Močový mechúr

Močový mechúr je dôležitou súčasťou močovej a vylučovacej sústavy. U mužov aj u žien plní funkciu akéhosi vaku, ktorý zhromažďuje odpadové látky vylúčené z obličiek. U mužov má močový mechúr súvislosť aj s prostatou, ktorá sa nachádza na jeho spodnej strane a ktorej zväčšenie sa prejaví tým, že na močový mechúr vzniká tlak.

Medzi najčastejšie choroby, ktoré veľmi dobre poznajú hlavne ženy, patrí hlavne zápal močového mechúra. Známe sú aj problémy s častým močením, za ktoré môže tzv. hyperaktívny močový mechúr, kde môže mať svoj vplyv aj psychika.

Každopádne platí, že močový mechúr ako súčasť vylučovacej sústavy má veľký vplyv na kvalitu života a v mnohých prípadoch aj toho sexuálneho. Preto sa dnes pozrieme na to, aké najčastejšie príznaky a problémy sú s ním spojené a aká môže byť ich liečba.

Čo je močový mechúr

Čo je močový mechúr Močový mechúr je v podstate dutý vak tvorený svalovinou, ktorého úlohou je zber moču. V prípade naplnenia močového mechúra prichádza k vzniku tlaku a nutkania na jeho vyprázdnenie, ktoré sa deje pomocou močových ciest a močovej trubice von z tela.

 • Anatómia močového mechúra je jednoduchá, ide o elastický dutý svalový orgán, ktorého umiestnenie je v malej panve, u žien je položený nižšie, ako u mužov
 • Veľkosť močového mechúra je individuálna, závisí aj od pohlavia, ale aj od naplnenosti, pričom bežná fyziologická kapacita tohto orgánu je od 200 do 300 cm 3
 • Vyprázdňovanie mechúra je možné ovládať vôľou a vykonáva sa pomocou reflexu

Samotný orgán je elastický, čiže sa vie vplyvom naplnenia moču zväčšiť až trojnásobne. Toto zväčšenie sa prejaví nutkaním na močenie, ktoré je riadené vôľou a uvoľnením zvierača na ústí močovej trubice, ktorá sa v močovom mechúre začína. Po bokoch močového mechúra sa nachádzajú cievy aj nervy, u mužov sa pod ním nachádza prostata a vedľa neho semenovody.

Urixin

 • Prevencia voči problémom močových ciest
 • Pomoc pri urologických problémoch
 • Podpora zdravia obličiek

Ak ide o ďalšie vlastnosti, parametre či fungovanie mechúra, tak:

ženský močový mechúr je o niečo väčší a širší, na druhú stranu, má to nevýhodu aj v tom, že tlak naň v tehotenstve núti ženy častejšie močiť
vnútro močového mechúra vystiela sliznica, ktorá je akoby pokrčená, no pri naplnení sa vyhladí, pričom mechúr je tvorený až troma vrstvami hladkého svalstva
najdôležitejšou funkčnou časťou je zvierač močového mechúra, ktorý má zosilnenú vrstvu svalstva, je ovládaný vôľou a bráni odtoku moču z močového mechúra

Jedinou funkciou močového mechúra je transport moču von z tela s jeho dočasným uskladnením. Moč sa pri otvorení zvierača dostáva do močovej trubice a odtiaľ von. Hoci je mechúr z biologického hľadiska samostatným orgánom, má súvis s celou močovou sústavou. Ak sa objavia nejaké problémy napríklad v močovej trubici, často postihnú aj mechúr.

V súvislosti s močovým mechúrom existuje aj viacero zaujímavostí:

napnutie stien mechúra vyvoláva vypudzovací reflex a to už pri naplnení okolo 300 ml, tento ale možno tlmiť až do kapacity naplnenia okolo 1 litra
samovoľný únik moču, čiže inkontinencia z močového mechúra, postihuje ženy častejšie, pričom až v 10 % prípadov nie je známa príčina tohto problému
stav močového mechúra možno ovplyvniť jednoducho aj životosprávou a stravovaním, zhoršenie jeho stavu ale súvisí napríklad aj s menopauzou

EXTERNÉ PODNETY VYVOLÁVAJÚCE VYPRÁZDNENIE

Okrem vyprázdnenia močového mechúra vôľou môže nastať aj stav mimovoľného a neovládaného vyprázdnenia. Najčastejšie o dôsledok dráždenia sliznice močovými kameňmi, zápal, oslabenie svaloviny zvierača alebo o psychické vplyvy typu zľaknutia sa.

Príznaky spojené s močovým mechúrom a čo môžu znamenať

Príznaky spojené s močovým mechúrom a čo môžu znamenať Močový mechúr muži ani ženy obvykle neriešia až do momentu, než sa objavia nejaké negatívne symptómy a prejavy. Najčastejšie sú dôsledkom infekcie či zápalu, no u mužov môžu súvisieť tiež aj so stavom reprodukčnej sústavy. Mnoho prejavov sa neprejavuje priamo len na orgáne, ale aj na močení, prípadne inými menej špecifickými príznakmi.

Toto sú tie, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Bolesti močového mechúra: Bolesťami močového mechúra, ale aj bolesťami v oblasti boku, slabín, podbruška, dolnej časti chrbta alebo vyžarovaním bolesti do iných miest z mechúra sa najčastejšie prejavujú zápal a močové kamene. Pri oboch týchto problémoch sa môže vyskytnúť aj pocit pálenia a rezania, najmä pred močením a aj po ňom.

Nutkanie na časté močenie: Ak máte problém s nutkaním na časté močenie, napríklad viac krát za deň aj noc, môže ísť o symptóm infekcie či zápalu. Rovnako sa takto prejavuje aj hyperaktívny močový mechúr, ktorý môže byť spojený aj s príčinami psychického pôvodu. Častejšie močenie môže byť tiež aj dôsledkom chladu a infekcie dolných močových ciest.

Problémy s vymočením sa: Opakom predošlého symptómu sú naopak problémy s vymočením sa. V tomto prípade je močenie naopak menej časté, môže byť aj prerušované, prípadne dochádza k vymočeniu len veľmi malého objemu. Najčastejšie je s tým príznakom spojený problém s močovými kameňmi, ktoré bránia odtoku moču z mechúra.

Únik moču: Mimovoľný únik moču je typickým prejavom inkontinencie. Tá môže vzniknúť následkom oslabenia stien panvového dna, chronickým zápalom, ale aj poruchou zvierača neurogénneho či svalového typu. Únik moču je typický najmä pre starších ľudí, kedy príde k prirodzenému opotrebeniu svalstva močového zvierača.

Krv v moči: Jedným z vážnejších príznakov, ktorý by mal byť dôvodom aj na návštevu lekára a odbornú diagnostiku, je výskyt krvi v moči. Takýmto symptómom sa prejavujú napríklad nádory, polypy, cysty a aj dlhodobo neliečený zápal. Problémom nie je len viditeľná krv v moči, ale aj tá mikroskopická.

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s močovým mechúrom

Poruchy, problémy a ochorenia spojené s močovým mechúrom Ženy aj mužov najčastejšie trápi v súvislosti s močovým mechúrom zápal, nakoľko má pomerne výrazné a nepríjemné symptómy. Oveľa horšie sú ale tie ochorenia, ktoré sú na úvod bez viditeľných príznakov, najmä rôzne útvary vo forme nádorov, cýst alebo polypov. Pri neliečení týchto problémov môže prísť aj k ohrozeniu obličiek.

Najčastejšie sa vyskytujú nasledovné problémy a choroby:

Infekcia a zápal močového mechúra: Najčastejším problémom močového mechúra je jeho zápal. Ten môže mať infekčný aj neinfekčný pôvod, pri tom infekčnom sú najčastejšou príčinou bakteriálne infekcie z dolných močových ciest. Zápal sa prejavuje pálením a bolesťou, nutkaním na časté močenie, niekedy môže prísť aj k močeniu s prímesou krvi.

Močové kamene: Problém, ktorý sa môže prejavovať podobne, ako zápal, je aj výskyt močových kameňov v močovom mechúre. Obvykle sa sem dostanú z močovodov, toto ochorenie postihuje častejšie mužov, ako ženy. Najčastejšie sa kamene prejavujú problémami s močením a akútnymi bolesťami, pričom tie najvážnejšie prípady treba riešiť operačne.

Hyperaktívny a neurogénny močový mechúr: Ak vás trápi časté močenie, no nie je prítomný žiaden zápal či infekcia, môže ísť o hyperaktívny močový mechúr. U mužov býva príčinou zväčšená prostata, u žien zas zúženie močovej trubice. Ak je dôvodom nejaký problém nervovej sústavy alebo jej úraz, tento stav sa nazýva aj neurogénny močový mechúr.

Nádory a rakovina močového mechúra: Podobne ako iné časti močovej sústavy, aj v močovom mechúre sa môžu vyskytnúť nádory. Pokiaľ sú nezhubné, neprenikajú do ďalších častí močovej sústavy. Väčším problémom sú ale papilómy a papilokarcinómy, ktoré tvoria až 90 % všetkých nádorov. Na úvod sú bez príznakov, potom sa vyskytne krv v moči.

Polypy močového mechúra: Okrem nádorov sa môžu v močovom mechúre vyskytnúť aj polypy. Ide o výrastky sliznice jeho steny, ktoré sú vyklenuté do priestoru dutiny močového mechúra. Aj tento problém je veľmi často bez nejakých príznakov, niekedy sa môže vyskytnúť krv v moči. Jediným spôsobom liečby je ich odstránenie pomocou cytoskopie.

Inkontinencia: Močová inkontinencia je príznakom aj problémom zároveň. Ide o stav neschopnosti udržať moč, ktorý môže mať stresový, ale aj infekčný pôvod. U starších ľudí dochádza k tomuto problému následkom oslabenia svalstva panvového dna alebo oslabenia stavu zvierača. Podľa príčiny je možné stav riešiť, najčastejšie farmakologicky.

Urixin

 • Prevencia voči problémom močových ciest
 • Pomoc pri urologických problémoch
 • Podpora zdravia obličiek

 

NEBOJTE SA LEKÁRA A DIAGNOSTIKY

Mnoho mužov aj žien sa zdráha ísť pri prvých symptómoch či problémoch k lekárovi, keďže sa obávajú nepríjemných vyšetrení typu cytoskopia a podobne. Žiaden strach, pri bežných problémoch postačuje anamnéza alebo krvné testy. Skorá diagnostika je dôležitá aj pre liečbu.

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu močového mechúra

Ako zlepšiť a podporiť stav a funkciu močového mechúra Stav močového mechúra ovplyvňuje nielen močenie, ale vo výraznej miere aj kvalitu bežného a tiež sexuálneho života. Zároveň platí, že močový mechúr nemožno tak úplne vnímať samostatne, nakoľko jeho funkčnosť a zdravé fungovanie súvisia s celými močovými cestami.

 • Mne osobne, ale aj mojej partnerke, sa najlepšie osvedčilo zlepšiť životosprávu, zmeniť jedálniček a v rizikových obdobiach podporiť močový mechúr aj bylinkami

Samozrejme, žiadne bylinky nemôžu nahradiť antibiotiká či inú odbornú liečbu pri vážnych problémoch. Výhodou domácej liečby a režimových opatrení je ale ich jednoduchosť a možnosť dlhodobého pôsobenia. Veľa zmien je na prospech celej močovej sústavy a aj pohlavného života, mne osobne sa osvedčili aj na mierne prechladnutie.

Toto sú tipy a rady, ktorých by ste sa mali podľa mňa držať najviac:

základom je podpora imunity celkovo, odporúčam preto ovocie obsahujúce veľa vitamínu C, najmä maliny, ríbezle alebo hrozno, nie však citrusové plody
pozitívom je určite aj zaradenie zeleniny, na močové cesty sú výborné cesnak a cibuľa
veľa vody a veľa čajov, najmä bylinkových, to všetko prispieva k udržiavaniu močového mechúra v dobrom stave a k jeho pravidelnému preplachovaniu
negatívom sú naopak stres, nervozita, nedostatok oddychu, ale aj cigarety, alkohol a kofeín, všetky tieto faktory by ste mali obmedziť na minimum, alebo vylúčiť úplne
chlad je významným rizikovým faktorom pre vznik zápalu močového mechúra a to najmä u žien, takže na jeseň, v zime a začiatkom jari sa treba dobre obliekať
na prečistenie močových ciest sú vhodné aj brusnice, či už pôjde o surové ovocie alebo o brusnicový čaj, no na druhú stranu, museli by ste ich skonzumovať naozaj veľa a práve preto sú lepšie koncentrovanejšie výživové doplnky s ich obsahom

Najčastejšie otázky o močovom mechúre

Najčastejšie otázky o močovom mechúre Najviac sa o problémy s močovým mechúrom zaujímajú ženy, najmä v súvislosti s jeho častými infekciami a zápalmi. Vo všeobecnosti však platí, že kým ľudí močový mechúr nijako netrápi, príliš ho neriešia. Vidno to aj na otázkach a dotazoch z internetových diskusií a fór. Toto sú tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie:

Existuje nejaká definícia toho, čo je časté močenie?

Áno, dokonca veľmi exaktná. Pod pojmom časté močenie sa myslí močenie 8 krát počas dňa a prípadne aj 2 krát počas noci. Druhým typickým prejavom, ktorý môže, ale aj nemusí byť prítomný, je nutkanie na močenie 15 až 30 minút po predošlom močení.

U koho sú problémy s močovým mechúrom najčastejšie?

Vzhľadom na to, že na stav močovej sústavy má veľký vplyv aj vek a hormonálna hladina, bežne je vyšší výskyt problémov a porúch u ľudí vo veku nad 40 rokov. Rizikovejšou skupinou sú ženy, ktoré sú kvôli krátkosti močovej trubici náchylnejšie hlavne na zápaly.

Môžu problémy s močovým mechúrom spôsobiť aj pohlavne prenosné choroby?

Áno, najmä pokiaľ ide o bakteriálne infekcie, tie sú prenosné aj pohlavným stykom. Typickým príkladom je chlamýdiová infekcia u žien spôsobujúca zápal močových ciest a močového mechúra. Platí to ale aj naopak, môže prísť aj k infekcii pošvy z močovej trubice.

Ako súvisí tehotenstvo pôrod s močovým mechúrom a inkontinenciou?

Močový mechúr dostáva riadne zabrať v tehotenstve, kedy na neho vytvára rastúci plod tlak a ženy majú nutkanie na častejšie močenie. Po pôrode zas môže prísť k inkontinencii, ale nie je to pravidlo. Nemusíte sa však báť, že by šlo o niečo vážne, obvykle je to len dočasný stav.

Existujú aj nejaké cviky alebo nejaké cvičenie na močový mechúr?

Priamo na močový mechúr nie, ale existujú známe Kegelove cviky, ktoré som aj ja sám opísal v detailnom článku. Cviky sú zamerané na posilnenie svalstva panvového dna u mužov a tiež u žien, pričom vďaka tomu svalstvu je možné lepšie ovládať aj zvierač močového mechúra.

Ako fungujú tabletky na močové cesty a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky na močové cesty a prečo ich odporúčam Spomínanú silu bylín môžete využiť nielen vo forme čajov, ale aj vo forme tabliet. Nemám teraz na mysli lieky, ktoré vám predpíše lekár, tie pochopiteľne nemôže nič nahradiť. Hovorím ale o tabletkách s prírodným zložením a prirodzeným pôsobením.

Tieto tabletky majú viacero účinkov, pričom fungujú na jednoduchom princípe:

 • Ich účinné látky podporujú jednak prečistenie celých močových ciest, zároveň vplývajú na zníženie usadzovania infekcií na stenách močových ciest a zlepšujú aj stav ich sliznice

Základom týchto tabliet bývajú hlavne rastlinné extrakty, napríklad z Pŕhľavy dvojdomej, Brusnice veľkoplodej, Zemežlče menšej alebo Kapucínky väčšej. Všetky tieto rastliny sú už overenou a bežnou súčasťou aj rôznych urologických čajov, akurát v prípade týchto tabliet máte možnosť využiť ich pozitívne účinky na močovú sústavu pohodlnejšie.

Urixin

 • Prevencia voči problémom močových ciest
 • Pomoc pri urologických problémoch
 • Podpora zdravia obličiek

Tieto prípravky sú spojené aj s niekoľkými ďalšími pozitívami:

ako som spomenul, ide o voľne dostupné prípravky, čo znamená, že si ich viete kúpiť bez predošlého vyšetrenia u urológa a nepotrebujete ani predpis
okrem pôsobenia priamo počas nejakých problémov ich možno užívať aj dlhodobo v rámci prevencie, aspoň niektoré značky a typy tabliet sú na to doslova určené
vzhľadom na to, že účinné látky nie sú syntetického pôvodu, ale majú prírodný charakter, je pôsobenie prirodzené a užívanie tabliet zväčša bezproblémové

Tabletky účinkujú najlepšie na bakteriálne infekcie, ale aj vtedy, ak potrebujete prečistiť močové cesty. Sú vhodné aj ako podporná terapia popri iných formách účinnejšej liečby. Navyše, pokiaľ to výrobca umožňuje, môžu ich užívať nielen dospelí, ale aj deti.

NEJDE O ANTIBIOTIKÁ, ALE O PODPORU A PREVENCIU

Pre istotu, aby neprišlo k nejakému nedorozumeniu, v prípade týchto tabliet sa nejedná samozrejme o antibiotiká. Ja sám som ich užíval ako podporu pri miernych problémoch, partnerka zas v rámci preventívneho pôsobenia. Nepochybne teda majú svoj význam.

Tabletky, ktoré som vyskúšal ja aj moja partnerka a naše skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal ja aj moja partnerka a naše skúsenosti s nimi Spomínané prípravky sú čoraz viac rozšírené a to dáva aj vám pri ich výbere veľkú výhodu. Nemusíte sa totiž spoliehať len na sľuby od ich výrobcov, ale môžete si porovnať účinnosť jednotlivých značiek v praxi. Pravdou je, že väčšina tabliet má síce veľmi podobné zloženie, aspoň ak ide o zoznam látok, ale rozdielna môže byť ich kvalita a koncentrácia.

Práve preto vám odporúčam sa pri výbere konkrétnej značky sústrediť na hodnotenia a referencie z praxe. Ak sa vám nechce teraz prehľadávať kvôli porovnaniam internetové fóra a diskusie, môžete sa inšpirovať značkami, ktoré odporúčam ja aj s partnerkou:

Urixin

 • Prevencia voči problémom močových ciest
 • Pomoc pri urologických problémoch
 • Podpora zdravia obličiek

Urinal Akut FORTE

 • Pomoc pri bakteriálnej infekcii
 • Podpora imunity
 • Vplyv na močový mechúr

Uroval manosa AKUT

 • Zníženie priľnavosti baktérií
 • Rýchla obnova zdravia močových ciest
 • Pomoc pri infekciách

Rowatinex

 • Uvoľnenie kŕčov
 • Vylučovanie kameňov
 • Zvýšenie sekrécie moču

Canephron

 • Pomoc pri zápaloch
 • Podpora správneho fungovania močových ciest
 • Preventívne pôsobenie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

0.00

0 Hodnotení

Chcem sa opýtať či je možné aby vychádzal močový mechúr von čas pošvu.za odpoveď ďakujem .

Eva Kubišová píše 17 februára 2020 o 07:32

Každé ráno musím rýchlo ísť na WC inak by som sa pocikala mam veľký tlak na mocenie za odpoveď ďakujem

Anna píše 18 júla 2020 o 20:23

Pridať komentár