Ženská obriezka

Ženská obriezka

Obriezka u ženy je termín, ktorý sa síce prirovnáva k tej mužskej, ale ide o veľmi mylné prirovnanie. Tým, ako ženská obriezka vyzerá, čo všetko zahŕňa a najmä tým, že nemá žiadne výhody, skôr len nevýhody, ide o zákrok veľmi negatívneho charakteru. Žena pri ňom príde o veľkú časť vonkajšieho genitálu a má celoživotné následky.

Najčastejšie praktikujú ženskú obriezku krajiny v Afrike, napríklad Somálsko a iné štátny západnej, východnej a severovýchodnej Afriky. Hoci je rozšírený názor, že obriezka je náboženského charakteru, kresťanstvo, islam aj judaizmus ju zakazujú.

Hoci mojim cieľom nie je pri tejto téme suplovať encyklopédie typu Wikipedia, historické a sociologické hľadisko úplne vynechať nemôžem. Na ženskú obriezku sa však pozriem primárne z hľadiska kvality sexuálneho života a sexuálnej stimulácie.

Čo je ženská obriezka a aký má cieľ

Čo je ženská obriezka a aký má cieľ Infibulácia, čo je odborný názov pre obriezku u žien, je zákrok spojený tradične s niektorými spoločenskými či komunitnými rituálmi. Spočíva v odstránení časti vonkajšieho genitálu a technicky sa jedná o chirurgický zákrok s vážnym zásahom do pohlavnej sústavy.

 • Obriezka sa vykonáva najčastejšie na klitorise a vonkajších pyskoch ohanbia, ktoré sa zvyčajne odstraňujú čiastočne alebo úplne
 • Ide o zvyk či tradíciu historicky spojenú najmä s krajinami okolo rovníka, pre mnoho kultúr má obriezka aj za sociálny význam prechodu do dospelosti
 • Medicína obriezku u žien odsudzuje, údajne ju má až 140 miliónov žien na svete

Jedným z dôvodom, ktorý sa uvádza v krajinách, kde je obriezka súčasťou tradícií a kultúry, je aj duchovný dôvod. Podľa neho totiž žena po obriezke je menej sexuálne stimulovaná a je manželovi menej neverná. To je možno aj pravda, nakoľko po obriezke prichádza žena o klitoris a tú časť genitálu, ktorý jej môže spôsobiť sexuálne uspokojenie.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Ženská obriezka je okrem toho preukázateľne spojená s viacerým problémami:

bezprostredne po zákroku dochádza k ťažkému krvácaniu, problémom s močením a zvyšuje sa riziko vzniku infekcie či zápalu
dlhodobo je obriezka rizikovým faktorom pre neplodnosť, komplikácie pri pôrode a tiež vznik rôznych cýst
podceniť netreba ani psychologickú traumu, nakoľko zákrok nezvratne pripraví ženu o možnosť plného prežívania sexuálneho vzťahu

HISTORICKY DOMNELÉ VÝHODY OBRIEZKY

Oproti vyššie uvedeným preukázaným nevýhodám boli v minulosti uvádzané aj niektoré výhody, ktoré sa ale ukázali ako neopodstatnené. Najčastejšie šlo o zvýšenie plodnosti, zlepšenie pôrodu, utlmenie libida a hygienu oblasti. Nič z toho sa však nepreukázalo.

Ako prebieha ženská obriezka a typy obriezky

Ako prebieha ženská obriezka a typy obriezky Ženská obriezka má najrozšírenejšie tri spôsoby výkonu. Kým prvý typ je len veľmi jemný a málo invazívny, posledný spôsob vážne zasahuje nielen do sexuálneho života, ale aj do zdravia pohlavnej sústavy. O každom z týchto spôsobov však platí, že predstavuje nenávratný zásah do ženského pohlavného systému, ktorý je u nás nelegálny.

Tu sú tri najčastejšie typy obriezky u žien:

Obrezanie klitorisu

Najmenej invazívnym zákrokom ja zásah do klitorisu, čiže jeho obriezka. Tu sa vykonávajú spravidla tri formy zásahov, najmenej rozšíreným je odstránenie predkožky klitorisu, čiže obnaženie klitorisu. Takýto zákrok je ale veľmi málo rozšírený, vychádza z arabskej tradície a ide o jeden z pôvodných spôsobov pravej obriezky.

Viac rozšírené je buď čiastočné alebo úplné odstránenie klitorisu, odborne nazývané klitoridektómia. Odstraňujú sa tak buď špička klitorisu, čo má za cieľ znížiť možnosť sexuálneho dráždenia, prípadne celý voľne viditeľný klitoris. V tomto poslednom prípade nastáva najťažší zásah z hľadiska kvality sexuálneho života.

Obrezanie klitorisu a malých pyskov

Druhým typom obriezky je nielen odrezanie klitorisu, ale už aj zásah do vonkajšej časti pošvy. Odborne sa tento spôsob obriezky nazýva excízia a sprevádza ho zvyčajne aj odstránenie malých pyskov ohanbia. V tomto prípade je cieľom znova čo najnižšia možnosť sexuálneho dráždenia a stimulácie u ženy.

Tento spôsob obriezky u ženy je už zásahom nielen z hľadiska sexuálnej kvality života, ale ide aj o zásah priamo z hľadiska pohlavného zdravia. Veľmi často totiž následkom takéhoto invazívneho zákroku vznikajú rôzne infekcie a zápaly, problémom môžu byť aj poruchy močenia a močovej sústavy. Ešte stále ale nejde o najhoršiu formu.

Úplná ženská obriezka veľkých pyskov

Posledným a najviac invazívnym spôsobom je úplné odrezanie vonkajších genitálií, čiže klitorisu aj malých pyskov ohanbia a následné spojenie veľkých pyskov ohanbia. Takýto zákrok sa nazýva úplná infibulácia a dochádza pri ňom aj k narezaniu a odstráneniu veľkých pyskov a následnému zašitiu celého vonkajšieho genitálu.

Tejto obriezke sa niekedy hovorí aj tzv. Faraónska obriezka, pričom výsledkom je také zošitie rany po obriezke, že zostáva len malý otvor pre odvod moču a menštruačnej krvi. V niektorých krajinách je takáto obriezka dôkazom panenstva a pri prvej svadobnej noci je žena opätovne rozrezaná pre zväčšenie otvoru za účelom pohlavného styku.

Najčastejšie otázky o ženskej obriezke

Najčastejšie otázky o ženskej obriezke Obriezka u žien je v našich končinách pomerne neznáma a tomu zodpovedá aj celková internetová diskusia na túto tému. Keďže mojim cieľom je poskytnúť z tejto oblasti čo najviac informácií a ich čo najširšie spektrum, pozrel som si niektoré internetové fóra s cieľom zistiť, čo ženy najviac o obriezke zaujíma. Tu je prehľad najviac kladených otázok:

Robí sa ženská obriezka aj na Slovensku alebo v Európe?

Nie, aspoň ja som nič nezistil. Podľa WHO, čiže Svetovej zdravotníckej organizácie, ide technicky o mrzačenie ženských pohlavných orgánov, takže táto praktika je u nás zakázaná. Dočítal som sa však, že boli nejaké prípady v Nemecku, ale tie boli nelegálne.

Podľa štatistík sa vyskytuje obriezka najmä v Afrike. Kde konkrétne?

Ako krajiny s najčastejším výskytom sa označujú práve africké štáty, ide takmer o súvislý pás od západu po východ, od Senegalu až po Somálsko. Donedávna sa vykonávala obriezka aj v Egypte, ale už je zákonom zakázaná. Čiastočne sa vyskytuje aj v Iraku či Saudskej Arábii.

Aké tradície a povery sú pre obriezku u žien typické?

Najčastejšie sa uvádzalo, že to prospieva lepšej hygiene a lepšiemu pôrodu, ale v skutočnosti bol opak pravdou. Okrem toho je s týmto zákrokom spojená snaha o duchovnú čistotu, ktorá mala zabrániť nežiadanej masturbácií alebo vyššiemu sexuálnemu apetítu a libidu.

Má niečo spoločné ženská obriezka s náboženstvom?

Tejto téme sa nemožno vyhnúť, najmä nie na internete, kde sa pravidelne spája obriezka ženy a náboženstvo islam. Tu treba povedať, že hoci aj ja som našiel niekoľko takýchto príkladov, drvivá väčšina prípadov nie je vykonávaná na základe náboženských príkazov či rituálov.

Má ženská obriezka aj nejaké výhody?

Obávam sa, že nie. Všetky deklarované výhody, aj na základe nejakých tradícií a povier, sú len domnelé a moderná medicína ich vyvrátila. V niektorých komunitách v daných krajinách môže byť obriezka sociálnou výhodou pred vydajom, ale to podľa mňa výhoda nie je.

NA INTERNETE JE AJ FOTO A VIDEO

Pri hľadaní otázok na tému ženskej obriezky možno nájsť aj rôzne fotografie a videá, zväčša dokumentárneho typu. Nebudem sem na ne dávať odkazy, podľa mňa to nie je z hľadiska informovanosti potrebné. Uvádzam to len ako upozornenie aj na iný typ zdroja.

Ako zlepšiť a podporiť sexuálny život u žien

Ako zlepšiť a podporiť sexuálny život u žien Prejdime teraz od témy ženskej obriezky k niečomu príjemnejšiemu a to je podpora sexuálneho života a jeho kvality u žien. Práve uspokojivý sexuálny život je jedným z najdôležitejších kľúčov k spokojnému partnerskému vzťahu a hoci to veľa mužov aj žien popiera, skúsenosti sa oklamať nedajú.

Poprosil som moju partnerku, aby zverejnila veci, ktoré jej osobne pomohli:

základom je dostatok fantázie a neupadnutie do stereotypu, takže stojí za to okoreniť si sexuálny život novými polohami a sexuálnymi hrami
dbať treba aj na zdravý stav pohlavného systému, ktorý je prepojený s močovým, takže prevencia voči zápalom a infekciám je určite na mieste
zabúdať by ste nemali ani na dostatok fyzického a mentálneho oddychu, stres a depresie tiež zhoršujú sexuálny apetít a libido
pokiaľ aktuálne nemáte partnera, vyskúšajte masturbáciu a rôzne vibračné pomôcky či iné erotické hračky
prirodzená podpora kvality sexuálneho života je najlepšia, napríklad známe afrodiziakum Maca z južnej Ameriky pomáha mužom aj ženám

Ako fungujú prípravky na podporu ženského libida a prečo ich odporúčam

Ako fungujú prípravky na podporu ženského libida a prečo ich odporúčam Práve na rastlinnom základe obsahujúcom prírodné afrodiziaka a byliny či látky stimulujúce pohlavnú sústavu. K týmto prípravkom sa dostala aj moja partnerka a to na radu jednej zo svojich známych. Odkedy ich vyskúšala, nevie si ich vynachváliť.

Pokiaľ ide o ich fungovanie, to je pomerne jednoduché:

 • Tieto prípravky obsahujú látky podporujúce hormonálnu hladinu žien, čo zvyšuje libido, zároveň pomáhajú aj na lepšie prekrvenie pohlavnej sústavy a genitálií

Najčastejšie tu možno nájsť tradičné afrodiziaka, ktoré podporujú prirodzenú stimuláciu hormónov a zlepšujú hormonálnu rovnováhu. Okrem nich sa tu nachádzajú aj aminokyseliny na zlepšenie prekrvenia intímnej oblasti. Tie sú súčasťou nielen tabliet na vnútorné užitie, ale aj krémov a gélov na vonkajšiu aplikáciu.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Všetky typy týchto prípravkov majú viacero výhod:

kúpa je bez predpisu, receptu alebo nejakej lekárskej indikácie, aby ste si uvedené prípravky kúpili, nemusíte ani vopred navštíviť lekára
nemusíte sa tiež obávať o žiadne vážnejšie vedľajšie alebo nežiaduce účinky, nič podobné nehrozí kvôli prirodzenému zloženiu
pôsobenie týchto prípravkov môže byť aj dlhodobé, najmä ak ide o tabletky, ktoré sa dajú užívať pravidelne každý deň aj niekoľko mesiacov

Pokiaľ si zvolíte formu gélov či krémov, ich používanie je veľmi jednoduché. Stačí si pred pohlavným stykom naniesť potrebné množstvo prípravku priamo na intímnu oblasť, rozotrieť, rozmasírovať a to je všetko. O ostatné sa už postarajú látky obsiahnuté v prípravku.

BOHATÉ ZLOŽENIE = ŠIRŠIE PÔSOBENIE

Ak si zvolíte formu tabliet, máte veľkú výhodu v tom, že väčšina týchto prípravkov má veľmi bohaté zloženie. To sa prejaví aj na ich pôsobení, viacero z nich totiž pôsobí nielen priamo na sexuálne funkcie, ale tiež na zvýšenie fyzickej a mentálnej vitality.

Prípravky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi

Prípravky, ktoré vyskúšala moja partnerka a jej skúsenosti s nimi Prejdime teraz od teórie viac do praxe, konkrétne k prípravkom určeným na podporu sexuálneho života u žien a na podporu ich sexuálneho apetítu. Oproti situácii u mužov, kde je ponuka produktov veľká, ženské prípravky sú zastúpené trocha skromnejšie. Stále sa ale dajú nájsť viaceré zaujímavé značky.

Kľúčom pri výbere by ale určite nemala byť len cena, pozerať sa treba primárne na zloženie daného prípravku a na referencie. Aby som vám čo najlepšie poradil, rozhodol som sa zverejniť skúsenosti partnerky so značkami, ktoré jej pomohli najviac:

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení

Mám dôkazy – že ženská obriezka – INFIBULÁCIA – je aj na : SLOVENSKU * * *
Nik ale zo slovenských lekárov by takúto vec verejne nepotvrdil *
Čiže sa to tu kryje a tak sa to – neberie ako trestný čin *

Vulpes-Lagopus... : ( píše 27 januára 2020 o 17:50

Na Slovensku obriezka nieje – lebo tu – sa mladé dievčatá – VYREZÁVAJÚ “
Nema to nič s obriezkou takou ako: v – AFRIKE “
Tuto je to ukrutne brutálne – a beztrestné !

Vyrežu úplne – úplne, úplne – na totálku – neostane nič len vyrezaná hlboká diera… : (
Až na kosť – bolesť a následky po celý život – v Afrike aspoň kožu nechajú – tu nič – len bolesť.. !

Vulpes-Lagopus.. : ( píše 02 februára 2020 o 16:55

Pridať komentár