Šalvia lekárska – Salvia officinalis

Šalvia lekárska určite nie je pre nikoho z vás neznáma rastlina. Jej použitie je veľmi široké, či už ide o zložku v kozmetických prípravkoch, alebo o rôzne recepty v kuchyne, kde sa používa pre svoje aromatické účinky a na dochutenie mäsa. Možno sa teraz pýtate, prečo ju spomínam v súvislosti s potenciou či sexuálnym životom.

Možno ste to viacerí nevedeli, ale Šalvia je súčasťou aj niektorých značiek tabliet pre mužov určených na podporu erekcie a lepšej potencie. Áno, ide síce o bylinu využívanú najmä v ľudovom liečiteľstve, ale jej účinky sú naozaj veľmi rozmanité.

Narazil som na ňu naozaj náhodou, keď som skúmal zloženie jedného z prípravkov na erekciu, tabletiek Elixirman. Zaujala ma a keď som sa jej začal venovať detailnejšie, zistil som, že ide o veľmi prospešnú rastlinu.

Šalvia lekárska: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie

Šalvia lekárska: popis, využitie, pôvod a výskyt, kde rastie Vedecký názov Šalvie je Salvia officinalis a ide o tzv. polokrík využívaný tak v medicíne, ako aj v kuchyni. Rastlina je známa už stovky rokov a pochádza z južnej oblasti Európy, takže je navyknutá na slnečné lúky či pasienky. U nás sa však dá pestovať tiež, najmä sa využíva ako okrasná aj praktická rastlina v záhradách.

 • Šalvia lekárska dorastá do výšky najviac 75 cm a ide o viacročný stálozelený krík
 • Lístky sú zelené, zreteľne žilnaté a ich zber na liečivé účinky sa realizuje najmä v období pred kvitnutím, prevažne v máji a júni
 • Zaujímavé sú kvety fialovej farby, ktoré sa používajú na šalviový ocot

Rastlina sa využíva nielen ako liečivá bylina, ale aj ako korenina. Použiť sa dá vnútorne, ale aj vonkajšou formou, napríklad na nadmerné potenie. Z hľadiska plodnosti a potencie je dôležité, že Šalvia lekárska obsahuje fytoestrogény, ktoré pôsobia v ľudskom tele ako náhrada hormónov a sú pozitívne tak pre ženy, ako aj pre mužov.

Šalvia lekárska

 • Esenciálny olej zo šalvie lekárskej
 • Extrakt z vňate šalvie lekárskej
 • Bez cukru

Použitie Šalvie je veľmi bohaté:

vzhľadom na svoje antibakteriálne a antizápalové účinky sa využíva pri vnútorných aj vonkajších zápaloch a poraneniach
ako korenina sa pridáva v menšom množstve do mastných jedál a do mäsa, napríklad diviny, bravčového mäsa, pečeného mäsa alebo husacieho mäsa
Šalvia má pozitívne účinky aj na trávenie, nervovú sústavu, krvný obeh a zaujímavé je, že môže ženám pomôcť aj pri nepravidelnej menštruácii

 

Ako vidíte, táto rastlina rozhodne stoji za pozornosť. Bylina je známa dlhé storočia, pričom jej listy majú typicky silnú arómu. Dôležité však je, že pre získanie jej liečivých účinkov je potrebné presne dodržať dávkovanie. Ak by ste produkty z nej užívali v nadmernom množstve, mohla by naopak Šalvia pôsobiť toxicky.

ZAUJÍMAVÉ A UŽITOČNÉ INFORMÁCIE

Ak by ste chceli zistiť viac informácii o tom, ako Šalvia lekárska vyzerá, ako sa pestuje, aké má účinky na organizmus, prípadne aj si pozrieť nejaké recepty, odporúčam vám článok, ktorý ponúka Wikipédia.

Látky a zloženie rastliny Salvia officinalis

Látky a zloženie rastliny Salvia officinalis Šalvia je veľmi cenenou rastlinou v ľudovom liečiteľstve, tradičnej medicíne aj v oblasti účinkov na sexuálny život najmä vďaka svojmu zloženiu. Nájdete tu fytoestrogény, vitamíny A, B, C, E a K, betakarotén, luteín, minerály aj iné dôležité látky a zložky pre zdravý vývoj organizmu.

Tu je prehľad niektorých dôležitých zložiek:

Fytoestrogény: Fytoestrogény sú látky, ktoré v ľudskom tele pôsobia veľmi podobné, ako ľudské hormóny. Hovorí sa im niekedy aj prírodné alebo rastlinné hormóny, pričom práve vďaka nim má Šalvia aj účinky v oblasti reprodukčnej sústavy a pohlavného zdravia. Pomáhajú na lepšiu plodnosť, potenciu a ženám pri nadmernej tvorbe materského mlieka a pri komplikáciách s menštruáciou.

Flavonoidy: Dôležitou súčasťou Šalvie lekárskej sú aj flavonoidy, látky zodpovedné za protizápalový účinok a zlepšenie fungovania imunitného systému. Rovnako tak majú tieto látky antioxidačný účinok, brzdia degeneratívne poškodzovanie buniek a obnovujú ich prirodzený stav. Vďaka tomu chránia bunky pred poškodením a spomaľujú predčasné starnutie.

Saponíny: Šalvia obsahuje aj saponíny, látky typické pre stálozelené rastliny. Tieto látky pôsobia tiež antibakteriálne a imunomodulačne, zároveň pomáhajú aj k ochrane pred vírusmi a majú fungicídne účinky. Veľmi dôležité sú aj pre zníženie hladiny cholesterolu a teda aj pre zlepšenie krvného obehu v cievnej sústave.

Vitamíny a minerály: Šalvia je pomerne bohatá na rôzne druhy a typy vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Nájdete tu napríklad vitamíny A, B1, B2, B3, B6, C, E alebo vitamín K. Z minerálov sú tu napríklad draslík, vápnik, meď, železo, betakarotén, horčík, mangán, zinok, selén, luteín alebo kyselina listová.

Ďalšie látky: Rastlina obsahuje aj niektoré ďalšie látky, napríklad bielkoviny, sacharidy, vlákninu, lipidy, antioxidant luteín, silice alebo triesloviny. Najmä luteín je veľmi dôležitý a to napríklad pre náš zrak a ochranu zrakových buniek pred oxidačným stresom.

Šalvia lekárska

 • Esenciálny olej zo šalvie lekárskej
 • Extrakt z vňate šalvie lekárskej
 • Bez cukru

Šalvia a jej účinky

Šalvia a jej účinky Šalvia lekárska sa využíva vo viacerých oblastiach. Vďačí za to svojmu zloženiu, ktoré ju predurčuje najmä na posilnenie potencie, imunity, krvného obehu a nervovej sústavy. Zaujímavosťou je aj jej využitie v kuchyni vo forme korenia a na dochutenie potravín, ale tomu sa teraz bližšie venovať nebudem:

Toto sú najviac využívané účinky rastliny:

Zvýšenie potencie

Vďaka fytoestrogénom a podpore lepšieho prekrvenia pohlavnej sústavy je dôležitým účinkom Šalvie podpora potencie celkovo. To platí tak pre mužov, ako aj pre ženy. Šalvia pôsobí taktiež na hormonálnu hladinu, dodáva telu energiu a vitalitu a zlepšuje celkovo sexuálnu energiu a chuť na sex.

Ženské problémy

U žien pomáha Šalvia napríklad pri močových zápaloch alebo gynekologických problémoch, napríklad aj na nepravidelný menštruačný cyklus alebo pri zmiernení problémov súvisiacich s prechodom. Ide samozrejme len o podporný účinok k hlavnej odbornej liečbe, netreba si Šalviu mýliť s nejakým „univerzálnym liekom“.

Podpora krvného obehu a nervovej sústavy

Ak máte problémy s pamäťou, koncentráciou, duševným vyčerpaním alebo stresom, vďaka viacerým látkam obsiahnutým v rastline prichádza k podpore nervovej sústavy a k lepšiemu zvládaniu psychického tlaku. Rovnako tak sa zlepšuje krvný obeh a stav ciev, čo má priaznivý vplyv aj na lepšie prekrvenie pohlavného systému a orgánov.

Protizápalové, antibakteriálne a antivirotické pôsobenie

Vďaka tomu, že rastlina obsahuje viaceré saponíny a flavonoidy, má významné protizápalové účinky. Za týmto účelom sa používa napríklad aj na zápaly v ústnej dutine, ako aj na vonkajšie poranenia či popáleniny. Účinky sa prejavujú aj v zlepšení stavu imunitného systému.

Nadmerné potenie

Ak vás trápi nadmerné potenie, či už v období dospievanie, u žien v období prechodu, alebo všeobecne u každého, kto má problémy s potením v dôsledku hormonálnych problémov, pre toho môže mať Šalvia podporné účinky v zmiernení tohto symptómu.

Ďalšie účinky

Šalvia lekárska sa tiež využíva pri angíne, horúčke, pri problémoch so svrbením pokožky alebo vypadávaním vlasov, pri tráviacich problémoch, napríklad pri nadúvaní, hnačke a bolestiach žalúdka, ale aj pri problémoch s močovými cestami a oslabením obranyschopnosti tela. Rovnako tak sa používa aj pri uštipnutí hmyzom ako súčasť vonkajšieho obkladu.

Vedľajšie a negatívne účinky

Vedľajšie a negatívne účinky Čo sa týka nežiaducich účinkov, pri Šalvii je veľmi dôležité vedieť, že správne dávkovanie je alfa a omega jej pozitívnych účinkov. Ak to totiž preženiete, môže byť výsledok negatívny. Rovnako tak by sa na pozore mali mať tehotné alebo dojčiace ženy, ktoré by sa mali Šalvii lekárskej v tomto období vyhýbať.

Ak sa chcete vyhnúť nežiaducim účinkom, dodržiavajte najmä tieto zásady:

ako som už spomínal, pri tehotných a dojčiacich ženách sa Šalvia neodporúča, nakoľko zastavuje tvorbu mlieka
nikdy neprekračujte maximálnu dennú dávku a v prípade, ak sa u vás objavia nejaké nečakané nežiaduce účinky, zastavte užívanie prípravku a poraďte sa s lekárom
v prípade Šalviového čaju platí odporúčanie pre dávkovanie dvojnásobne, nakoľko jeho nadmerné užívanie môže vyvolať napríklad aj tráviace problémy

NIE S ALKOHOLOM

Musím vás upozorniť ešte na jeden dôležitý prípad a to kombinovanie užívania prípravkov či produktov s obsahom Šalvie lekárskej spolu s alkoholom. V takomto prípade vám nebude rastlina nápomocná, ale jej užívanie môže mať naopak negatívne a nežiaduce účinky.

Pestovanie doma

Pestovanie doma Chceli by ste si pestovať Šalviu doma? V takom prípade mám pre vás dobrú správu: dá sa to. Pestovanie je možné tak v záhrade, ako aj doma v kvetináči. Zo šalvie za zbierajú najmä listy, prípadne aj vňať. V oboch prípadoch sa odporúča spracovanie sušením, pričom takto si môžete spraviť doma korenie aj základ pre odvary a čaje.

Ak chcete Šalviu lekársku pestovať doma, dodržujte tieto zásady:

základom je dostatočná teplota, rastlinu je potrebné chrániť pred mrazom, takže vonku sa odporúča na zimu ju chrániť napríklad skleníkom či fóliovníkom
pôda musí byť ľahká a bohatá na živiny, najmä na dusík a vápnik
ideálne je šalviu pestovať z odrezkov rastlín, ktoré môžete zasiať pokojne aj na konci zimy
dôležitá je správna kombinácia slnka a tieňa, nesmie ísť ani o jeden extrém
na úvod je dôležité zalievanie, hnojenie by malo by len organickým hnojivom
Šalviu treba chrániť aj pred škodcami, najmä pred voškami a roztočmi

Čaj, tabletky, tinktúra, korenina aj obklad

Čaj, tabletky, tinktúra, korenina aj obklad Šalvia lekárska je z hľadiska možností a foriem využitia typickou liečivou rastlinou. Prečo? Pretože sa môže používať na vonkajšie obklady, ako aj vo forme produktoch určených na vnútorné použitie. Kuchynskému použitiu sa nebudem príliš venovať, napokon, už na úvod som spomenul, že sa Šalvia využíva najmä ako korenie k mäsu.

Toto sú tie najdôležitejšie formy využitia, ktoré rastlina má:

Čaje, odvary, zápar, kloktadlo

Kúpiť si môžete sušenú rastlinu alebo už hotový extrakt vo forme sáčikového čaju. Z usušených listov alebo vňate môžete pripraviť aj odvar, pri ktorom zalejete jednu čajovú lyžičku zmesi horúcou vodou a necháte lúhovať. Takýto odvar sa potom pije dvakrát denne. Čaj môžete použiť aj ako kloktadlo alebo ako zápar.

Kvapky a tinktúry

Druhou možnosťou sú rôzne kvapky alebo tinktúry. Buď ich kúpite vo forme už hotového výživového doplnku, alebo si ich pripravíte doma. Z 50 gramov čerstvej alebo sušenej rastliny máte po zaliatí napríklad vodkou alebo iným podobným destilátom do 14 dní tinktúru na vnútorné užitie, napríklad aj pri zápalových ochoreniach.

Vonkajšie použitie

Ak by ste potrebovali napríklad obklad na vonkajšie poranenie, môžete si ho veľmi jednoducho spraviť z 3 čajových lyžičiek Šalvie, ktoré zmiešate so štvrť litrom vriacej vody. Túto zmes necháte vylúhovať, prelejete do inej nádoby a môžete používať na namáčanie obkladov.

Tabletky

Poslednou formou, ktorú zmienim, sú gélové kapsule, čiže tabletky. Šalvia sa dá kúpiť buď ako súčasť výživových doplnkov so všeobecne prospešnými liečivými účinkami, alebo si kúpite špeciálne tabletky určené na podporu potencie, ktoré extrakt či výťažok z tejto rastliny obsahujú. Ja sa pochopiteľne prikláňam k druhej možnosti.

Šalvia lekárska

 • Esenciálny olej zo šalvie lekárskej
 • Extrakt z vňate šalvie lekárskej
 • Bez cukru

Užívanie a dávkovanie Šalvie lekárskej

Užívanie a dávkovanie Šalvie lekárskej Hneď na úvod som spomenul, že Šalvia má veľmi široké využitie a bohaté pozitívne účinky. Zároveň ale musím ešte raz pripomenúť aj to, že aby boli tieto účinky skutočne prospešné, je potrebné nastaviť užívanie a dávkovanie presne, nakoľko pri nadmernom príjme Šalvie môže prísť skôr k opačnému efektu.

Riaďte sa teda nasledujúcimi pravidlami:

pri čajoch dodržiavajte dávkovanie od výrobcu, ak si spravíte čaj doma, tak si nedajte viac ako 2 šálky denne, ja osobne som dokonca užíval len 1 šálku za deň
to isté platí aj pre doma pripravovaný odvar, tam by som dokonca radšej užíval len maximálne 1 hrnček za deň
pri použití obkladov dávajte pozor, aby lúhovanie samotnej Šalvie netrvalo príliš dlho, maximálne 15 minút

Ako fungujú tabletky s obsahom Šalvie lekárskej prečo ich odporúčam

Ako fungujú tabletky s obsahom Šalvie lekárskej prečo ich odporúčam Šalvia lekárska patrí medzi tie rastliny, ktorých primárnym účinkom nie je len zlepšenie potencie a zdravia pohlavnej sústavy. Aj z toho dôvodu sa nenachádza v každom prípravku určenom na podporu potencie a erekcie, ale len v niektorých. Všetky tieto produkty však majú spoločný základ a podobné účinky.

Princíp ich fungovania je založený na ich zložení:

 • Kombinácia výťažkov a extraktov rastlín a rôznych látok je v prípade týchto tabliet taká, aby bol ich vplyv na libido a prekrvenie pohlavnej sústavy maximálny

Veľmi dôležité je však vyberať si tabletky nielen podľa zloženia napísaného na obale, ale aj podľa ich účinnosti. V tomto vám môžu pomôcť recenzie od užívateľov, ktoré reálne zhodnotia účinnosť daných značiek. Podobné recenzie som napísal aj ja a to na tie značky, ktoré som sám vyskúšal.

Tabletky sú samozrejme len jedna z foriem, ako sa dá Šalvia lekárska užívať. Prečo si myslím, že je to najlepšia forma, som sformuloval do týchto troch výhod:

v prípade tabliet ide o výživové doplnky schválené Úradom verejného zdravotníctva, takže je tým overený ich pôvod ako aj zloženie
užívanie a dávkovanie je pri tabletkách veľmi jednoduché a navyše presné, takže sa stačí riadiť len inštrukciami výrobcu
vďaka kombinácii viacerých látok a výťažkov v jednom prípravku je efekt na potenciu, erekciu, libido či dokonca aj plodnosť oveľa lepší a viditeľnejší

Veľkým benefitom je aj to, že pri týchto tabletkách sa nemusíte trápiť až tak s vedľajšími účinkami. Vyskytujú sa naozaj ojedinele a nejde o nič vážne. Navyše, kúpiť ich môžete bez lekárskeho receptu. To samozrejme neznamená, že by boli menej účinné ako tie, ktoré sú na recept. Ja sám s nimi mám naozaj pomerne bohaté pozitívne skúsenosti.

NIE JE ZNAČKA AKO ZNAČKA

Aby som však tabletky ako také neprechválil, musím dodať jednu veľmi dôležitú poznámku: nie všetky majú rovnakú účinnosť. Vzhľadom na to, že ide o prírodné prípravky, môžu byť účinky rozdielne. Na zorientovanie sa v širokej ponuke môžu poslúžiť aj moje recenzie.

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi

Tabletky, ktoré som vyskúšal a moje skúsenosti s nimi Vzhľadom na to, že ja sám mám pomerne bohaté skúsenosti s tabletkami určený na podporu potencie a erekcie u mužov, rozhodol som sa odporučiť vám tie, s ktorými mám skúsenosti. Čo sa týka prípravkov určených pre ženy, tam ja sám skúsenosti nemám, ale aj tu odporúčam sa riadiť nezávislými referenciami.

V nasledujúcej tabuľke tak uvádzam tabletky založené na prírodnej báze, ktoré obsahujú či už Šalviu, ale aj iné rastliny z kategórie prírodných afrodiziak alebo prírodných prostriedkov na zlepšenie potencie. Pripájam aj vlastné hodnotenia:

Stoporex Klasik

Tabletky na erekciu
 • Silná erekcia
 • Vitalita
 • Sexuálne zdravie

Stoporex Prolong

Predlženie erekcie
 • Predlženie erekcie
 • Oddialenie ejakulácie
 • Vitalita

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.14

43 Hodnotení

Píšete, že „Zo šalvie za zbierajú najmä listy, prípadne aj vňať.“ To má rastlina aj listy aj vňať? Ináč kúpil som si ju na balkón, tak uvidím ako sa jej bude dariť.

vlaha píše 21 apríla 2018 o 11:06

Ano, presne ako pisete 🙂
S pestovanim vam drzim palce!

Jozef píše 21 apríla 2018 o 11:25

Sila. Rastlina ma este aj pohlavne ustrojenstvo.

Prochazka píše 08 októbra 2019 o 17:54

zdravím, listy sú listy a vňať sú listy aj stonky spolu. ????

Eva píše 26 októbra 2020 o 13:59

Dobrý deň, ja som si kúpila 3 druhy -farby. Klasickú zelenú, bordovú a takú do zlata. Majú všetky rovnaký účinok?? Ja používam šalviu iba na čaj. Okrem šalvie si suším bazu, agát, lipu, žihľavu, materinu dúšku, kamilky… Môžem tieto kombinovať na čaj?
Vopred ďakujem za odpoveď
Mariana

Mariana Tomašovičová píše 01 júla 2018 o 16:42

Dodám, že epileptikom sa neodporúča užívať ani pestovať šalviu. Riziko epileptických záchvatov zvyšuje všetko, čo zvyšuje dráždivosť nervových buniek teda okrem iných aj dráždivé vonné látky šalvie ale aj fenikla.

Katka píše 19 júna 2019 o 00:19

Dobrý článok. Dosť veľa priestoru ste venovali účinkom na potenciu. Ako je to s potením, resp. účinkom proti nadmernému poteniu? Máte nejaké skúsenosti či vlastné alebo cudzie?
(Teraz som si až všimol, na akej stránke som čítal Váš príspevok.)

Peter píše 28 novembra 2020 o 10:22

Dobrý deň, píšete, že šalvia sa nemá kombinovať s alkoholom ale napríklad už aj pri výrobe tinktúry sa pridáva alkohol.. Tak potom je to ako? Inak veľmi fajn článok. Momentálne skúšam šalviové tablety s yzopom a snáď si môžem dať pohár vína 🙂 Vďaka za odpoveď

Majka píše 20 apríla 2022 o 17:35

Zdravím, dnes som čítal v nie práve najodbornejšom denníku(+1deň), že šalvia lekárska sa neznáša s liekmi na úpravu hladiny cukru v krvi, čo ma prekvapilo lebo ju používam a ešte som nemal problém, hoci som diabetik II. typu, môžete mi k tomu niečo napísať, ďakujem

Dušan píše 09 októbra 2023 o 15:51

Pridať komentár

Chcem kúpiť