyni, tu dávkujte Rozmarín tak, ako aj iné korenie
ak ide o čaj, denne sa môže užívať 1 až 2 hrnčeky čaju, každý sa pripravuje z 1 lyžice surovej či podrvenej rastliny zaliatej 2 dcl vriacej vody
pri oleji závisí od toho, aké je jeho použitie, vnútorne sa užíva jedna lyžička ráno a jedna lyžička večer, navonok sa podľa potreby rozotrie na postihnuté miesto na koži
pokiaľ si budete pripravovať zápar, použite na to raz denne do 1,5 gramu rastliny
pri tabletkách a iných hotových produktoch sa riaďte vždy príbalovým letákom

Ako fungujú tabletky s obsahom Rozmarína lekárskeho a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky s obsahom Rozmarína lekárskeho a prečo ich odporúčam Rozmarín lekársky je pre svoje pozitívne účinky na močovú, vylučovaciu a tráviacu sústavu častou súčasťou prípravkov práve s takýmito účinkami. Ak ide o tabletky, ja s nimi mám pomerne dosť skúsenosti, najmä s tými prírodného charakteru. Musím na nich oceniť najmä dobrý pomer ceny a kvality, ale aj dostupnosť bez predpisu.

Čo sa týka ich zloženia, to je veľmi zaujímavé:

 • Účinnými látkami týchto tabliet sú extrakty rastlín a výťažky bylín, ktoré pôsobia pri dlhšom užívaní napríklad na močové cesty alebo na podporu trávenia a vylučovania

Práve rastlinné zloženie bez obsahu nejakých chemicky alebo umelo vyrábaných látok je veľkým benefitom týchto tabliet. Vďaka tomu je ich pôsobenie veľmi prirodzené, hoci to so sebou zároveň nesie nutnosť užívania prípravkov dlhšie. Ich pôsobenie je totiž závislé od zvýšenia hladiny daných účinných látok v organizme.

Vďaka tomu, že rastlina býva vo forme extraktu súčasťou širšieho zloženia, môžu sa jej účinky spojiť s účinkami iných rastlín. Tieto tabletky si cením navyše aj pre tieto výhody:

ako som povedal vyššie, ide o voľno predajné prípravky, čo znamená, že nemusíte mať predpis a môžete si ich kúpiť aj online
výskyt nežiaducich a vedľajších účinkov je malý, prípravky sú testované a sú bezpečné na užívanie
vhodná kombinácia viacerých účinných látok umožňuje širšie pôsobenie a využitie tabliet pri akútnych problémoch ako aj v rámci dlhodobej prevencie

Forma tabliet je navyše veľmi jednoduchá a pohodlná na užívanie aj presné dávkovanie. Dobre si však vyberte zloženie a sa riaďte nielen účinkami deklarovanými výrobcom, ale predovšetkým praxou. Dôležité je neprekračovať maximálnu dennú dávku a brať tabletky pravidelne.

KÚPA LEN Z OVERENÝCH ZDROJOV

Rád by som zdôraznil, že aj keď sú tabletky voľne dostupné a viete ich kúpiť online, mali by ste si vždy zvoliť len overené a seriózne zdroje. Určite si prípravky kupujte buď len z internetovej lekárni alebo z oficiálneho eshopu výrobcu, nikdy nie cez anonymný inzerát.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Rozmarín lekársky: Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Ak by ste si chceli vyskúšať Rozmarín lekársky v tabletkách, alebo prípadne aj iné podobné prípravky určené na močové cesty, ktoré majú ešte širšie a bohatšie zloženie, na trhu je veľmi dobrý výber. Nie všetky značky ale majú rovnakú účinnosť, záleží to najmä od kvality ich účinných látok a od rozmanitosti vplyvov.

Na podporu správneho fungovania močových ciest sú ale tieto prípravky určite dobrou voľbou, čo môžem potvrdiť aj na základe vlastnej skúsenosti. Keď už sme pri nej, rád by som sa s vami podelil o prípravky, ktoré mne osobne pomohli najviac. Tu sú:

Urixin

 • Prevencia voči problémom močových ciest
 • Pomoc pri urologických problémoch
 • Podpora zdravia obličiek

Urinal Akut FORTE

 • Pomoc pri bakteriálnej infekcii
 • Podpora imunity
 • Vplyv na močový mechúr

Uroval manosa AKUT

 • Zníženie priľnavosti baktérií
 • Rýchla obnova zdravia močových ciest
 • Pomoc pri infekciách

Rowatinex

 • Uvoľnenie kŕčov
 • Vylučovanie kameňov
 • Zvýšenie sekrécie moču

Canephron

 • Pomoc pri zápaloch
 • Podpora správneho fungovania močových ciest
 • Preventívne pôsobenie

 

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.60

25 Hodnotení

Rozmarín je hlavne bylinka dlhovekosti – ochraňuje bunky, je protizápalový, znižuje cholesterol,…. . Čo sa tyka močopudnosti tak aj rozmarin je močopudny – ako každa druha bylinka no má mnohé dôležitejšie účinky. vid. napr tu: https://www.chovatelahospodar.sk/tema/rozmarin-lekarsky
Na močopudnosť by som odporúčala skôr žihľavu dvojdomú, ktorá je protizápalová a pôsobí aj proti zväčšenej prostate.

Lenka píše 03 augusta 2019 o 22:39

My rozmarin nechavame vonku v mrazoch a kazdy rok je stale krajši 🙂

Mirka píše 14 júna 2020 o 10:23

Aj my sme ho mali celú zimu vonku a je krásny.

Elisa píše 05 marca 2022 o 20:41

Ten názov rozmarínu nemá s rosou nič spoločné 😂.Miešať slovenčinu (rosa) s latinčinou (marine) je hlúposť.Jeho názov je morská ruža (kvet).Rose = ruža.

Julo píše 12 apríla 2022 o 17:08

Pridať komentár

Chcem kúpiť