Progesterón

Progesterón

Hormón materstva, aj tak sa nazýva progesterón pre svoj dominantný vplyv práve v tejto oblasti ženského životného cyklu. Tento steroidný hormón potrebuje žena tak pre plodnosť, ako aj pre prípravu a udržanie zdravého priebehu tehotenstva. Samotný hormón však vplýva len na ňu, nie na vývoj plodu.

Z hľadiska toho, čo mňa zaujíma najviac, čiže sexuálna oblasť, má progesterón len doplnkové funkcie. Spolu s estrogénom ovplyvňuje síce sexuálne libido u žien, ale len v menšom meradle a v tomto ohľade tak zostáva dominantným práve estrogén.

Samotný hormón je však dôležitý pre celkové fungovanie reprodukčného systému a pre udržiavanie jeho zdravého stavu a plnej funkčnosti. Rozhodol som sa preto o ňom napísať niečo viac a zamerať sa na jeho význam z tohto hľadiska.

Čo je progesterón a aký má význam

Čo je progesterón a aký má význam Hormón progesterón riadi pohlavnú aktivitu ženy a je mimoriadne dôležitý aj v tehotenstve. Patrí medzi steroidné ženské hormóny zvané progestíny, pričom počas života produkcia hormónu striedavo stúpa a klesá. Najnižšie hodnoty sú v období klimaktéria.

 • Progesterón je hormón patriaci do skupiny gestagénov, ktorý je tvorený u žien v žltom teliesku a v období tehotenstva jeho tvorbu prevezme placenta
 • Ide o typický ženský hormón, ktorý sa môže nachádzať v menšom množstve aj u mužov
 • Niekedy sa hormón nazýva aj hormónom materstva, nakoľko jeho funkciou je príprava organizmu na materstvo a tiež podpora rozvoja mliečnej žľazy pre obdobie dojčenia

Zmysel progesterónu u žien spočíva najmä v udržiavaní ženského reprodukčného zdravia a v dostatočnej funkčnosti niektorých špecifických funkcií. V tele sa začne vylučovať ihneď po prvej ovulácii a ovplyvňuje následne celý menštruačný cyklus. Zaujímavé je, že aj v rámci menštruačného cyklu sa mení miera jeho hladiny.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Takýto je postup tvorby a uvoľňovania progesterónu v tele:

na začiatku druhej polovici menštruačného cyklu sa začína tvorba hormónu v žltom teliesku vaječníkov a postupné zvyšovanie jeho hladiny
následkom zvýšenej tvorby v období po ovulácii dochádza aj k zmenám sliznice maternice, konkrétne sa vďaka progesterónu podporuje rast sliznice
ak príde k oplodneniu, nastáva prerušenie menštruačného cyklu a tvorbu progesterónu preberá placenta, v opačnom prípade tvorba hormónu ustane a príde k menštruácii

Hoci je hladina progesterónu v prvej polovici menštruačného cyklu nízka, v druhej polovici hrá tento hormón mimoriadnu úlohu. Progesterón však nie je pochopiteľne jediným dôležitým hormónom, hoci má veľký vplyv na menštruačné hodiny aj vnútromaternicový vývoj. Jeho pôsobenie sa však obmedzuje len na telo matky, nie priamo na plod.

Čo sa týka toho, aké má hormón progesterón účinky, tu sú tie najdôležitejšie:

hormón navodzuje sekrečnú fázu menštruačného cyklu
podporuje tiež rast a zdravý stav stien maternice po ovulácii
v prípade úspešného oplodnenia vajíčka a otehotnenia zastavuje menštruačný cyklus
je zodpovedný za vývoj mliečnej žľazy
zvyšuje množstvo hlienu v krčku maternice a tak spoluvytvára ochrannú zátku
tlmí predčasné kontrakcie maternice
pomáha čiastočne aj na rozvoj poprsia, spolu s estrogénom aj na jeho zväčšenie

PROGESTERÓN V TEHOTENSTVE

Nakoľko je progesterón najdôležitejší práve v tehotenstve, môže lekár predpísať jeho dodatočné užívanie v tomto období. Užívanie pritom vôbec nemusí byť posledné len vtedy, ak sa objavia nejaké problémy, ale aj v rámci preventívneho pôsobenia na stenu maternice.

Nedostatok progesterónu a príznaky či poruchy s tým spojené

Nedostatok progesterónu a príznaky či poruchy s tým spojené Ak je progesterónu nedostatok, prípadne je jeho funkcia narušená, ovplyvňuje to celý hormonálny systém. Výsledkom sú potom určité poruchy, problémy alebo symptómy, ktoré s jeho nedostatkom alebo absenciou pôsobenia v tele súvisia. Jediným obdobím, kedy je jeho nízka hladina prirodzená, je pritom až obdobie po klimaktériu.

V opačnom prípade nastávajú nasledovné problémy spojené s jeho nedostatkom:

Absencia ovulácie a problém s plodnosťou: Správna hladina progesterónu ovplyvňuje u žien možnosť otehotnenia a celý proces ovulácie. Pokiaľ je hormónu v tele nedostatok, prípadne nastáva problém s jeho správnym cyklom zvyšovania a znižovania hladiny, môže nastať absencia ovulácie, prípadne sa znižuje riziko úspešného otehotnenia.

Absencia menštruácie a iné problémy s ňou spojené: Podobne ako pri ovulácii, aj v súvislosti s menštruáciou môžu nastať pri nedostatočnej tvorbe progesterónu problémy s jej vymiznutím alebo problém s jej pravidelnosťou. Vyskytovať sa môže aj neprirodzené krvácanie a negatívne sa ovplyvňujú menštruačné hodiny.

Problémy počas tehotenstva: Nedostatočná hladina progesterónu v tele počas tehotenstva môže viesť k vážnym komplikáciám. Nastáva oslabenie steny maternice a tým pádom sa zvyšuje aj riziko potratu kvôli tejto príčine, dôležitejšie však je, že môže nastať problém s ochranným hlienom v pošve a vyskytnúť sa môžu aj predčasné kontrakcie.

Problémy s poprsím: Progesterón je zodpovedný najmä na správny vývin mliečnej žľazy, čo ovplyvňuje neskôr aj jej funkčnosť a možnosť dojčiť dieťa po pôrode. Okrem toho prispieva k celkovému rozvoju poprsia. Ak je v tele hormónu málo, nie je tento rozvoj dostatočný a to sa na poprsí prejaví najmä jeho nedostatočnou veľkosťou.

Problémy so sexuálnym životom: Poslednou oblasťou, kde sa môže nedostatočná hladina alebo porucha funkčnosti progesterónu prejaviť, je kvalita sexuálneho života. Tu síce platí, že estrogén je napríklad pre ženské libido najdôležitejší, no progesterón tiež ovplyvňuje mieru sexuálneho apetítu. Platí to najmä v období počas ovulácie a tesne po nej.

Zvýšenie progesterónu

Zvýšenie progesterónu Ak hľadáte spôsoby, ako zvýšiť progesterón v organizme, existuje na to niekoľko spôsobov. Najviac prirodzeným riešením je postupné zvýšenie pomocou potravín alebo rastlín, no tu treba povedať, že ide o beh na dlhú trať. V prípade akútnejších situácií, napríklad v rámci asistovanej reprodukcie, sa preto využíva skôr odborná hormonálna liečba.

Tu sú možnosti, ako zvýšiť hladinu progesterónu:

Progesterón v potravinách

Na podporu hormonálnej hladiny sú vhodné viaceré druhy potravín. Ak hľadáte tie, ktoré sú najviac prospešné pre ženy, odporúčam pozerať sa po jedlách obsahujúcich rastlinné alternatívy k estrogénu a progesterónu. Do tejto skupiny patria napríklad sója a produkty z nej, viacerým ženám sa osvedčila najmä fermentovaná sója.

Dobrým zdrojom fytohormónov sú aj kravské mlieko alebo hovädzie mäso. Do jedálnička by ste mali tiež zaradiť semienka, napríklad ľanové alebo sezamové, prípadne orechy, najlepšie arašidy, vlašské orechy a pistácie. Určite to však nepreháňajte len s jedným druhom stravy, jedálniček by mal byť bohatý aj z pohľadu pestrosti rôznych potravín.

Prírodný progesterón – rastliny a byliny

Veľmi dobrým zdrojom progesterónu sú aj niektoré rastliny alebo byliny, najmä tie, ktoré sú využívané v tradičnej a prírodnej medicíne. Dobrým príkladom je napríklad Wild Yam, ktorý je zdrojom tak fytoestrogénov, ako aj fytoprogesterónov. Ide o rastlinné hormóny s funkciou veľmi podobnou tým ľudským.

Okrem toho sú dôležité aj byliny, ktoré stimulujú nielen progesterón, ale aj estrogén, ktorý účinky progesterónu dopĺňa. V tomto ohľade sa osvedčili napríklad Angelika čínska, Šalvia, Pupalka, Ľubovník bodkovaný alebo Benedikt lekársky. Tieto tabletky obsahujú veľké množstvo rastlinných látok potrebných aj pre stimuláciu hormonálnej hladiny u žien.

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Výživové doplnky – tablety

Práve na rastlinných a bylinných zdrojoch progesterónu sú založené aj viaceré výživové doplnky vo forme tabliet či gélových kapsúl. Tieto prípravky sú určené na perorálne užitie a to najmä dlhodobého charakteru, pretože pôsobenie látok musí trvať dlhšie. Nejedná sa teda o žiaden čarovný prútik so zázrakmi na počkanie, ale skôr o dlhodobú záležitosť.

Veľkou výhodou týchto tabliet je, že obsahujú extrakty a výťažky rastlín, ktoré pomáhajú na hormonálnu sústavu celkovo a obsahujú nielen progesterón, ale napríklad aj estrogén. Samozrejme, nejde o ľudské hormóny, ale o ich fyto alternatívy. Zloženie je navyše ešte komplexnejšie, nakoľko sú tu aj rôzne mastné kyseliny, aminokyseliny, vitamíny či minerály.

Progesterónový krém alebo gél

Ak je potrebné podporiť viac hladinu progesterónu priamo v blízkosti pohlavnej sústavy, namiesto formy s celkovým pôsobením sa využívajú prípravky, ktoré majú skôr lokálny vplyv. U nás sa najčastejšie používajú progesterónové krémy alebo gély, ktorých cieľom nie je pôsobenie ani tak na systematickú hladinu progesterónu, ako skôr na maternicu.

Najčastejšie sa tieto gély a krémy využívajú napríklad v rámci podpory asistovanej reprodukcie, pričom môžu obsahovať koncentráciu 4 až 8 % progesterónu. Iným typom sú zas krémy využívané v menopauze, po chirurgickom odstránení vaječníkov, pri nedostatočnej funkcii žltého telieska alebo pri výskyte anovulačných cyklov.

Vaginálne vložky a čípky

Ďalšou vonkajšou formou sú vaginálne vložky. Tie sa môžu používať napríklad v tehotenstve v situácii, ak chce žena znížiť riziko potratu v dôsledku nedostatočnej hladiny progesterónu. Vložky sa používajú najmä na posilnenie stien maternice, pomáhajú teda na zníženie rizika potratu práve z dôvodu ich oslabenia.

Druhou možnosťou sú špeciálne vaginálne čípky. Ide v podstate o vaginálne tobolky určené na vonkajšie použitie, ktoré sa zavedú do vagíny a látky v nich obsiahnuté sa postupne vstrebávajú do okolitého prostredia. Jedná sa skôr o doplnkovú terapiu ženských problémov spojených s nedostatok progesterónu.

Hormonálna terapia – lieky a injekcie

V prípade naozaj vážneho nedostatku progesterónu, najmä súvisiaceho s poruchou jeho sekrécie či funkčnými poruchami, ktoré bránia dosiahnutiu optimálnej hormonálnej hladiny, musí prísť na rad odborná lekárska liečba. Tá pozostáva najmä v substitúcii progesterónu pomocou externých zdrojov mimo tela.

Hormonálna terapia môže mať buď formu hormonálnych injekcií alebo formu liekov na predpis s perorálnym užitím. Lieky sa najčastejšie využívajú pri poruchách ovulácie, pri bolestivej menštruácii alebo problémoch s menštruačným cyklom, pri krvácaní z dôvodu nádoru a pri liečbe menopauzy v súvislosti s liečbou estrogénmi.

NEVYHÝBAJTE SA VYŠETRENIU

V prípade, že pociťujete podľa príznakov viditeľný nedostatok progesterónu, určite sa nevyhýbajte odbornému vyšetreniu a stanoveniu presnej hladiny tohto hormónu v tele. Sú totiž situácie, kedy vám môže pomôcť len hormonálna terapia a žiadne iné bežné opatrenia.

Najčastejšie otázky o progesteróne

Najčastejšie otázky o progesteróne Čo sa týka témy progesterónu, v súvislosti s týmto hormónom sa ženy zaujímajú najmä o jeho hladinu, konkrétny vplyv a problémy, ktoré môžu nastať pri jeho nedostatku v organizme. Prešiel som viaceré internetové fóra a diskusie, aby som našiel čo najviac otázok týkajúcich sa tejto oblasti. Tu uvádzam tie, ktoré sa opakovali a pripájam k nim aj moje odpovede:

Aké sú ideálne hodnoty pre progesterón v tele?

Počas života, ale napríklad aj v rámci menštruačného cyklu, sa hladina progesterónu mení. Počas tehotenstva, najmä v posledných týždňoch, sú hodnoty najvyššie, až do 22 900 ng/dl. Naopak, vo folikulárnej fázy počas menštruačného cyklus je hladina len do 70 ng/dl.

Prečo a kedy sa skúma hladina progesterónu v tele?

Vzhľadom na to, že progesterón je najvýznamnejším ženským pohlavným hormónom najmä pre tehotenstvo, skúma sa jeho hladina práve v rámci diagnostiky plodnosti a neplodnosti. Okrem toho slúži na zistenie predčasnej puberty alebo na potvrdenie prítomnosti ovulácie.

Ovplyvňuje progesterón u žien sexuálny apetít?

V určitom zmysle áno, ale nie až tak, ako napríklad estrogén alebo v prípade mužov testosterón. Progesterón však ovplyvňuje ovulačný cyklus a ukazuje sa, že u žien je sexuálny apetít najvyšší práve v čase maximálnej plodnosti, čiže asi dva týždne pred menštruáciou.

Tvorí sa progesterón len u žien, alebo ho možno nájsť aj u mužov?

Hoci progesterón je podobne ako estrogén typicky ženským hormónom, v istej hladine sa nachádza aj v mužskom tele. Tam je tvorený v semenníkoch a má tiež svoj zmysel pre sexuálne funkcie. Pokiaľ je to ale príliš veľa, spôsobuje problémy, napríklad aj na pokožke.

Má progesterón vplyv aj na poprsie?

V istom zmysle áno a aj v tomto prípade platí, že sa jeho funkcia a funkcia estrogénu vzájomne dopĺňajú. Kým estrogén pôsobí na rozšírenie tkaniva v prsiach, progesterón zaisťuje formovanie a fungovanie mliečnych žliaz. Svoju úlohu teda má, ale nie dominantnú.

Ako fungujú tabletky na podporu hormonálnej hladiny a prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky na podporu hormonálnej hladiny a prečo ich odporúčam Nielen progesterón, ale aj estrogén a niektoré iné hormóny sú dôležité pre dosiahnutie zdravej hormonálnej hladiny v tele žien. Za účelom podpory tohto cieľa sa dajú užívať aj voľne dostupné tabletky založené na extraktoch rastlín a doplnené o ďalšie účinné prírodné látky.

Tieto prípravky fungujú na nasledovnom princípe:

 • Zloženie tabliet tvoria látky rastlinného charakteru spolu s doplnkovými zložkami, pričom cieľom je dlhodobé pôsobenie a prirodzená stimulácia hormonálnej hladiny

Práve koncentrované prírodné zložky sú veľmi dôležité pre pôsobenie prípravkov a ich účinky. Viacero týchto tabliet je určených pre ženy v období klimaktéria alebo po ňom, no nájdu sa aj značky, ktoré majú všeobecné účinky na hormonálnu hladinu. Tie obsahujú napríklad extrakty rastlín ako Maca, Wild Yam, Ženšen alebo Angelika lekárska.

Tabletky majú zároveň tieto vlastnosti:

môžete si ich kúpiť voľne, nepotrebujete žiaden predpis či recept, nemusíte ani absolvovať žiadne lekárske vyšetrenie
vďaka prírodnému zloženiu bez obsahu syntetických látok sa nemusíte obávať o vážnejšie vedľajšie alebo negatívne účinky
pôsobenie na hormonálnu hladinu je v prípade týchto prípravkov prirodzené, čo sa odráža aj v miere účinkov

Asi najväčšou výhodou prípravkov je ich širšie pôsobenie. To samozrejme neplatí v prípade každej jednej značky, treba preto pozerať najmä po tých kvalitnejších, ktoré deklarujú viac účinkov. Nezabudnite na ich pravidelné užívanie, to je základom toho, aby prišli výsledky.

CENA BY NEMALA ROZHODOVAŤ

Pri výbere konkrétnej značky by ste sa nemali riadiť len podľa ceny, ale primárne podľa kvality a šírky zloženia. Určite uprednostnite prípravky s bohatším obsahom účinných látok a najmä tie, ktoré majú aj v praxi dobré recenzie a hodnotenia od žien.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi S tabletkami pre ženy ja sám samozrejme skúsenosť nemám, ale moja partnerka vyskúšala pomerne veľké množstvo značiek. Na základe dlhodobého a pravidelného testovania a užívania dospela k názoru, že optimálne je zamerať sa na značky s čo najkvalitnejším zložením, nakoľko tie pomáhajú v praxi najviac.

Súčasná situácia na trhu je však pre laika asi dosť neprehľadná, nakoľko rôznych tabliet a prípravkov je u nás ako maku. Ak by ste chceli v tejto oblasti poradiť, rozhodol som sa zverejniť tabuľku s tými značkami, ktoré u mojej partnerky zabrali najlepšie:

Stoporex Women

Sexuálne zdravie ženy
 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.65

40 Hodnotení

Dobrý večer do akého veku prospešný progesteron doplniť alebo brať?9

Anina píše 29 septembra 2018 o 22:30

Pridať komentár