Ďatelina lúčna – Trifolium pratense

Ďatelina lúčna: liečivé účinky, čaj, pestovanie, využitie

Ďatelina lúčna je na prvý pohľad len obyčajná krmovina, ktorej osivo sa dá kúpiť v každom záhradkárskom obchode. Táto rastlina má však oveľa širšie využitie, nakoľko má liečivé účinky využívané už po stáročia. V minulosti bola považovaná dokonca aj za bylinu, ktorá mala pôsobiť proti negatívnej energii a mala priniesť šťastie.

Sýto ružový guľovitý kvet Ďateliny lúčnej je asi najlepším poznávacím znamením tejto byliny. Celkovo je na svete niekoľko stoviek druhov rastliny a hoci všetky patria pod jednu čeľaď, môžu mať rôzne použitie v praxi.

Kým lístky sa môžu používať napríklad aj na dochutenie do jedál, pre liečebné účely sa zbierajú kvety. Tie sa potom využívajú ako základ pre čaj, zápar alebo tablety určené pre podporu žien v prechode, čiže v období, kedy nastáva menopauza.

Ďatelina lúčna: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie

Ďatelina lúčna: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie Latinský názov tejto rastliny je Trifolium pratense a na Slovensku sa vyskytuje prakticky na celom území od lúk v nížinách až po horské pastviny. Rastlina sa využíva najviac ako krmovina a za týmto účelom sa aj vo veľkom pestuje, no nás prirodzene zaujímajú najviac jej liečivé účinky na organizmus.

 • Ďatelina lúčna patrí medzi vytrvalé rastliny, ktoré kvitnú od mája do októbra a typicky ich možno rozoznať podľa ružovofialového kvetu
 • Rastlina sa vyskytuje na lúkach aj okraji lesov, dôležitá je mierne vlhká pôda
 • Ďatelina dorastá do výšky pol metra a má trojlístkové alebo aj štvorlístkové listy

Zaujímavosťou je, že široké využitie Ďateliny z nej robí naozaj univerzálny prírodný prostriedok na vonkajšie aj vnútorné pôsobenie. Dokonca sa využíva aj v jedle, najmä sa pridáva do polievok, omáčok alebo zeleninových šalátov na dochutenie. Na jednej strane je tak rastlina považovaná za burinu, na druhej strane má veľmi praktické využitie.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Ak hovoríme o Ďateline ako o liečivej rastline, tak tu sú jej najznámejšie vplyvy:

antioxidačné, imunostimulačné, antiseptické a antibiotické účinky, čo v praxi znamená podporu imunity, vitality a spomalenie predčasného starnutia
pomáha na nervový systém a pohybový systém, využíva sa aj navonok a to najmä na dezinfekciu rán a zlepšenie hojenia
je výborným prírodným prostriedkom proti tráviacim problémom, najmä ak ide o odstránenie plynatosti a hnačky

Čo sa týka účinkov priamo pre ženy, nakoľko práve v prípravkoch určených na podporu pri ženských problémoch sa Ďatelina často nachádza, tak vďaka vysokému obsahu fytoestrogénov izoflavónov má rastlina priaznivý vplyv na hormonálnu rovnováhu. Pomáha pri poklese hladiny estrogénu, čo je hormón veľmi dôležitý práve počas menopauzy.

ZAUJÍMAVÉ A UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Zaujímajú vás ďalšie údaje týkajúce sa biologických a technických informácií o Ďateline lúčnej? V tom prípade vám odporúčam ako dobrý zdroj takýchto informácií Wikipédiu, kde sa dozviete všetko potrebné. Ja na tomto mieste nemám toľko priestoru pre takéto údaje.

Látky a zloženie rastliny Ďatelina lúčna

Látky a zloženie rastliny Ďatelina lúčna Rastlina je bohatá na viaceré zaujímavé aj užitočné látky, napríklad sú tu silice, organické kyseliny, flavóny, vitamíny, estrogénne látky, glykozidy, minerály a flavonoidy. Najmä estrogénne látky prírodného charakteru sú základom účinnosti prípravkov určených pre ženy počas menopauzy, ktorých je Ďatelina lúčna stálou súčasťou.

Tu sú najdôležitejšie účinné látky obsiahnuté v rastline:

Fytoestrogény: Za týmto pojmom sa skrývajú rastlinné zlúčeniny veľmi podobné ľudským estrogénom, preto sa aj nazývajú fytoestrogény. Ide o látky, ktoré majú v ľudskom tele podobné účinky, ako estrogény, nakoľko sa viažu na špecifické estrogénové receptory. Ich využitie spočíva najmä v podpore normalizácie hormonálnej hladiny.

Flavonoidy: Tieto rastlinné látky sú mimoriadne cenené kvôli antioxidačnému vplyvu, čiže na spomalenie predčasného starnutia buniek a tkanív. okrem toho pomáhajú na lepšie prekrvenie organizmu, z hľadiska vonkajších účinkov pozitívne vplývajú na kŕčové žily a hemoroidy. Normalizujú tiež činnosť nervovej sústavy.

Glykozidy: Organické rastlinné zlúčeniny používané pri nedostatočnej činnosti srdca, to sú glykozidy, ktoré sú obsiahnuté aj v Ďateline lúčnej. Tieto látky majú silnú biologickú aktivitu a slúžia aj ako energetická zásobáreň. U človeka pôsobia najmä na srdcovocievny systém, konkrétne v Ďateline lúčnej sa nachádza glykozid trifolín.

Vitamíny: Hoci sme si možno zvykli, že vitamíny sú doménou ovocia či zeleniny, pomerne veľké zastúpenie majú aj v Ďateline lúčnej. Nájdeme tu betakarotén, vitamín C, vitamín E a veľké množstvo vitamínov skupiny B, konkrétne B1, B2, B3, B5, B9 a B12. Všetky tieto vitamíny sa tiež určitou mierou podieľajú na priaznivých účinkoch rastliny.

Minerály: Poslednou skupinou dôležitých účinných látok nachádzajúcich sa v Ďateline sú minerály, ktoré svojimi účinkami dopĺňajú pôsobenie vitamínov aj iných látok. V rastline sú obsiahnuté najmä mangán, zinok, horčík, meď a selén. Napríklad zinok, ktorý sa v Ďateline nachádza, má pozitívne účinky na pohlavný systém mužov aj žien.

Ďatelina lúčna a jej účinky

Ďatelina lúčna a jej účinky Rastlina sa dá používať vnútorne aj navonok, pričom prioritou sú jej dezinfekčné účinky, ktoré sa môžu prejaviť vo viacerých systémoch. Okrem toho je Ďatelina skvelým zdrojom rastlinných estrogénov, takže je právom dôležitou zložkou prípravkov určených pre ženy, ktorých trápi znížená hladina prirodzených hormónov.

Tu sú oblasti, kde sa Ďatelina ako prírodný prostriedok využíva najviac:

Podpora počas klimaktéria

Prvým účinkom, o ktorom sa zmienim, je podpora počas menopauzy. V tomto období vzniká u žien hormonálna nerovnováha, na ktorú pomôžu práve fytoestrogény obsiahnuté v rastline. Výsledkom je pôsobenie najmä proti návalom tepla a proti častým výkyvom nálad.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Problémy s menštruáciou

Táto oblasť veľmi úzko súvisí s tou prvou, nakoľko aj za týmito účinkami treba hľadať pôsobenie fytoestrogénov. Ak má žena problém s nepravidelnou menštruáciou, nadmerným krvácaním alebo bolesťami, môže byť Ďatelina tou rastlinou, ktorá jej uľaví a pomôže.

Podpora trávenia

Na zlepšenie trávenia a vylučovania je Ďatelina ako stvorená. Používa sa už od nepamäti na prevenciu aj podporu pri výskyte žalúdočných vredov, taktiež proti plynatosti a hnačkám. Pomáha na upravenie stolice a tiež v prípade, že vás trápia koliky čriev.

Upokojenie nervového systému

Ak vás trápia časté výkyvy nálad, depresie alebo nepokoj, je Ďatelina lúčna veľmi dobrým prostriedkom pre celkové upokojenie nervovej sústavy. Výsledkom je aj priaznivé pôsobenie na spánok, konkrétne na lepšie zaspávanie a celkové zlepšenie kvality spánku.

Vonkajšie pôsobenie

Okrem vnútorného pôsobenia pomáha Ďatelina lúčna aj navonok. Nakoľko má antiseptické, dezinfekčné a antibiotické účinky, je účinná napríklad aj na rôzne ekzémy, afty, plesne, opuchy, zápaly ďasien a kožné ochorenia. Pomáha aj na lepšie hojenie poranení.

Pomoc pri problémoch s dýchacou sústavou

Dezinfekčné účinky sa prejavujú napríklad aj v súvislosti s dýchacou sústavou. Rastlina pomáha na udržanie zdravého stavu dýchacích ciest, podporuje odstraňovanie hlienov a tlmenie kašľa a pomáha pri rôznych pľúcnych chorobách či zápaloch.

Ďalšie účinky

Medzi ďalšie zaujímavé účinky, ktoré Ďatelina lúčna má, patrí prevencia voči niektorým srdcovocievnym ochoreniam, pomoc pri bolestiach kĺbov a svalov, podpora lepšej obranyschopnosti organizmu a podpora krvotvorby spoločne s prečisťovaním krvi.

Vedľajšie a negatívne účinky

Ďatelina lúčna: Vedľajšie a negatívne účinky Sú s užívaním Ďateliny lúčnej spojené nejaké vedľajšie alebo nežiaduce vplyvy? Áno aj nie. v prípade tabliet stačí dodržiavať dávkovanie a nemalo by prísť k vážnejším problémom. Pri domácich receptoch na vnútorné použitie už môže nastať problém, nakoľko tu je správne dávkovanie ťažšie odhadnúť.

Pozor si treba dať aj na niekoľko kontraindikácií a problémových situácií:

Ďatelinu nemôžu užívať deti, tehotné ženy a dojčiace ženy
problémom môžu byť aj priberanie hmotnosti a u niektorých žien sa môžu vyskytnúť aj poruchy menštruačného cyklu
ak má žena zhubný nádor súvisiaci s metabolizmom estrogénu, tiež nesmie rastlinu užiť, nakoľko by to mohlo spôsobiť rast nádoru
kontraindikáciou je aj žilná trombóza, pri ktorej sa nesmie Ďatelina užívať
rastlina interaguje aj s hypotenzívami a perorálnymi kontraceptívami

MÁ VPLYV NA NEPLODNOSŤ?

Na nejednom internetovom fóre či v diskusii som zachytil otázky, či má užívanie Ďateliny nejaké negatívne účinky na plodnosť. Odpoveďou je, že pri vyššom dávkovaní boli zachytené známky zníženia fertility alebo až infertilita, takže to určite netreba s rastlinou preháňať.

Pestovanie doma

Ďatelina lúčna: Pestovanie doma Semená Ďateliny lúčnej sa dajú kúpiť v bežnom záhradkárskom obchode, ich predaj sa už realizuje dokonca aj cez internet. Keďže cena nie je vôbec nijak závratná a klimatické podmienky u nás sú ideálne, je možné rastlinu pestovať bez problémov aj doma. Potrebujete však na to dostatok priestoru v záhrade, na balkóne sa to príliš nedá.

Pre úspešné pestovanie sa treba riadiť týmito pravidlami:

rastlina síce rastie takmer všade, ale dôležité je, aby pôda mala miernu vlhkosť, takže žiadne extrémne suchá, ale ani žiadne extrémne zavodnenie neprichádzajú do úvahy
optimálna je hlinitá pôda, ktorá je však dostatočne vzdušná
osivové ložisko by malo byť v hĺbke 20 až 30 mm, určite nie viac
ideálna je letná sejba do konca júla alebo polovice augusta, vtedy má rastlina najlepšiu šancu na úspešné prezimovanie
nezabúdajte na výživu a hnojenie, optimálne je fosforečno-draselné hnojenie

Čaj, zápar, tabletky, sirup aj obklady

Ďatelina lúčna: Čaj, zápar, tabletky, sirup aj obklady Rastlina je známa tým, že patrí medzi liečivé byliny s možnosťou využitia navonok aj vnútorne. Na vnútorné užitie sa využívajú čaje, odvary alebo zápaly, bežne je Ďatelina lúčna aj súčasťou dochucovacích prostriedkov jedál. Na vonkajšie použitie sa využíva odvar alebo čaj, ktorý je súčasťou obkladov.

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé možnosti trocha bližšie:

Čaje, zápary, odvary

Ak si kúpite sušený extrakt z Ďateliny lúčnej, môžete si doma pripraviť čaj, zápar alebo odvar. Najčastejší je čaj, kde stačí 2 lyžičky zaliať hrnčekom horúcej vody a nechať 10 minút lúhovať. Kúpiť sa dajú už aj hotové sypané čaje, ktoré sa lúhujú v 2 dcl vriacej vody až 15 minút. Môžete si vyrobiť aj čaj z viacerých byliniek alebo s pridaním bazalky či ríbezle.

Sirup a využitie v kuchyni

Z Ďateliny lúčnej je možné si spraviť v domácich podmienkach sirup, prípadne si ho kúpiť ako hotový rastlinný produkt. Odporúčam najmä druhú možnosť, kde minimalizujete riziko predávkovania sa a navyše hotové sirupy sú bezpečné aj z hľadiska kvality obsahu.

Vonkajšie obklady

Ako som spomenul skôr, rastlina má využitie aj navonok, najmä na rôzne kožné problémy, zápaly alebo funkčné deformácie. Za týmto účelom si môžete spraviť čaj a odvar, ktorý potom využijete na namáčanie obkladov. Rastlinu môžete využiť aj do sedacích kúpeľov.

Tabletky ako výživové doplnky

Modernou formou, ktorá je veľmi jednoduchá a pohodlná z hľadiska užívania a dávkovania, sú hotové tabletky či gélové kapsule s perorálnym užívaním. Ide o voľne dostupné výživové doplnky, ktoré sa užívajú pravidelne každý deň. Môžete si kúpiť napríklad tabletky čisto len s obsahom Ďateliny, prípadne zvoliť prípravky s kombináciou viacerých zložiek.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Užívanie a dávkovanie Ďateliny lúčnej

Ďatelina lúčna: Užívanie a dávkovanie Ďateliny lúčnej Ak chcete naplno využiť liečivé a pozitívne účinky rastliny, treba dodržiavať správne dávkovanie a vyhýbať sa pri užívaní kontraindikáciám. V tomto ohľade sú najbezpečnejšie tabletky alebo iné formy hotových produktov, ktoré majú jasný pôvod, obsah, odporúčané užívanie a sú testované.

Čo sa týka samotného dávkovania, tu sú najčastejšie odporúčané princípy:

začnem využitím v kuchyni, kde by mala slúžiť Ďatelina len na mierne dochutenie
hoci sa listy aj kvety môžu jesť surové, neodporúčam to
v prípade kupovaného čaju je obvyklé dávkovanie 2 až 3 šálky s obsahom 1 čajovej lyžičky hotového čaju, pri domácom čaji sa užívajú 1 až 2 šálky za deň
čo sa týka sirupu, najčastejšie sa užíva maximálne 4 až 6 čajových lyžíc
pri použití zvonka je optimálne použitie len raz za deň, kvôli možnej precitlivenej reakcii
pri tabletkách dodržiavajte odporúčania od výrobcu

Ako fungujú tabletky s obsahom Ďateliny lúčnej a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky s obsahom Ďateliny lúčnej a prečo ich odporúčam Výživové doplnky vo forme tabliet sú jednoznačne najpopulárnejšou formou, ako sa dajú pozitívne účinky Ďateliny využiť vo svoj prospech. Vo forme extraktu sa táto rastlina nachádza buď vo všeobecných výživových doplnkoch určených prakticky pre každého, prípadne v tabletkách so špecifickými účinkami práve pre ženy v klimaktériu.

Veľkou výhodou je zloženie týchto prípravkov:

 • Tabletky s obsahom Ďateliny sú čisto prírodného charakteru, takže sú v nich obsiahnuté len látky rastlinného typu, ktoré pôsobia na organizmus prirodzene a najmä dlhodobo

Práve prirodzené pôsobenie je tým najdôležitejším dôvodom, prečo si tieto tabletky vybrať. Ich zloženie totiž nezahŕňa žiadne syntetické látky, naopak, okrem extraktov z Ďateliny alebo iných podobných rastlín tu môžu byť v rámci komplexného zloženia zahrnuté aj rôzne minerály, vitamíny, organické kyseliny alebo aminokyseliny.

Kým v prípade všeobecných prípravkov môže byť Ďatelina jedinou účinnou látkou, pri tabletkách s komplexným zložením pre ženy je jednou z viacerých. Má to ale aj výhody:

širšie zloženie v tomto prípade znamená aj širšie účinky, takže pôsobenie môže byť nielen na negatívne prejavy menopauzy, ale aj v iných oblastiach
užívanie je možné dlhodobo a to kvôli absencii typických vedľajších účinkov, ktoré nehrozia práve kvôli prírodnému zloženiu
vďaka takémuto zloženiu je možné navyše tieto tabletky kúpiť bez predpisu alebo receptu, patria medzi voľne dostupné výživové doplnky

Pôsobenie týchto prípravkov je maximálne prirodzené, no musí byť aj dlhodobé. Nevyhnutným predpokladom je preto pravidelné užívanie, vďaka čomu môžu látky postupne pôsobiť v organizme, zvyšovať svoju hladinu a tak zlepšovať účinnosť. Väčšina žien, ktoré užívali tieto tabletky, ich brali aspoň 3 mesiace, niektoré aj dlhodobejšie.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

VYSKÚŠAJTE AJ VIAC ZNAČIEK

Moja partnerka má skúsenosti s viacerými značkami tabliet a v zásade platí, že každá značka môže priniesť mierne iné výhody a mierne odlišnú intenzitu špecifických účinkov. Odporúčam preto skúsiť viacero značiek postupne a tak zistíte, ktoré u vás pôsobia najlepšie.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Ďatelina lúčna: Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Chceli by ste vyskúšať tabletky, ktoré obsahujú Ďatelinu lúčnu? Moja partnerka odporúča určite skúsiť tie, ktoré sú špeciálne vyrobené za účelom podpory žien počas menopauzy, prípadne tie, ktoré majú zvýšený obsah fytoestrogénov pre normalizáciu hormonálnej hladiny. Značiek na výber je dosť.

Pochopiteľne však platí, že nie všetky sú rovnako účinné, v niektorých prípadoch je dokonca vplyv v praxi viditeľný len minimálne. Ak chcete vedieť, ktoré sa oplatia skúsiť a kúpiť, v nasledovnej tabuľke pripájam prehľad tých, ktoré partnerka otestovala:

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.79

28 Hodnotení