Tvorba spermií
Z hľadiska plodnosti sú najdôležitejšou súčasťou ejakulátu spermie, čiže mužské pohlavné bunky. Ide o špecifické bunky, ktoré môžu vzniknúť len u muža a proces tvorby spermií sa nazýva aj spermatogenéza. V ejakuláte sa môžu nachádzať v rôznom počte, pričom pre plodnosť je dôležitá nielen početnosť, ale aj pohyblivosť spermií a ich kvalita.
Tvorba spermií závisí zároveň od viacerých faktorov, medzi inými aj od životosprávy, životného štýlu a tiež hladiny testosterónu. Hoci sa hovorí, že muž môže byť plodný aj po 40-tke, vždy to závisí od individuálneho zdravotného stavu a nie je to taká samozrejmosť.
Samotný proces tvorby mužských pohlavných buniek je natoľko zaujímavý, že som sa mu rozhodol venovať komplexne. V tomto článku sa preto pozrieme nielen na to, ako spermie vznikajú, ale aj na to, aké problémy s nimi môžu byť spojené a ako podporiť ich tvorbu.
Obsah
Čo sú spermie a kde vznikajú
Ako som už povedal, spermie sú mužské pohlavné bunky, ktoré je schopná produkovať jedine mužská pohlavná sústava. Zo všetkých ľudských buniek je spermia jedna z tých najmenších, no má v sebe jedinečnú silu, keďže po splynutí so ženskou pohlavnou bunkou vzniká plod.
- Spermie sú mužské pohlavné bunky, ktoré patria medzi gaméty, majú haploidný počet chromozómov a vďaka tomu, že majú bičík, sú schopné amébovitého pohybu
- Tieto pohlavné bunky vznikajú v prapohlavných buniek, ktoré sa nachádzajú v gonádach a to postupnou zmenou a mitotickým delením, čo sa nazýva spermatogenéza
- Za vznik spermii je zodpovedná pohlavná sústava, konkrétne semenníky
Vzhľadom na to, že spermie vznikajú v semenníkoch, práve zdravý stav a fungovanie tejto párovej žľazy sú zodpovedné za ich tvorbu a hlavne kvalitu. Okrem toho so správnou spermatogenézou súvisí aj hladina mužského pohlavného hormónu zvaného testosterón, ktorý sa tiež produkuje v semenníkoch, ale v iných bunkách, tzv. Leidygových bunkách.
Pokiaľ ide o tvorbu spermií a ich účasť v ejakuláte, tak:
samotná tvorba spermií prebieha v semenovodných kanálikoch a to zo zárodočných buniek a to od začiatku puberty prakticky až do konca života, hoci v rôznej kvalite
dozrievanie spermií trvá zhruba 2 až 3 mesiace, pričom výživu spermií počas dozrievania zabezpečujú Sertoliho bunky a toto dozrievanie ovplyvní kvalitu spermií
spermie sa dostávajú do ejakulátu spojením s močovou rúrou, pričom v ejakuláte sa nachádza aj špeciálny sekrét z prostaty, ktorý zlepšuje prostredie pre spermie
NIEKOĽKO ZAUJÍMAVOSTÍ
Na záver tejto časti by som pridal aj niekoľko zaujímavostí o spermiách. Vedeli ste napríklad, že životnosť spermie po ejakulácii môže byť 30 sekúnd až 6 dní, v závislosti od okolitých podmienok? Alebo, že aby spermia oplodnila vajíčko, musí prekonať cestu o dĺžke až 10 cm?
Problémy a príznaky spojené s nedostatkom a kvalitou spermií
Ak má muž problémy s produkciou spermií alebo ich nízkou kvalitou, najčastejšie sa na to príde až vtedy, ak sa mu nedarí spoločne s partnerkou počať potomka. Konkrétne problémy spermií môže odhaliť vyšetrenie zvané spermiogram, ktoré sleduje viacero parametrov.
Pomocou tohto vyšetrenia sa môže prísť na viacero problémov:
Nízky počet spermií: Zrejme najčastejším problémom spojeným so spermiami býva ich nízka početnosť, ktorá sa u mužov znižuje prakticky už niekoľko desaťročí. Odborne sa tomuto stavu hovorí oligozoospermia a pokiaľ je spermií veľmi málo, je ohrozená plodnosť.
Horšia pohyblivosť spermií: Druhým problémom, ktorý tiež zhoršuje mužskú plodnosť, je problém s pohyblivosťou. Tu môžu nastať tri problémy, buď je znížená celková pohyblivosť spermií, lokálna pohyblivosť spermií alebo je v ejakuláte málo pohyblivých spermií.
Prítomnosť mŕtvych spermií: V ejakuláte sa okrem živých a zdravých spermií môžu nachádzať aj mŕtve spermie. Odborne sa tomuto stavu hovorí nekrozoospermia a podľa pomeru, podielu a počtu živých a mŕtvych spermií je potom ovplyvnená plodnosť u muža.
Problém s tvarom spermií: Tento stav sa nazýva aj theratozoospermia a ide o problém so správnym tvarom spermií. V ejakuláte sa môže vyskytovať kritické množstvo spermií nesprávneho tvaru, ktorý môže vážne narušiť ich pohyblivosť a schopnosť oplodnenia.
Neprítomnosť spermií: Asi najväčším problémom, ktorý sa v súvislosti s ejakulátom a spermiami vyskytuje, je problém s neprítomnosťou spermií v semene. Tento stav môže súvisieť s narušenou funkčnosťou semenníkov alebo s nepriechodnosťou semenovodov.
Najčastejšie otázky o tvorbe spermií
V súvislosti so spermiami, ich súčasťou ejakulátu a v súvislosti s ich tvorbou sa muži aj ženy o túto tému zaujímajú najmä z pohľadu plodnosti. Na internetových fórach možno nájsť niekoľko otázok a dotazov týkajúcich sa tejto témy a na tie najviac kladené teraz aj odpoviem:
Kedy je spermiogram normálny, čo znamená, že mám normálne spermie?
Tento stav sa odborne volá aj normospermia, pričom sa sleduje viacero parametrov, nielen čisto početnosť spermií. Dôležité sú správne pH od 7,2 do 7,8, aspoň 15 miliónov na mililiter ejakulátu, počet pohyblivých spermií aspoň 40 % a z toho aspoň 32 % progresívne.
Majú masturbácia alebo sex nejaký vplyv na kvalitu spermií?
Áno, príliš častý sex alebo masturbácia, ale aj nedostatok týchto činností, znižuje kvalitu spermií. Mužské pohlavné bunky totiž potrebujú nejaký čas na tvorbu aj na dozretie, takže v tomto prípade je najlepšia stredná cesta, čiže to ani nepreháňať, ani nezanedbávať.
Môže mať na kvalitu spermií vplyv aj nosenie mobilu či tesnej bielizne?
Áno, a tým nemyslím len názory, ktoré hovoria mobilnom signály, ale predovšetkým o vyžarovaní tepla z prístroja a vysokofrekvenčných vĺn. Negatívne pôsobí aj tesná spodná bielizeň zvyšujúca teplotu v okolí semenníkov, podobne, ako aj vyhrievanie sedačiek v aute.
Aké je zloženie ejakulátu a koľko sa v ňom nachádza spermií?
Spermie nie sú jedinou a dokonca ani dominantnou zložkou ejakulátu z hľadiska objemu. V celom ejakuláte sa semena nachádza menej ako 5 %, oveľa viac sa tu nachádza prostatického sekrétu a tekutín produkovaných semennými vačkami.
Dá sa nejako zväčšiť množstvo ejakulátu?
Áno a to pomocou veľmi jednoduchý opatrené prirodzeného typu. V prvom rade je dôležitý pitný režim a to v objeme 2 čo 3 litrov za deň. Okrem toho môže pomôcť menšia intenzita ejakulovania, obmedzenie sladených nápojov a väčšia konzumácia zeleniny a ovocia.
NEPLODNOSŤ NEMUSÍ SÚVISIEŤ LEN SO SPERMIAMI
Príčinou neplodnosti nemusí byť len nejaký problém so spermiami, ale môže sa jednať aj o problém napríklad s nepriechodnosťou chámovodu alebo o problémy na strane ženy. Rôzne gynekologické problémy, zápaly a infekcie tiež môžu ohroziť plodnosť celého páru.
Ako zlepšiť a podporiť tvorbu spermií
Ako som povedal už na úvod, medzi asi najdôležitejšie prirodzené faktory spojené s tvorbou spermií patria životný štýl a životospráva. Tieto dva faktory je možné ovplyvniť pozitívne aj negatívne a to napríklad aj tým, ako žijete, čo konzumujete a čo robíte.
Aj na základe vlastných skúseností preto na podporu spermií odporúčam tieto opatrenia:
najskôr sa zamerajte na obmedzenie negatívnych faktorov typu alkohol, cigarety, nezdravé jedlá, presolené potraviny a potraviny obsahujúce veľa fytoestrogénov
dôležitý je aj pravidelný pohyb, no tu pozor na bicyklovanie, ktoré môže zhoršiť správne fungovanie a stav semenníkov
negatívnym faktorom je aj nadmerné používanie vyhrievania sedačiek a rovnako tak nosenie príliš tesnej spodnej bielizne, čo zvyšuje teplotu v okolí semenníkov
na podporu lepšej tvorby spermatogenézy odporúčam zvýšiť príjem kľúčových minerálov a vitamínov, napríklad vitamínov B a C a minerálov Selén a Zinok
veľmi dobrou voľbou sú aj prírodné a rastlinné stimulanty testosterónu, napríklad ide o známe bylinné afrodiziaka ako Maca, ktorá pôsobí aj na libido
Ako fungujú tabletky na podporu spermatogenézy a prečo ich odporúčam
Jednou z možností, ako podporiť spermatogenézu a potenciu muža, sú aj voľne dostupné prípravky založené na vitamínoch, rastlinných extraktoch a iných látkach prírodného charakteru. Sám som za posledné roky vyskúšal viacero takýchto tabliet a prípravkov.
Ako ich najväčšiu výhodu vnímam práve prirodzených mechanizmus fungovania:
- Tabletky aj iné formy sú založené na dlhodobejšom pôsobení svojich účinných látok na proces spermatogenézy, pričom ich sekundárnym vplyvom je aj podpora testosterónu
Najčastejšie sú medzi účinnými látkami v týchto prípravkoch rastlinné extrakty, vitamíny, aminokyseliny a minerály. Bežné sú napríklad známe prírodné afrodiziaka ako Ženšen alebo Kotvičník zemný. Niektoré prípravky môžu byť zas založené na Kyseline listovej, prípadne na jej kombinácii s minerálmi, najčastejšie ide o už spomínaný Zinok na spermatogenézu.
Prípravky majú okrem prirodzeného pôsobenia aj ďalšie výhody:
kúpiť si ich môžete bez predpisu, receptu alebo predošlej lekárskej indikácii, nemusíte absolvovať ani žiadne vyšetrenie u lekára vopred
viacero značiek pomáha nielen čisto na spermatogenézu, ale tiež aj na iné oblasti sexuálneho života, napríklad libido alebo erekciu
vzhľadom na absenciu syntetických účinných látok je pôsobenie nielen prirodzené, ale aj bezproblémové s minimálnymi vedľajšími efektmi
Na výber máte prevažne tabletky, ale niektoré značky a prípravky majú aj formu prášku rozpustného vo vode. Pri výbere na forme až tak nezáleží, ale samozrejmosťou by malo byť transparentné zloženie a to, že značka je registrovaná na Úrade verejného zdravotníctva.
NAJLEPŠIE JE DLHODOBÉ UŽÍVANIE
Vzhľadom na to, že uvedené prípravky sú založené na prírodných účinných látkach, na maximálne prejavenie sa ich účinkov je nutné pravidelné a dlhodobejšie užívanie, niekedy aj 3 či 4 mesiace. Znamená to teda, že určite by ste nemali čakať zázraky zo dňa na deň.
Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi
Ja sám som užíval viacero typov a značiek spomínaných tabliet pomáhajúcich na spermatogenézu a zlepšenie plodnosti. Buď šlo o prípravky zamerané svojim zložením len na cieľ podpory tvorby spermií, alebo šlo o produkty so širšími účinkami a komplexným pôsobením na potenciu a s vplyvom aj na erekciu.
Nakoľko mám teda s týmito prípravkami naozaj dostatok skúseností, rozhodol som sa o ne podeliť. V nasledovnej tabuľke je prehľad tabliet a prípravkov, ktoré mi pomohli na spermatogenézu, alebo aj tých, ktoré majú vplyv celkovo na plodnosť:
MICHAL píše 10 októbra 2020 o 21:59