Maca – Žerucha peruánska

Malá rastlina pripomínajúca svojim tvarom a veľkosťou reďkovku, no pritom účinkami obrovský prírodný životabudič. To je Maca, hoci jej oficiálny názov je skôr Žerucha peruánska, Lepidium meyenii či Lepidium peruviani. Táto malá bylina pochádzajúca z juhoamerických Ánd je pritom základom väčšiny známych afrodiziak.

Rastlina je známa už viac ako 2000 rokov a dokonca starí Inkovia ju poznali pre jej povzbudzujúcej účinky na organizmus, vitalitu, fyzickú a aj psychickú silu. Dnes sa dostáva opäť „do kurzu“.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Dnes sa totiž výťažky a extrakty tejto rastliny vyskytujú vo viacerých prípravkoch a produktoch určených napríklad na zlepšenie erekcie, potencie, plodnosti a dokonca sa nachádza aj vo výživových doplnkoch pre športovcov.

Maca: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie

Maca: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie Žerucha peruánska je dvojročná rastlina, ktorá rastie v nadmorskej výške zhruba 4000 metrov nad morom najmä v horských oblastiach juhoamerických Ánd. Jej domovskou krajinou je Peru, ale vyskytuje sa napríklad aj na území Bolívie. Pre jej priaznivé účinky na potenciu a miesto výskytu sa jej prezýva aj „peruánska viagra“ alebo „peruánsky ženšen“.

 • Maca je veľkosťou, rastom, tvarom aj rozmermi podobná reďkovke či repe
 • Nadzemná časť rastliny je zelená a tvorená listovou ružicou, podzemnú časť tvorí koreň, ktorý sa využíva ako zelenina aj liečivý prostriedok
 • Farba podzemku môže byť žltá, čierna aj červená a celkovo existuje až 108 druhov rastliny odlišujúcich sa najmä farbou podzemku

Žerucha sa využíva úplne bežne napríklad aj v kuchyni, kde sa používa podobne, ako iná koreňová zelenina. Má veľmi vysokú výživovú hodnotu a môže sa variť či piecť. Rastlina si v poslednej dobe získala popularitu najmä pre jej pozitívny vplyv na plodnosť u mužov aj žien, no má oveľa väčšie využitie.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

V tradičnej medicíne južnej Ameriky sa využívala alebo využíva aj na:

podporu imunitného systému a nervového systému, napríklad aj pri problémoch s anémiou
u seniorov má pozitívny vplyv na ich vitalitu a mentálne zdravie, nakoľko dodáva energiu a zvyšuje výkonnosť mozgu
vďaka svojmu pôsobeniu aj na hladinu hormónov ju užívajú športovci ale aj ľudia, ktorí majú problém so stresom, úzkosťou a emočnou nestabilitou

Vďaka tomu, že rastlina vie prežiť aj v pomerne nehostinných podmienkach, sa zachovala až dodnes a je možné využiť jej benefity pre zdravie stále viac a viac. Navyše, rastlina sa veľmi dobre rozmnožuje semenami, čo môžete využiť napríklad aj vy pri jej domácom pestovaní.

ZAUJÍMAVÉ A UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Chceli by ste vedieť o Žeruche peruánskej niečo viac? Odporúčam vám naštudovať si napríklad informácie na Wikipédii, kde sa dozviete niečo viac o jej opise, výskyte, pestovaní a použití v praxi.

Látky a zloženie rastliny Žerucha peruánska

Látky a zloženie rastliny Žerucha peruánska Maca je bohatá na vitamíny, minerály, živiny, mastné kyseliny, aminokyseliny a iné látky typické pre koreňovú zeleninu. Aj vďaka takémuto pestrému zloženiu je jej vplyv na ľudské zdravie pozitívny vo viacerých oblastiach, no netreba samozrejme zabúdať ani na správne užívanie a dávkovanie.

Tu sú najdôležitejšie látky, ktoré Lepidium meyenii obsahuje:

Mastné kyseliny a aminokyseliny: Koreň rastliny obsahuje viacero mastných kyselín a až 19 druhov aminokyselín. Sú tu nasýtené mastné kyseliny, napríklad kyselina palmitová, ale aj nenasýtené, napríklad kyselina olejová a linoleová. Všetky tieto kyseliny sú dôležité pre správne fungovanie metabolizmu, zdravie nervovej sústavy a sú najmä nevyhnutnými stavebnými látkami buniek a zásobárňou energií.

Saponíny: Saponíny sú bioaktívne zložky, ktoré pôsobia močopudne a vďaka aktivácii látkovej premeny sa podieľajú významne aj na detoxikácii organizmu a odplavenia škodlivín z tela. Zároveň zlepšujú prietok krvi a majú aj iné priaznivé vplyvy na telo. Okrem Macy sa vo veľmi významnej koncentrácii nachádzajú aj v Ženšene.

Aromatické oleje a izotiocyanáty: Pod týmto pojmom sa skrývajú aromatické oleje, konkrétne viac ako 50ka rôznych druhov, ktoré sú v Mace obsiahnuté. Najväčšie zastúpenie tu má fenylacetonitril. Aromatické oleje majú pre naše telo zmysel najmä ohľadom zvýšenia energie, zmiernenia stresu, uvoľnenia napätia a zároveň zlepšenia zmyslov.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Vitamíny a minerály: Žerucha je bohatá na rôzne druhy vitamínov a minerálov. Nájdete tu napríklad vitamíny skupiny B, konkrétne B1, B2 a B12, tiež vitamín A, C, D a vitamín E. Z minerálov sú v rastline obsiahnuté vápnik, draslík, železo, jód, meď, mangán, zinok, fosfor a v menšom množstve aj sodík.

Ďalšie látky: Maca obsahuje aj steroly, taníny alebo alkaloidy, napríklad macaridín alebo lepidín. Tieto látky majú povzbudivý účinok na organizmus a na zvýšenie jeho vitality, takže aj preto má Maca také účinky v tejto oblasti, aké má. Rovnako tak je veľmi bohatá na uhľohydráty a bielkoviny, naopak, vlákniny a tuku je v jej zložení skromnejšie.

Maca a jej účinky

Maca a jej účinky Koreň Maca, ktorý sa z rastliny najviac využíva, má na organizmus všeobecne prospešné účinky a to tak v oblasti svalov, nervovej sústavy a duševného zdravia, ako aj z hľadiska hormonálnej sústavy. Hoci mňa osobne najviac zaujímajú účinky v sexuálnej oblasti, Žerucha je cenená aj svojimi ďalšími vplyvmi.

Toto sú tie najviac známe:

Zlepšenie potencie a libida

Alfa a omega účinkov rastliny je pôsobenie na libido a aj na potenciu ako takú. Maca má totiž pozitívny vplyv nielen na hladinu hormónov, ktorú stimuluje a posilňuje tak aj libido a chuť na sex, ale napríklad aj na zlepšenie početnosti spermií a objemu semena. Ukázali to výsledky spermiogramu po 3 mesačnom užívaní prípravkov s obsahom Žeruchy. O rastline sa dokonca hovorí aj v súvislosti s priaznivým vplyvom na prostatu, ale konkrétne štúdie som v tomto smere nevidel.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Zvýšenie vitality a energie

Maca je skvelý životabudič, čo sa prejaví zlepšením pocitu vitality a naplnením energie. Ak potrebujete vytrvalosť, ste po náročnom fyzickom výkone alebo trpíte aj chronickou únavou a nedostatkom energie, je rastlina skvelým povzbudzujúcim prostriedkom. Vďaka vysokej energetickej hodnote jej zloženia je aj veľmi dobrou zásobárňou energie.

Špeciálne účinky pre ženy

Čo sa týka pôsobenia na ženy, má Žerucha niekoľko špecifických účinkov. Vďaka tomu, že pôsobením účinných látok obsiahnutých v rastline dochádza k hormonálnej regulácii, pomáha užívanie Macy napríklad na premenštruačný syndróm, počas menopauzy a aj na kontrolovanie hladiny estrogénov u žien trpiacich polycystickým ovariálnym syndrómom.

Podpora svalstva

Maca je využívaná aj pre svoju stimuláciu posilnenia svalstva a podpory jeho rastu a zlepšenia pružnosti či sily. Rastlina je tak súčasťou aj doplnkov určených pre športovcov, ktorí chcú dosiahnuť vynikajúce výsledky vo fáze budovania objemu svalstva a zvyšovania jeho sily.

Zlepšenie duševného zdravia

Vďaka svojim stimulačným vplyvom na organizmus sa hodí Lepidium meyenii aj na podporu duševného zdravia. Ak chcete potlačiť únavu, úzkosť, nervozitu, stres, náladovosť či príznaky depresie a stabilizovať svoj emócie, je rastlina na to ako stvorená. Navyše, vďaka priaznivému vplyvu na nervovú sústavu pôsobí pozitívne aj na výkonnosť mozgu.

Ďalšie účinky

V tradičnom lekárstve sa Maca používa napríklad aj na podporu imunitného systému, pri problémoch s tuberkulózou a chudokrvnosťou, pri problémoch so žalúdkom, na zlepšenie zdravia kostí a zubov, zníženie vypadávania vlasov a podporu ich pevnosti. Zaujímavým účinkom je zmiernenie akné a rýchlejšie hojenie vonkajších poranení na pokožke.

Vedľajšie a negatívne účinky

Vedľajšie a negatívne účinky Maca patrí medzi rastliny, s ktorými nebývajú spojené príliš negatívne nežiaduce účinky a to ani pri dlhodobejšom užívaní. Dôležité je ale dodržiavať maximálnu dennú dávku a na začiatok to nepreháňať s nadmerným užívaním. Ak budete užívať napríklad 1 čajovú lyžičku sušeného prášku denne, na začiatok začnite s polovičnou dávkou.

So Žeruchou môžu nastať problémy len v niektorých špecifických situáciách:

ženy počas tehotenstva alebo počas dojčenia by sa mali Žeruche vyhýbať a to s ohľadom na niektoré jej látky a účinky na telo
keďže koreň môže spôsobiť problém s prijímaním jódu v tele, neodporúča sa užívanie rastliny ľuďom s poruchami týkajúcimi sa štítnej žľazy
ak máte problémy s hormonálnou hladinou, beriete lieky v rámci hormonálnej substitučnej liečby alebo máte nádor súvisiaci s hormónmi, Macu nesmiete užívať

AKO NA DLHODOBÉ UŽÍVANIE

Keďže dlhodobé neprestajné užívanie produktov a prípravkov s obsahom rastliny môže narušiť hladinu hormónov v tele, mali by ste si robiť počas dlhodobejšieho užívania prestávky. Napríklad po mesiaci užívania aspoň mesiac prípravok s Macou vysadiť.

Pestovanie doma

Pestovanie doma Ak by ste si chceli Žeruchu vypestovať doma, môžete tak spraviť napríklad aj v byte. Dôležité je si však uvedomiť, že ide o veľmi aromatickú rastlinu, takže si na ňu treba vyhradiť osobitné miesto. Pestovanie v záhone je síce možné, ale určite by ste mali rastlinu ochrániť pred nadmernými výkyvmi teplôt v lete aj v zime.

❤️ TIP: ak hľadáte tabletky, ktoré naozaj fungujú potom osobne odporúčam tabletky, ktoré mi priniesli najlepšie výsledky: ✅ Stoporex Klasik, ✅ Stoporex Prolong

Toto sú optimálne podmienky pre pestovanie Žeruchy u nás:

ideálne je pestovanie v miske alebo kvetináči, najlepšie pri okne s dostatkom svetla
výsev je možný po celý rok, ideálne do truhlíka s ľahšou hlinou, pieskom a pilinami
ak budete vysievať vonku, ideálne je vysievať od jari do jesene
na úvod je nevyhnutnosťou udržiavanie dostatočnej vlhkosti, čo znamená zalievať zeminu aj viackrát za deň
v prípade takéhoto pestovania sa využíva najviac horná časť rastliny so zelenými lístkami, ktoré sa hodia najmä do kuchyne

Prášok, nápoj, čaj, šampón aj tabletky

Prášok, nápoj, čaj, šampón aj tabletky Maca sa u nás dá kúpiť vo viacerých podobách, pričom záleží od toho, akému užívaniu dáte prednosť a tiež od účelu užívania rastliny. Na vonkajšie užitie by som ako zaujímavosť spomenul šampón, ale primárnym cieľom je užívať rastlinu a jej extrakty či výťažky vnútorne.

Toto sú najčastejšie formy:

Prášok

Maca sa dá veľmi často kúpiť vo forme prášku. Ten obsahuje sušený a rozdrvený koreň, pričom buď prášok zalejete vodou, alebo ho môžete zamiešať aj do vareného jedla. Zaujímavosťou je spraviť si z prášku smoothie, či už zeleninové alebo ovocné. Pri práškoch si však treba dať pozor najmä na koncentráciu výťažku rastliny, pretože tie najlacnejšie sú obvykle aj najslabšie z hľadiska účinkov.

Čaje a odvary

Obvyklou formou užívania rôznych bylín a rastlín sú čaje či odvary. Ak si zaobstaráte sušenú rastlinu, môžete jednu lyžičku raz za deň zaliať 2 – 3 dcl vody a nechať dostatočne dlho lúhovať. Získate tak domáci čaj alebo odvar, ktorý je možné piť najmä ako životabudič a skvelý prostriedok na zlepšenie duševnej sily a vitality.

Afrodiziakálny nápoj

Pod pojmom afrodiziakálny nápoj sa myslí obvykle nápoj obsahujúci okrem výťažku Macy aj kombináciu iných rastlín a účinných látok. Tento nápoj je určený pre ženy na podporu ich libida, no je možné, že niečo podobné sa vyrába aj pre mužov, aj keď ja som na to zatiaľ nenarazil.

Tabletky

Maca sa dá užívať aj vo forme gélových kapsúl. V tomto prípade môže ísť buď o výživový doplnok s obsahom len tejto rastliny, prípadne s niektorými pomocnými látkami, alebo o komplexné tabletky určené napríklad na podporu libida či erekcie. Ja si myslím, že druhá možnosť je lepšia a to najmä s ohľadom na lepšie, širšie a viditeľnejšie účinky na potenciu.

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Užívanie a dávkovanie Lepidium meyenii

Užívanie a dávkovanie Lepidium meyenii Najjednoduchšie na užívanie sú tabletky, nakoľko sa stačí držať presne inštrukcií na príbalovom letáku. Ak budete užívať nápoje spravené doma, napríklad čaje, maximom by mala byť 1 čajová lyžička surovej rastliny za jeden deň. Pri užívaní prášku sa rozpúšťa najviac jedna lyžička extraktu, ideálne vo vode alebo ovocnej šťave.

Pri užívaní dodržujte tiež tieto inštrukcie:

základom bezpečného užívania je dodržiavanie dávkovania od výrobcu a najmä dodržiavanie maximálnej dennej dávky
pokiaľ patríte do rizikovej skupiny s možným výskytom vedľajších účinkov, poraďte sa s lekárom o vhodnosti užívania Žeruchy
pri dlhodobom užívaní dbajte na to, aby ste to s prípravkami nepreháňali a dajte si raz za čas od nich pauzu, prípadne vyskúšajte aj produkty z iných podobných rastlín

Ako fungujú tabletky s obsahom rastliny Maca a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky s obsahom rastliny Maca a prečo ich odporúčam Nájsť výťažok z koreňa Maca v tabletkách či prípravkoch na podporu potencie nie je vôbec žiaden problém. Ide naopak o jednu z najčastejších zložiek a prírodných účinných látok, nakoľko rastlina je považovaná za veľmi úspešné afrodiziakum. To je aj dôvod, prečo som sa o ňu začal zaujímať viac.

Tieto tabletky fungujú na spoločnom základe:

 • Efekt zvýšenie libida či zlepšenie potencie je dosiahnutý ovplyvnením hormonálnej hladiny a zlepšením sexuálnej vzrušivosti na priamu aj nepriamu sexuálnu stimuláciu

Žerucha paraguajská je však obvykle len jednou z viacerých zložiek takýchto prípravkov. Je to zámerné, nakoľko výrobcovia sa snažia skombinovať v tabletkách čo najviac účinných látok s účinkami, ktoré sa dopĺňajú, kombinujú a posilňujú. Samozrejme, to neplatí o výživových doplnkoch obsahujúcich len Macu.

Aký je rozdiel medzi nimi a komplexnými tabletkami a čo je lepšie? Dôvody pre aj proti som sa snažil zhrnúť do týchto troch bodov:
výživové doplnky obsahujúce len Macu nie sú obvykle špeciálne určené na podporu potencie, ale majú skôr širšie účinky vo viacerých oblastiach
pri takýchto výživových doplnkoch môže byť lepšia koncentrácia samotnej rastliny, no nezaručuje to automaticky lepšiu účinnosť a rýchlejší efekt
komplexné tabletky na podporu erekcie či libida obsahujú síce viac látok, no zvyčajne sú efektívnejšie a vhodnejšie aj na dlhodobé užívanie bez nežiaducich vplyvov

Či už sa rozhodnete pre jednu alebo druhú kategóriu tabliet, spoločnou výhodou je pomerne jednoduchá dostupnosť. Ide totiž o výživové doplnky bez lekárskeho receptu, takže si ich môžete jednoducho kúpiť v kamennej lekárni, internetovej lekárni, online obchode so zdravou výživou alebo priamo od výrobcu.

EXTRAKČNÝ POMER

Prv, ako si zvolíte konkrétny prípravok s obsahom Macy, prečítajte si informáciu o extrakčnom pomere. Napríklad pomer 10:1 znamená, že z 10 kg sušeného koreňa rastliny sa získa 1 kg suchého extraktu. Čím je pomer lepší, tým je prípravok kvalitnejší.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Keďže Maca je súčasťou viacerých značiek prípravkov na podporu potencie, erekcie a libida, nie je problém si vybrať ten, ktorý vám bude svojim zložením a účinnosťou vyhovovať najviac. Zároveň ale chcem zdôrazniť, že aj prípravky, ktoré priamo neobsahujú Žeruchu, nemusia byť automaticky zlé.

Naopak, existuje veľké množstvo prírodných afrodiziak a rastlín ovplyvňujúcich priaznivo potenciu, takže vyskúšať môžete oveľa viac značiek tabliet. V nasledujúcom prehľade prinášam hodnotenie tých, s ktorými som bol najviac spokojný ja:

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Stoporex Prolong

Predlženie erekcie
 • Predlženie erekcie
 • Oddialenie ejakulácie
 • Vitalita

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.23

22 Hodnotení

Dobrý deň prajem. Prosim Vás chcem sa spýtať, či sa dá koreň macy užívať aj ako čerstvý, odšťavený, alebo musí byť vždy vysušený?

Vopred veľmi pekne ďakujem

Kristína Bujnová píše 26 marca 2020 o 12:29

Pridať komentár

Chcem kúpiť