Ginkgo biloba – Ginko dvojlaločné

Ginkgo biloba - Ginkgo dvojlaločné účinky, využitie a cena

Prírodné afrodiziaka sú spomedzi všetkých rastlín s vplyvom na potenciu a plodnosť zrejme najviac obľúbené tak u mužov, ako aj u žien. Medzi veľmi zaujímavé afrodiziaka patrí aj rastlina známa pod označením Ginkgo biloba, prípadne Ginko dvojlaločné. Ide v podstate o strom, ktorý patrí medzi najstaršie druhy na planéte.

Ginkgo biloba pochádza z Číny, kde je jeho jediné miesto prirodzeného výskytu. Nájsť ho však možno aj u nás a to najmä vďaka tomu, že sa čoraz viac pestuje účelovo ako okrasný strom, ktorý sa dožíva aj stovky rokov.

Ginkgo je jedinečné najmä tým, že obsahuje kombináciu veľmi zaujímavých a účinných látok, vďaka čomu je prospešné nielen pre oblasť plodnosti a sexuality, ale celkovo pre zlepšenie vitality a zdravia. Teraz si o ňom povieme niečo viac.

Ginkgo biloba: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie

Ginkgo biloba: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie Ginko dvojlaločné patrí medzi najstaršie stromy a rastliny na planéte. Ide o jediného súčasného zástupcu triedy gínk, pričom v Číne, Japonsku a Kórei je uctievané ako posvätný strom. Tradične sa vysádzalo okolo chrámov, no dnes ho už možno samozrejme nájsť aj inde. Liečivé sú jeho listy, semienka a plody, ktoré sa využívali v tradičnej čínskej medicíne.

 • Ginkgo biloba je opadavý strom, ktorý môže dorásť až do výšky 40 metrov a dožiť sa aj 2000 rokov, hoci častejšie je jeho vek maximálne v stovkách rokov
 • Jeho domovskou krajinou je Čína a neskôr Japonsko, ale je mimoriadne odolný voči klimatickým zmenám a prírodným vplyvom
 • Ginko má na prvý pohľad listy, ale ide v skutočnosti o ihličie vejárovitého tvaru

Ginko je zaujímavé najmä tým, že obsahuje špecifické látky zvané ginkolidy. Ide o zmes unikátnych látok priaznivo pôsobiacich najmä na srdce, cievy, centrálnu nervovú sústavu a periférne nervy, ktoré sa nevyskytujú v žiadnych iných stromoch či rastlinách. Práve od nich sa odvíjajú aj výnimočné účinky Ginka.

Ginkgo biloba

 • Podpora vitality a mentálneho zdravia
 • Podporuje pamäť a sústredenie
 • Pomáha udržiavať pamäť vo vyššom veku
 • Podporuje prekrvenie, prírodné aforidziakum

To sa využívalo alebo využíva vo viacerých oblastiach:

v medicínskych preparátoch sú využívané na rozširovanie ciev, zlepšenie okysličovania krvi a aj jej lepšiu cirkuláciu, čo sa hodí aj pri erekcii
v Číne sa v tradičnej medicíne varené plody využívali pri problémoch s astmou alebo kašľom, takže aj pri ochoreniach dýchacej sústavy
Ginko je známe aj ako súčasť výživových doplnkov využívaných na zlepšenie pamäti, podpore učenia sa a tiež pri zvýšení pozornosti a sústredenia

Ginkgo biloba popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie

Zaujímavosťou je, že kým dnes sa používajú viaceré časti Ginkga, napríklad aj listy, v minulosti tomu tak nebolo a napríklad tradičná čínska medicína si zakladala najmä na semenách, ktoré sa používali najviac proti astme. Nás však zaujíma Ginkgo biloba najmä ako afrodiziakum a prostriedok pre zlepšenie potencie.

ZAUJÍMAVÉ A UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Chcete vedieť niečo viac o Ginku? Keďže nechcem, aby sa môj článok zmenil na príliš detailný a vedecký opis rastliny či jej výskytu, odporúčam pre získanie ďalších zaujímavých a užitočných informácií radšej externý zdroj, napríklad tento článok na Wikipédii.

Látky a zloženie rastliny Ginko dvojlaločné

Látky a zloženie rastliny Ginko dvojlaločné Ginkgo je unikátne najmä vďaka tomu, aké látky sa nachádzajú v jeho plodoch, listoch a semenách. V niektorých prípadoch ide o látky, ktoré sa v takejto kombinácii či podobe nenachádzajú v žiadnej inej rastline. Celkovo obsahuje Ginkgo až 60 účinných látok.

Toto sú tie najdôležitejšie z nich:

Ginkolidy: Pod týmto pojmom sa myslia niektoré špecifické látky typické len a len pre Ginko dvojlaločné, napríklad ginkgetín alebo ginkgolid. Vďaka nim má táto rastlina také povzbudivé účinky na kardiovaskulárny a nervový systém, najmä s ohľadom na zlepšenie prenosu nervového signálu v mozgu a zároveň s ohľadom na jeho lepšie prekrvenie.

Mastné a organické kyseliny: Mastné kyseliny sú nevyhnutnou zložkou našej potravy a nachádzajú sa aj v tejto rastline. Aj v tomto prípade majú tieto látky zásluhu najmä na tom, že Ginkgo biloba priaznivo vplýva na srdcovocievnu sústavu a podporuje energiu a vitalitu v tele.

Flavonoidy: Antioxidačný účinok Ginka treba pripísať na vrub flavonoidom, ktoré rastlina obsahuje. Zároveň majú tieto látky významný vplyv aj na zlepšenie prekrvenia ciev a na prevenciu voči viacerým cievnym ochoreniam či problémom so srdcom. Vďaka nim má tiež Ginko protizápalový charakter a používa sa napríklad aj na poranenia.

Vitamíny a minerály: V Ginkgu je možné nájsť hneď viacero vitamínov a minerálov. Ide napríklad o vitamín A, ktorý je obsiahnutý v plodoch. Nachádzajú sa tu aj vitamín C a niektoré minerálny látky, napríklad horčík. Ten je najdôležitejším vnútrobunkovým materiálom a pomáha napríklad pri krvnom tlaku, chronickej únave a pri regulácii cukru v krvi.

Ďalšie látky: Medzi ďalšie látky, ktoré Ginkgo biloba obsahuje a ktoré tiež pôsobia priaznivo na viaceré systémy a orgány v našom tele patria napríklad lipidy, škrob, bielkoviny, bilobalid, lavonoidy, amentoflavon, terpenoidy, bilobetín, sekvoiaflavon, fenolické ďalšie látky, kvercetín, sisterol, kamferol alebo anthocyanín. Niektoré z nich sú dôležité aj pre nevyhnutné fungovanie viacerých procesov v tele.

Ginkgo biloba a jeho účinky

Ginkgo biloba a jeho účinky

Ginkgo biloba a jeho účinky Práve vďaka veľmi kvalitnému zloženiu a kombinácii viacerých zaujímavých účinných látok môže byť Ginko dvojlaločné veľmi nápomocné pri rôznych problémoch najmä s cievnou a nervovou sústavou. Zároveň ide doslova o životabudič a to najmä u seniorov, keďže rastlina pomáha zlepšiť stav centrálnej nervovej sústavy.

Tu sú najdôležitejšie účinky Ginka na ľudský organizmus:

Ginkgo ako afrodiziakum

Najdôležitejším účinkom Ginkgo biloba je, že ide o veľmi účinné afrodiziakum. Rastlina bola na tento účel využívaná už aj v tradičnej medicíne, pričom zásluhu na tomto jej účinku majú acetylcholín, dopamín a noradrenalín, ktorých tvorbu podporuje. Vďaka nim dochádza k zvýšeniu sexuálnej túžby, ale aj k väčšej sexuálnej vzrušivosti. Rovnako tak vďaka zlepšeniu prekrvenia pohlavnej sústavy dochádza aj k zlepšeniu erekcie a potencie u mužov.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Podpora vitality a mentálneho zdravia

Druhým najdôležitejším účinkom Ginka je podpora nervového systému a mentálneho zdravia. Ide o podporný prostriedok napríklad pri Alzheimerovej chorobe, nakoľko zlepšuje prenos nervových vzruchov v mozgu a celej nervovej sústave. Taktiež zlepšuje činnosť a prekrvenie mozgových buniek, pôsobí pozitívne na pamäť, odstraňuje únavu, dodáva pocit vitality, zvyšuje energiu a u seniorov pomáha zvýšiť psychickú sviežosť.

Zlepšenie a prevencia pri kardiovaskulárnych problémoch

Rastlina a výťažky z nej slúžia veľmi dobre ako prevencia pri rôznych problémoch so srdcom, napríklad pred infarktom myokardu alebo pri mozgových príhodách spôsobených kardiovaskulárnymi problémami. Používa sa aj na podporu po mŕtvici. Ginko zlepšuje aj prekrvenie končatín a periférnych ciev.

Antioxidačné a detoxikačné účinky

Ak máte problém s pečeňou či obličkami, môžete sa na Ginko spoľahnúť ako na výborný nástroj k prečisteniu týchto orgánov. Rovnako tak pôsobí rastlina preventívne voči predčasnému starnutiu buniek, nakoľko má aj antioxidačné účinky a chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov.

Ďalšie účinky

Ginkgo sa vyžíva napríklad aj pri potláčaní niektorých alergických reakcií, napríklad pri astme. Rovnako tak môže zlepšiť hladinu cukru v krvi, pomáha pri príliš častom močení, zvyšuje okysličenie v celom tele, znižuje tvorbu hlienov a dá sa využiť aj pri kožných problémoch či vonkajších poraneniach. Má tiež antibakteriálny účinok a slúži ako podpora pri poruchách zraku a sluchu.

Ginkgo biloba

 • Podpora vitality a mentálneho zdravia
 • Podporuje pamäť a sústredenie
 • Pomáha udržiavať pamäť vo vyššom veku
 • Podporuje prekrvenie, prírodné aforidziakum

Vedľajšie a negatívne účinky

Vedľajšie a negatívne účinky Základom správneho užívania je dodržiavať správne dávkovanie a v takom prípade by sa nemuseli objaviť žiadne problémy či negatívne reakcie. Výnimkou sú však ľudia s problémom nedostatočnej zrážanlivosti krvi, ktorí by sa mali rastline vyhýbať, prípadne jej užívanie konzultovať s lekárom.

Pozor si treba dať aj na nasledujúce prípady:

v niektorých prípadoch sa môžu na začiatok objaviť napríklad podráždenie, hnačka, nevoľnosť, nepokoj, zvracanie, ale ide o mierne, začiatočné a krátkodobé prejavy
ak sa u vás vyskytnú niektoré z vyššie uvedených vedľajších účinkov, znížte dávkovanie alebo si dajte kratšiu prestávku
ak beriete acylpyrín alebo lieky proti zrážanlivosti krvi, určite Ginko neužívajte
rovnako tak neodporúčam Ginko ani tehotným a dojčiacim ženám

POZOR PRI OPERÁCIÍ

Vzhľadom na to, že Ginko dvojlaločné pôsobí na menšiu zrážanlivosť krvi, mali by ste ho vysadiť pred plánovanou operáciou alebo zákrokom, pri ktorom hrozí väčšia strata krvi. Platí to nielen pre ľudí s oslabenou zrážanlivosťou krvi, ale pre všetkých.

Pestovanie doma

Pestovanie doma Ginkgo biloba rastie aj u nás, napríklad existuje niekoľko miest, kde rastú chránené stromy. Ak by ste si chceli túto rastlinu zasadiť doma a vypestovať si z nej okrasný strom, uprednostnite kúpu sadeníc, nakoľko s pestovaním zo semien bude príliš veľa práce. Z rastlín potom môžete zbierať listy, ktoré je najlepšie usušiť.

Čo sa týka samotného pestovania, toto sú moje rady:

Ginko dvojlaločné je síce nenáročná rastlina, ale potrebuje priepustnú pôdu
Ideálne je, ak nie je vystavené prílišnej vlhkosti, ideálna je suchšia ílovitá pôda; v prípade klíčenia semien treba však skôr vlhkejší záhradný substrát
Dôležité je, aby pH pôdy bolo kyslejšie, rovnako tak ochrana rastliny pred vetrom
ak máte možnosť, nevyberajte si samičie stromy, môžu šíriť okolo seba zápach a ten by vám mohol v záhrade či v blízkosti domu prekážať
jedno dôležité upozornenie: ak chcete pestovať Ginkgo kvôli plodom, budete si musieť počkať 30 rokov, až vtedy sa totiž začnú objavovať na dospelom strome

Čaj, kvapky, kapsule alebo celé plody

Čaj, kvapky, tablety, kapsule alebo celé plody?

Čaj, kvapky, kapsule alebo celé plody? Ginkgo biloba sa dá užívať v rôznych formách. Kým na podporu potencie sú najvhodnejšie len tabletky, pokiaľ chcete využiť aj iné účinky Ginka, máte na výber viacero možností. Konzumovať sa dajú aj jeho plody, lepšie však po tepelnej úprave, nakoľko surové môžu spôsobiť pokles vitamínu B6 v organizme.

Toto sú najčastejšie formy prípravkov, ktoré obsahujú Ginko:

Čaje

Čaj je zrejme jedna z najznámejších foriem akýchkoľvek bylín a rastlín s pozitívnymi účinkami na organizmus. Ide napríklad o čaje na podporu srdcovocievneho systému, pamäte alebo na podporu vitality a odstránenie únavy. Pri čajoch však mám ja osobnú skúsenosť s tým, že ich účinnosť nie je príliš extrémna, možno aj preto, že zdrojom nie sú kvalitné výťažky či extrakty Ginka.

Kvapky

Väčšina rôznych bylín a rastlín sa dá využiť aj na kvapky alebo tinktúry, ktoré si buď pripravíte doma alebo kúpite v obchode či lekárni. V prípade Ginka som však narazil na tekutú formu len vo forme ampuliek s roztokom na jednorazové užitie. Zaujímavosťou je, že nešlo o samotné Ginkgo, ale o kombináciu aj so Ženšenom.

Tablety

Mojou najviac obľúbenou formou, a zrejme nielen mojou, sú gélové tabletky. Ginko ako samostatný výživový doplnok predáva viacero značiek prípadne v kombinácii s výťažkami ďalších zaujímavých rastlín. Pokiaľ však chcete viac podporiť svoj sexuálny život, odporúčam radšej špeciálne tabletky určené na libido alebo potenciu, ktoré spomeniem aj neskôr.

Ginkgo biloba

 • Podpora vitality a mentálneho zdravia
 • Podporuje pamäť a sústredenie
 • Pomáha udržiavať pamäť vo vyššom veku
 • Podporuje prekrvenie, prírodné aforidziakum

Užívanie a dávkovanie Ginka dvojlaločného

Užívanie a dávkovanie Ginka dvojlaločného Každá z vyššie zmienených foriem Ginka má vlastné dávkovanie, ktoré je odporúčané priamo výrobcom. V prípade kvapiek ide zvyčajne o jednu ampulku denne, pri čajoch to býva v rozsahu 2 až 3 šálok za deň. Tabletky sa užívajú obvykle raz denne, buď po jednej alebo dvoch kapsulách, aj v závislosti od koncentrácie výťažku Gingka v nich.

Pre bezproblémové užívanie odporúčam držať sa týchto zásad:

maximálna denná dávka Ginkgo biloba by nemala prekročiť objem 100 miligramov za deň, pri dlhodobejšom dávkovaní radšej o niečo menej
ak patríte do rizikovej skupiny, napríklad máte problém so zrážanlivosťou krvi, radšej Ginkgo neužívajte prv, ako sa poradíte s lekárom
neprekračujte dávkovanie na obale a príbalovom letáku ku konkrétnemu prípravku a pri výskyte vedľajších účinkov užívanie prerušte a znova sa radšej poraďte s lekárom

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Ako fungujú tabletky s obsahom Ginkgo biloba a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky s obsahom Ginkgo biloba a prečo ich odporúčam Hoci Ginko dvojlaločné sa nenachádza v zložení všetky tabliet napríklad na podporu erekcie či libida, viacero tých najznámejších značiek ho obsahuje. Druhou možnosťou sú tabletky vo forme výživových doplnkov, ktoré obsahujú čisté výťažky Ginka, prípadne v kombinácii s extraktom iných rastlín, napríklad spolu so Ženšenom, Macou alebo Kotvičníkom.

Tabletky špeciálne určené na podporu potencie však majú jednu veľkú výhodu:

 • Zloženie prípravkov určených na zlepšenie erekcie či zvýšenie libida je presne nakombinované tak, aby bol efekt na potenciu maximálny a čo najrýchlejší

Navyše, vďaka tomu, že tieto tabletky obsahujú aj iné prírodné afrodiziaka alebo výťažky z rastlín podporujúcich zlepšenie prekrvenia pohlavnej sústavy, získate v jednom prípravku viacero účinkov naraz. Moje vlastné skúsenosti mi vravia, že práve takáto kombinácia je najžiadanejšou u mužov, ktorí chcú riešiť svoje problémy s potenciou.

Hoci určite nezavrhujem ani samostatné výživové doplnky s jednozložkovým obsahom, komplexné prípravky sú ešte lepšie. Toto sú ich najväčšie plusy:

testované a overené účinky, najmä z pohľadu kvality erekcie, jej rýchlejšieho nástupu a dlhšieho trvania plného stoporenia
vďaka tomu, že takéto prípravky obsahujú aj ďalšie pomocné látky, môžu podporovať nielen erekciu či libido, ale napríklad aj spermatogenézu
viacero tabliet tiež pomáha pri problémoch napríklad s prostatou alebo močovou sústavou, samozrejme, pokiaľ tomu zodpovedá aj ich zloženie

Pozitívom takýchto prípravkov je aj ich dostupnosť, nakoľko na ich získanie nepotrebujete mať lekársky recept. Výhodou je aj minimum nežiaducich či vedľajších účinkov a jednoduché dávkovanie. Samozrejme, nie všetky prípravky napríklad na libido alebo erekciu zaberú u každého muža rovnako, potrebné je aj dlhodobejšie užívanie.

PODPORA LIBIDA KOMPLEXNE

Ak chcete zlepšiť svoje libido, nestačí len užívať tabletky, treba si pomôcť aj inými prostriedkami. Viacero potravín či nápojov obsahuje látky spadajúce pod prírodné a prirodzené afrodiziaka, napríklad morské plody alebo červené víno. Vyskúšajte ich!

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Ak sa rozhodnete pre tabletky určené na podporu libida a potencie, máte na výber nielen tie, ktoré obsahujú výťažok z Ginka, ale aj z iných prírodných afrodiziak a rastlín podporujúcich prirodzené zlepšenie erekcie a plodnosti. Najdôležitejšie je, aby prípravok obsahoval kvalitnú kombináciu účinných extraktov a látok.

Vzhľadom na to, že mám s podobnými tabletkami a prípravkami pomerne veľké skúsenosti, rád by som vám poradil tie, s ktorými som bol najviac spokojný. V nasledujúcom prehľade preto uvádzam značky, ktoré som vyskúšal a pomohli mi:

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Stoporex Prolong

Predlženie erekcie
 • Predlženie erekcie
 • Oddialenie ejakulácie
 • Vitalita

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.75

4 Hodnotení

Kedy zbierať listy ginko?

Alena píše 18 októbra 2019 o 17:16

No čekal jsem kognitivní funkce a nedočkal jsem e. Je pravdou, že cca před rokem a půl jsem nastřípkoval dvě US recenze, nebo, že by to byly dvojitě zaslepené randomizované testy na 1024 respondentech po dobu 4let? No včil je to jedno, každopádně v této oblasti v obou recenzích to vyšlo jako placebo efekt na stejno. No prostě zločinné farmakoloby potřebují prachy 🙂

Karlos píše 21 septembra 2020 o 20:45

Pridať komentár

Chcem kúpiť